۱۴۰۲/۱۲/۲۰ ۰۸:۵۱ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

اگرچه اغلب مردم از ضرر گرمای بیش از حد برای مو آگاهند، اما برخی عادت‌های ساده روزمره می‌توانند باعث آسیب به مو شوند.

گیل خبر/ به نقل از ایندیپندنت فارسی؛ اینکه چه چیزی دقیقا باعث آسیب دیدن مو می‌شود دقیقا مشخص نیست، مخصوصا وقتی برخی عادت‌های ساده روزانه ممکن است علت آسیب باشند.

نیویورک پست، به نقل از متخصصان زیبایی و مو، چند عادتی را که باعث آسیب دیدن مو می‌شوند بررسی کرده است، و علاوه بر توضیح آنها برای بهبود شرایط به نکاتی اشاره کرده است که در ادامه می‌خوانیم.

 

موها را پشت سرتان جمع کنید

اوا پرودمن، متخصص مراقبت از مو، در گفت‌وگو با نشریه «آفتاب» (The Sun) گفت که مو حتی هنگام خواب نیز ممکن است آسیب ببیند.

او توضیح داد: «پهلو به پهلو شدن و چرخیدن و حرکت مو در شب میان مو و بالش اصطکاک و گرما ایجاد می‌کند که ممکن است به مو آسیب برساند و منجر به شکستگی آنها شود.»

اگرچه اغلب مردم می‌دانند که گرمای بیش‌ازحد ابزارهای حرارتی باعث آسیب‌دیدن مو می‌شود، اما کمتر کسی به گرمایی که هنگام خواب ایجاد می‌شود فکر می‌کند.

پرودمن راه ایمن نگه داشتن موها از این اصطکاک را بستن آنها پشت سر می‌داند. او می‌گوید اگر این کاردرست انجام شود اصطکاک موها در طول شب به حداقل می‌رسد.

 

با موی خشک بخوابید

از آنجا که مو وقتی خیس است در شکننده‌ترین حالتش قرار دارد، خوابیدن با موی خیس آسیب زیادی به همراه دارد.

برانون رابینسون، آرایشگر ارشد و مدرس مو، در گفت‌وگو با نیویورک پست موی خیس را با اسپاگتی پخته مقایسه کرد که به‌دلیل انعطاف‌ناپذیری‌اش به‌راحتی کشیده می‌شود و می‌شکند. او نیز به اصطکاک و گرمای ناشی از حرکت موها در خواب اشاره کرد که در موی خیس تشدید می‌شود.

او پیشنهاد می‌کند که موها چند ساعت پیش از خواب شسته شوند تا برای خشک شدن فرصت کافی داشته باشند. در غیر این صورت او استفاده از سشوار را برای خشک کردن موپیشنهاد می‌کند.

 

روش خشک کردن موها مهم است

انجمن پوست آمریکا، درمورد خشک کردن مو با حوله و مالش آنها هشدار داد و گفت به جای این کار موهای خود را در حوله‌ای ترجیحا نخی بپیچید تا رطوبتشان جذب شود، سپس بگذارید به‌شکل طبیعی و در معرض هوا خشک شوند.

 

از روبالشی ابریشم یا ساتن استفاده کنید

برای کسانی که موهایشان زیاد می‌شکند، خوابیدن روی روبالشی‌های ساتن یا ابریشمی می‌تواند فواید زیادی داشته باشد.
به گفته کارشناسان، استفاده از این روبالشی‌ها مانع گره خوردن، اصطکاک و موخوره مو می‌شود. این روبالشی‌ها همچنین روغن‌های طبیعی مو را جذب نمی‌کنند و به این ترتیب پوست سر خشک نمی‌شود.

 

موی خود را با روسری ابریشمی جمع کنید

اگر روبالشی ابریشمی یا ساتن ندارید، می‌توانید مویتان را با روسری ابریشمی یا ساتن بپیچید که اثری مشابه روبالشی ساتن دارد.
به گفته پرودمن، این کار باعث کاهش اصطکاک می‌شود، رطوبت طبیعی مو را حفظ می‌کند و احتمال بروز موخوره را نیز کاهش می‌دهد.

به همین دلیل توصیه می‌شود هنگام خواب کش مویی از جنس ساتن یا ابریشم انتخاب کنید یا موهایتان را خیلی شل ببافید.

 

مدل موی آزاد را امتحان کنید

انجمن پوست آمریکا می‌گوید: «متخصصان پوست پیشنهاد می‌کنند که به جای اینکه موهایتان را محکم به عقب بکشید یا دم‌اسبی ببندید، خیلی نرم و شل پشت سرتان جمع کنید.»

 

شامپو و نرم‌کننده را روی موها با ملایمت ماساژ دهید

به گفته انجمن پوست آمریکا مالیدن شامپو روی ساقه موها آسیب‌زاست. این انجمن توصیه می‌کند شامپو را به‌آرامی روی پوست سر ماساژ دهید و به جای مالیدن آن به کل مو بگذارید خودش به‌آرامی روی موها جاری شود، سپس آنها را از روی پوست سرتان بشویید.

متخصصان پوست همچنین بر اهمیت استفاده از نرم‌کننده بعد از هر شامپو تاکید کردند.

 

از نرم‌کننده‌های بیرون حمام یا روغن مو استفاده کنید
 

اگر موی گره‌دار، خشک و مجعدی دارید با نرم‌کننده‌های بدون نیاز به آب‌کشی یا روغن مو به آنها کمک کنید.
برای این منظور محصولات حاوی روغن‌های مغذی اسید هیالورونیک، روغن نارگیل و روغن کرچک را تهیه کنید.

برای موهای نازک، نرم کننده‌های حاوی روغن آرگان یا هسته انگور مناسب‌اند تا رطوبت موها را در طول شب حفظ و حالت آنها را بازسازی کنند.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : آسیب مو

نظر شما:

security code