۱۴۰۲/۱۲/۲۴ ۱۶:۱۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران گفت ایالات متحده از پاناما خواسته است تا مانع از استفاده کشتی‌های ایرانی تحت تحریم واشنگتن از پرچم این کشور شود.

گیل خبر/ به گزارش ایسنا، «آبرام پیلی» نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که واشنگتن‌ از پاناما خواسته است تا کشتی‌های ایرانی که توسط ایالات متحده تحریم شده‌اند را از استفاده از پرچم این کشور منع کند.

او با تکیه بر ادعاهای واهی آمریکا علیه ایران گفت که «هدف از این درخواست جلوگیری از استفاده از کشتی‌ها برای اقدامات غیرقانونی، مانند حمایت از گروه‌های شناسایی شده توسط واشنگتن به عنوان سازمان‌های تروریستی ایران با فروش نفت است».

مقامات دریایی پاناما در ژانویه ۲۰۲۳ اعلام کردند که پرچم خود را از ۱۳۶ کشتی مرتبط با شرکت نفت دولتی ایران در چهار سال گذشته پس گرفته‌اند.  

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، در حال حاضر، بیش از ۸۰۰۰ کشتی با پرچم پاناما دریانوردی می‌کنند. از این‌رو، پاناما بزرگترین ناوگان کشتی‌های ثبت شده در جهان را دارد.

این کشور در واقع بزرگترین ارائه دهنده به اصطلاح «پرچم‌های آسودگی» در جهان است که به مالکان کشتی‌ها اجازه می‌دهد در ازای دریافت هزینه و رهایی از نظارت، کشتی‌های خود را در کشوری ثبت کنند که هیچ ارتباطی با آن ندارند.