۱۴۰۲/۱۲/۲۲ ۱۶:۴۹ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه

معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت خارجه با اشاره به طرح پرسمان تردد برای ایرانیان خارج از کشور گفت: نزدیک به ۵ میلیون ایرانی در خارج از کشور هستند و آمریکا، ترکیه، کانادا، انگلستان و آلمان پنج کشوری هستند که ایرانیان بیشتر در آنجا زندگی می‌کنند.

گیل خبر/ به گزارش ایلنا: معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت خارجه ب اشاره به طرح پرسمان تردد برای ایرانیان خارج از کشور گفت: نزدیک به ۵ میلیون ایرانی در خارج از کشور هستند و آمریکا، ترکیه، کانادا، انگلستان و آلمان پنج کشوری هستند که ایرانیان بیشتر در آنجا زندگی می‌کنند.

علیرضا بیکدلی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت خارجه درباره طرح پرسمان تردد ایرانیان مقیم خارج از کشور گفت: موضوع ایرانیان خارج از کشور در دستور کار دولت و وزارت امور خارجه قرار دارد و شورای عالی ایرانیان خارج از کشور نسبت به ارائه خدمات ماموریت دارد و حمایت تلاش خود را انجام خواهد داد. در این زمینه جلساتی با حضور ریاست محترم جمهور و شورای عالی ایرانیان انجام شد و مصوبات آن در دبیرخانه وجود دارد که ملزم به اجرای آن مصوبات است.


وی افزود: یکی از آن مصوبات تصویب طرح پرسمان تردد بود. طرح پرسمان تردد به معنای پرسش اینترنتی درباره اتباع ایرانی خارج از کشور است. همزمان با تصویب این طرح، کمیسیون ویژه‌ای برای بررسی این موضوع تشکیل شد. شورای عالی و کمیسیون ویژه پرسمان تردد نماینده دستگاهی هستند که درباره تردد ایرانیان مسئولیت دارد تا اگر کسی برای ورود به داخل کشور سوال داشته باشد می‌توانند پاسخ دقیق بدهند.

معاون کنسولی وزارت خارجه تصریح کرد: تعداد کثیری از ایرانیان خارج از کشور و به طور منظم از سال ۹۸، ۸۵۰ هزار نفر از ایرانیان به کشور تردد کردند. این آمار در زمان کرونا کاهش پیدا کرد و در سال جاری این آمار نزدیک به رقم سال ۹۸ است که از آن عبور خواهد کرد. طرح پرسمان تردد برای ایرانیانی است که به هر دلیلی فکر می‌کنند در صورت سفر یه ایران با مشکلاتی مواجه می‌شوند یا خروج آنان از کشور با مشکلاتی مواجه باشد در صورتیکه تجربه کار در نمایندگی‌های مختلف نشان می‌دهد که هیچ مشکل و مانعی برای سفر بسیاری از ایرانیان خارج از کشور به ایران وجود ندارد بنابراین ما صورت مساله را حل کردیم.


وی افزود: در سال ۱۴۰۰ طرح پرسمان را در سامانه میخک وزارت امور خارجه ایجاد کردیم و برای ایرانیان خارج از کشور سوال گذاشتیم تا پاسخگویی وجود باشد. در سامانه کنسولی با یک کلیک بر روی گزینه پرسمان تردد وارد می‌شوند، اطلاعات خودشان را ثبت می‌کنند و بعد از ثبت اطلاعات به آن‌ها اعلام می‌شود برای تردد به ایران مانعی وجود ندارد. در کل برای هیچ ایرانی برای ورود به کشور مانعی وجود ندارد. در این کمیسیون ویژه تردد به آن‌ها فرصت می‌دهیم تا سوالات آنان را گردآوری کرده و از طریق همین سامانه پاسخ می‌فرستیم که مانعی ندارند و اگر داشتند به آنان ابلاغ می‌کنیم.

بیکدلی گفت: اگر مشکلی هم وجود داشت به آنان اطلاع می‌دهیم تا از طریق نمایندگی کشور پیگیری کند. آنانی که گذرنامه منقضی دارند و تابعیت ایرانی دارند و همچنین گذرنامه ایرانی دارند می‌توانند وارد کشور شوند و هیچ کسی نمی‌تواند مشکلی برای ورود آنان ایجاد کنند. سوالی که پرسیده می‌شود آیا در ایران پرونده‌ای وجود دارد تا مانع خروج من از کشور باشد که به آن هم پاسخ خواهیم داد.

