۱۴۰۲/۱۲/۲۴ ۱۱:۵۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه
توزیع رانت در صف های طولانی گوشت/باز هم پای دفتر وزیر جهاد در میان است؟

دستور غلط سرپرست وزارتی دفتر وزیر جهاد کشاورزی درباره توزیع گوشت قرمز در میادین بهمن و امین آباد تهران، ضمن ایجاد رانت گسترده برای برخی دلالان گوشت، موجب ایجاد صف های طولانی و وهن جمموری اسلامی در رسانه های معاند طی روزهای گذشته شد.

گیل خبر/ به گزارش تسنیم؛ طی روزهای گذشته شاهد خبرهای بدی در حوزه بازار مصرف گوشت قرمز بودیم که حاکی از صف های طولانی مردم برای خرید گوشت دولتی به ویژه در میدان بهمن و امین آباد تهران بود و برخی خاطرات تلخ دولت حسن روحانی از تحقیر کشور عزیزمان در رسانه‌های معاند بار دیگر زنده شد و تصاویر این صف ها دست مایه رسانه‌های دشمنان جمهوری اسلامی گردید.

این در حالی است که بنا بر اعلام خانی نوذری معاون بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی به دلیل برخی مشکلاتی که در حوزه تولید گوشت قرمز در داخل کشور ایجاد شد، واردات گوشت قرمز گرم و منجمد در سال جاری افزایش قابل توجه داشته تا بازار مصرف دچار کمبود نشود.

طبق گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی واردات گوشت قرمز منجمد در سال جاری تا کنون به مرز 80 هزار تن رسیده که تقریبا دو برابر پارسال است و این میزان گوشت مصارف صنف و صنعت را به طور کامل تامین می کند و پیش بینی شده که واردات گوشت منجمد تا پایان ماه مبارک رمضان به مرز 100 هزار تن برسد.

این در حالی است که در حال حاضر به طور معمول روزانه  250 تا 300 تن گوشت قرمز گرم هم وارد بازار می شود تا مصرف عموم مردم را پاسخگو باشد.

با این حال چرا در روزهای آخر سال بار دیگر باید شاهد صف های طولانی در برخی نقاط شهر تهران برای گوشت دولتی باشیم؟

در همین باره خانی نوذری می گوید: گوشت گرم در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره بار به شکل زنجیره‌ای در کل گستره‌ جغرافیایی شهر و استان توزیع می‌شود. در میدان بهمن چون به شکل لاشه و شقه عرضه می‌شد، حجم بالاتری در اختیار مردم قرار می‌گرفت و غیر بسته بندی بود، به همین دلیل صف‌هایی را ایجاد کرد. البته اختلاف قیمت آن با قیمت بازار طبیعتا انگیزه‌هایی را ایجاد می‌کند که ممکن است برای غیر نیاز مصرفی افراد در صف قرار بگیرند.

بر اساس خبرهایی هم که تسنیم کسب کرده، عرضه لاشه و شقه گوشت قرمز به قیمت دولتی در میدان بهمن و امین آباد موجب شده، بازار دلالان گوشت قرمز گرم شود و این گوشت به جای اینکه مستقیم به دست مصرف کننده با قیمت ارزان برسد، در وزن بالا در اختیار دلالان و همچنین قصابی ها قرار می گرفت و آنها مجدد همین گوشت را به قیمت بازار و گران تر به مردم می فروختند.

طبیعتا چون حجم گوشت عرضه شده به این شکل بالاست، مردم عادی توان خرید این میزان گوشت را ندارند و در واقع بازار دلالی گوشت ایجاد شده بود، و دلیل ایجاد این صف طولانی هم سود کلانی بود که عاید خریداران این گوشت ها می شد و برخی دلالان را مجاب کرده بود که عده ای را اجیر و وارد این صف ها کنند تا بتوانند گوشت بیشتری بخرند.

از طرفی باید توجه داشت که عرضه گوشت به این صورت خود باعث ایجاد صف می‌شود زیرا خریدار باید منتظر خرد شدن گوشت بماند که همین امر نیز بر طول صف‌ها اضافه می‌کند، درصورتی که این محصولات به صورت خرد شده و به اصطلاح بشقابی در اختیار خریداران قرار می گرفت علاوه بر اینکه وقت مردم را در صف ها تلف نمی‌کرد بلکه از میزان دلال بازی‌ها  نیز می‌کاست.

این تجربه در عرضه گوشت قرمز در فروشگاه های زنجیره ای نیز وجود دارد و گوشت تنظیم بازاری را  به صورت بشقابی عرضه می‌کنند اما در این فروشگاه‌ها خبری از ایجاد صف نیست. 

پیگیری خبرنگار تسنیم حاکی است، عرضه گوشت به صورت لاشه و شقه ای در میادین بهمن و امین آباد که هم موجب صف های طولانی و ایجاد تصویر زشت از کشور ما همانند برخی دولت های قبل شده، و هم رانت عجیبی را بین برخی دلالان توزیع کرده، بر اساس نامه شاهرخ رمضان نژاد سرپرست وزارتی دفتر وزیر جهاد کشاورزی به رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران انجام شده است.

این در حالی است که پیشتر در خصوص تبعات منفی این تصمیم هم تذکرات لازم داده شده بود ولی شنیده نشد و اصرار بر این کار شد، که تبعات آن را در روزهای گذشته به ویژه در رسانه های معاند دیدیم که چطور مورد سوء استفاده دشمنان قرار گرفته است.

البته پیشتر هم در گزارش هایی از برخی دخالت های سرپرست وزارتی دفتر وزیر جهاد کشاورزی در حوزه هایی که تخصص لازم را ندارند، خبر داده بودیم که به نظر می رسد، مورد اخیر هم شاهدی بر این ماجراست.

بر اساس خبر جدیدی هم که دیروز معاون بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرده، این رویه غلط توزیع گوشت در میادین بهمن و امین آباد دیروز متوقف شده و قرار شد این گوشت‌ها در بشقاب‌های آماده توزین شده با لیبل قیمت در اختیار شهروندان قرار گیرد. 

نوذری گفت:گوشت گرم وارداتی از امروز دوباره پرحجم در میدان بهمن عرضه خواهد شد، ولی شیوه‌ی عرضه متفاوت خواهد بود تا شهروندان در صف نمانند. روزانه حدود 6 تا 7 تن گوشت گرم وارداتی عرضه می‌کردیم اما برنامه داریم در میدان بهمن اگر نیاز بازار باشد تا 10 تن در روز نیز عرضه گوشت گرم داشته باشیم.

توزیع رانت در صف های طولانی گوشت/باز هم پای دفتر وزیر جهاد در میان است؟

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : توزیع گوشت قرمز

نظر شما:

security code