۱۴۰۲/۱۲/۱۹ ۱۱:۱۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

ناصر ممدوح، هنرمند پیشکسوت کشورمان با بیان اینکه حالش مساعد است و مشغولِ کار، در عین حال تاکید می کند: اگر با استفاده از هوش مصنوعی صدای من را بازسازی کنند، حتماً شکایت خواهم کرد.

گیل خبر/ به نقل از ایسنا: ناصر ممدوح حال جسمی‌ این روزهایش را اینگونه شرح می‌دهد: خدا را شکر این روزها حالم خوب است و خیلی بهترم و سرِ کار هستم. سال هاست که کار تصویر انجام نمی‌دهم اما در دوبله فعالیت می‌کنم.

خدا را شکر شرایطم خوب است

این هنرمند در توضیح عکس و فیلمی که چندی پیش از او در برخی رسانه ها منتشر شد، می گوید: روزی که برای مراسم ختم آقای ناصر طهماسب حاضر شدم متاسفانه کمرم درد شدیدی داشت. آن روز گویا عکاس‌ها و فیلمبردارها هم به من لطف داشتند و ول کن نبودند؛ این در حالی است که آدم باید متاثر شود وقتی همکارش دردی دارد. آن روز از روزهایی بود که من به زحمت در مراسم حاضر شدم و درد کمرم بسیار شدید بود اما الان خدا را شکر خیلی بهترم و با مراعات، زندگی و کارم را می کنم. اگر هم برای کاری دعوت شوم می‌روم و می‌آیم.

این دوبلور باسابقه درباره کیفیت فعلی کارهای دوبله هم اظهار می کند: مسلماً کارها، دیگر کارهای گذشته نیستند. اگر شما این کارها را با دهه ۴۰ مقایسه کنید می‌بینید که خیلی سطحشان پایین است یا گویندگان در آن سطح نیستند یا بازیگران و اصلاً فیلم‌ها چیز دیگری اند.

اگر با هوش مصنوعی از صدایم استفاده کنند شکایت می کنم

ممدوح در ادامه درباره بازسازی صدای گویندگان و خوانندگان با استفاده از هوش مصنوعی هم بیان می کند: به نظرم این کار کاملاً غلط است. تا زمانی که من ناصر ممدوح خودم می‌توانم صحبت کنم و زنده هستم هوش مصنوعی معنی ندارد. این روزها درست است که هوش مصنوعی کارها را راحت کرده، هزینه ندارد، معطلی ندارد اما اصلاً درست نیست. اگر روزی از صدای من استفاده کنند بلافاصله اقدام قانونی می‌کنم. حتما از طرف من اعلام و تاکید کنید که ناصر ممدوح گفت اگر هوش مصنوعی از صدای من استفاده کند حتماً شکایت خواهم کرد. ما باید امنیت صدایی داشته باشیم به خصوص تا زمانی که خودمان زنده هستیم.

ما مسوولیم

او ادامه می دهد: منِ گوینده هر متنی را نمی‌خوانم. صدای من در جامعه به گونه‌ای جا افتاده که وقتی چیزی را تبلیغ می‌کنم حتماً درست است. سال ها پیش از طرف یک شرکت معتبر به من تبلیغی پیشنهادی شد که پول خوبی هم می دادند اما قبول نکردم.

ناصر ممدوح در پایان بار دیگر با تاکید بر اینکه صدایش تبلیغی نیست، می گوید: آن زمان یادم هست سرِ سریال «آسمان همیشه ابری نیست» یک روز خانم آتنه فقیه نصیری آمدند و گفتند پدرم سلام رساند و گفت به ممدوح بگو چیزی که تبلیغ کرده بود را خریدم اما خوب نبود! همان موقع انگار دنیا روی سر من خراب شد. ما در مقابل جامعه مسوولیم. صدای من تبلیغی نیست و هنری است. منِ گوینده با صدایم پیام می‌دهم اما تبلیغ دیگر هرگز.