وی یادآور شد: از اسفند ۱۴۰۰ تا به امروز ۱۲۷۷۰ نفر تقاضای خودشان را در سامانه پرسمان تردد ثبت کردند که مورد پیگیری قرار گرفته است از این تعداد ۳۰۱ نفر پرونده قضایی در محاکم دادگستری داشتند که اعلام شده است و مابقی افراد هم اعلام شده که هیچ مشکلی برای ورود ندارند.

معاون کنسولی وزارت خارجه یادآور شد: در مورد آمار اینکه کدام کشور‌ها با ما تماس گرفتند بیشترین تعداد درخواست از ایرانیان ترکیه، آمریکا، آلمان و کانادا است. همچنین آمار ایرانیان ساکن انگلستان، ایتالیا، سوئد و استرالیا به نسبت قابل توجه است. همچنین ۱۱۴ کشور وجود دارند که به صورت یک نفره درخواست خودشان را ثبت کردند.

وی افزود: ما مایل هستیم هموطنان ما هر دیدگاهی دارند به ما اعلام کنند و ما آمادگی داریم که اطلاعات بیشتری ارائه کنیم. همه کسانی که از طریق سامانه میخک پاسخ مثبت گرفتند که هیچ مانعی وجود ندارد، این افراد به طور قطع در سفر‌ها بدون هیچ مانعی می‌توانند وارد و خارج شوند و هیچ مانعی وجود نداشته و این اطمینان وجود دارد و این شیوه بسیار مطمئنی است تا افرادی که در محیط روانی نسبت به جمهوری اسلامی دارای تردید هستند، با مراجعه به این سامانه از حالت تردید خارج شوند.

بیکدلی خاطرنشان کرد: در میان ایرانیان خارج از کشور بر اساس منابع اطلاعاتی که موجود است آمار متنوعی وجود دارد برخی منابع بین المللی داریم که آمار اتباع خارجی سایر کشور‌ها را منتشر می‌کنند و افرادی که تابعیت مضاعف دارند که این آمار قابل اتکا نیست، زیرا با دریافت تابعیت دوم آن‌ها را از تابعیت ایرانی خارج می‌کنند، اما از نظر ما ایرانی هستند و تابعیت آن‌ها با گرفتن تابعیت دوم نقض نمی‌شود بلکه تابعیت دوم کأن لکم تلقی می‌شود؛ بنابراین آمار کامل نیست.

وی با بیان اینکه وقتی سامانه میخک را راه اندازی کردیم از سال ۹۶ و طی شش سال گذشته همه ایرانیان از خدمت کنسولی ما استفاده نکردند، گفت: پیش بینی می‌کنیم نزدیک به ۵ میلیون ایرانی در خارج از کشور زندگی می‌کنند و آمریکا، ترکیه، کانادا، انگلستان و آلمان پنج کشوری هستند که ایرانیان بیشتر در آنجا زندگی می‌کنند.

معاون کنسولی وزارت خارجه درباره ایجاد مشکل درباره مسئله دو تابعیتی‌ها گفت: کار بررسی قانون حمایت از ایرانیان خارج از کشور روز گذشته در کمیسیون سیاست خارجی مجلس تمام شد و الان این لایحه در حال ارائه به صحن مجلس است. امیدواریم در مجلس کنونی مطرح شود و به تصویب هم برسد. درباره تابعیت هم پیش نویس آن را منتشر کردیم ما فکر می‌کنیم رویکرد جمهوری اسلامی به محبث تابعیت هیچ مانعی برای تردد ایجاد نمی‌کند و مترقی‌ترین قانون را دارا هستیم بر اساس قانون مدنی تابعیت دوم را به رسمیت نمی‌شناسیم. اتباعی که در خارج از کشور حضور دارند می‌توانند به کشور سفر کرده، زندگی کرده و اشتغال داشته باشند. محدودیت در تابعیت دوم برای مشاغل حساس است بنابراین هیچ منعی برای تردد و فعالیت اتباع ایرانی خارج از کشور در ایران وجود ندارد.