رپورتاژ خبری؛
۱۴۰۲/۱۲/۱۲ ۱۲:۱۱ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 12 دقیقه

تعمیرات آنتن های مرکزی تلویزیون با پیدایش آنتن های مرکزی روی کار آمد. با افزایش روز به روز جمعیت و نیاز رو به رشد مسکن و از طرفی ساخت برج ها و ساختمان های سر به فلک کشیده، نیاز به آنتن مرکزی و به کارگیری آن بیشتر شده است. آنتن های مرکزی جز گروه تجهیزات الکترونیکی می باشد و در صورت خرابی نیاز به تعمیر و در صورت لزوم تعویض پیدا می کند. این اقدامات تخصصی است و توسط افراد کارشناس، حرفه ای و متخصص در این زمینه انجام می شود. با نصب تخصصی آنتن های مرکزی نیاز به تعمیرات مولتی سوئیچ نوع آنتن ها کمتر می شود و عمری طولانی با کارکردی مطلوب و با کیفیت به آنتن های مرکزی می دهد. در این مقاله سعی شده است که حتی الامکان شما را با انواع مشکلات آنتن های مرکزی و انواع مولتی سوئیچ آنتن مرکزی آشنا کنیم. برای تعمیرات آنتن های مرکزی باید قطعات مختلف این انتن ها را واکاوی کنیم و مشکل را بیابیم.

اینکه مشکلات و خرابی های آنتن های مرکزی چگونه است و ایا راهی برای تعمیر آن ها وجود دارد بهتر است تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

تعمیرات آنتن مرکزی

تعمیرات آنتن مرکزی تلویزیون

قبلا از اینکه در مورد تعمیرات آنتن های مرکزی به طور تخصصی وارد شویم لازم است بدانیم که آنتن های مرکزی تا چه حد کاربردی و مهم هستند و آیا ارزش تعمیر کردن آن ها بالاست یا نه.

فواید و مزایای نصب و تعمیرات آنتن های مرکزی تلویزیونی

شخص در حال تعمیر آنتن مرکزی

تعمیرات آنتن مرکزی تلویزیون ایران

 • کیفیت بالای تصاویر دریافتی به واسطه تجهیزات قوی
 • به دلیل جایگزینی یک آنتن مرکزی به جای چندین آنتن شخصی می توان در زمینه خرید تجهیزات قدرتمند تر و با کیفیت تر اقدام کرد با هزینه ای به مراتب کمتر.
 • خرید، نگهداری و تعمیر آنتن های مرکزی تلویزیونی در مقایسه با آنتن های شخصی هزینه پایین تری دارد.
 • یکسان سازی کیفیت تصاویر دریافتی برای همه گیرنده های آنتن های مرکزی
 • آنتن های مرکزی علاوه بر پوشش دادن کانال های تلویزیونی و رادیویی می تواند جهت دوربین های مدار بسته ساختمان ها نیز استفاده کرد. جالب است بدانید که حتی اعضای ساختمان ها می توانند به کمک این آنتن ها یک کانال مختص به ساختمان خود را نیز داشته باشند و فیلم ها و تصاویر مربوط به ساختمان را در ان ارائه دهند.

دقت بیشتر در نصب، در نتیجه نیاز به تعمیر آنتن های مرکزی کمتر

آنتن های مرکزی از بخش های مختلفی تشکیل شده است و سیگنال ها در حین عبور و دست به دست شدن توسط این بخش ها با افت سیگنالی مواجه می شوند. در نظر گرفتن این نکته و خیلی دیگر از نکات حیطه ای تخصصی می باشد که هر کسی قادر به انجام آن نیست. تجهیزات با کیفیت، قدرت متناسب با سیگنال های دریافتی و تعداد گیرنده های موجود ( تعداد گیرنده ها در واقع همان تعداد واحد های یک ساختمان را نشان می دهد البته به صورت حداقل) نیاز به رعایت شدن دارد تا هر گیرنده سیگنالی مناسب و با کیفیت و بدون هر گونه قطع و وصل شدگی یا نویزی دریافت نماید.

 • بهتر است برای نصب آنتن های مرکزی تلویزیونی به افراد متخصص و حرفه ای رجوع شود. افراد آموزش دیده این کار با طراحی مناسب آنتن مرکزی ساختمان شما و در نظر گرفتن همه شرایط موجود اقدام به این کار می کند. نصب درست و مناسب آنتن مرکزی نیاز به تعمیرات این انتن ها را در آینده به حداقل می رساند.

چطور بفهمیم آنتن مرکزی تلویزیون ما نیاز به تعمیر دارد ؟؟

به طور معمول و عمومی وقتی خروجی نهایی یک دستگاه به درستی و صحت انجام نمی گیرد و دچار مشکل است می توان متوجه عیب و نقص آن دستگاه شد. در نصب یا تعمیرات آنتن های مرکزی تلویزیون آن چه که در نهایت نصیب ما می شود شبکه ها و کانال های مختلف ماهواره ای و تلویزیونی و هم چنین رادیویی می باشد. بدون شک این خروجی از انتن های مرکزی وقتی دچار مشکل باشد یعنی بخشی از این سیستم دچار نقص شده است و باید به رفع آن اقدام نمود.

خرابی هر بخش آنتن های مرکزی باعث بروز اختلال در کار کل سیستم می شود. در ادامه تعمیرات آنتن های مرکزی به معرفی این تجهیزات پرداخته ایم. و هم چنین بیان می کنیم که اگر هر بخش دچار مشکل شود ایا می شود با تعمیر کردن آن را حل نمود یا مشکل به گونه ای است که فقط باتعویض آن قطعه بر طرف می گردد.

چرا آنتن های مرکزی تلویزیون نیاز به تعمیر دارند؟

قبلا از اینکه در مورد تعمیرات آنتن های مرکزی به طور تخصصی وارد شویم لازم است بدانیم که آنتن های مرکزی تا چه حد کاربردی و مهم هستند و آیا ارزش تعمیر کردن آن ها بالاست یا نه.

چرا آنتن های مرکزی؟؟؟؟؟

امروزه وجود هتل ها، ساختمان های چندین طبقه و برج ها امکان استفاده از این آنتن ها را با مشکلاتی مواجه کرده است. همانطور که همه ما می دانیم در یک ساختمان چندین خانه وجود دارد و هر خانه یک یا چند گیرنده تلویزیونی دارد، در نتیجه هر خانه به طور معمول یک آنتن لازم دارد تا بتواند سیگنال های ماهواره ای و تلویزیونی حتی دوربین های مدار بسته خود را دریافت کند. پس نصب یا تعمیرات آنتن مرکزی یک حرفه و تخصص بزرگ است.

به نظر شما هر گیرنده در این ساختمان می تواند آنتن خود را داشته باشد؟

سوال خوبی است و تصور و تفکر در مورد این سوال ما را با چالش های مختلفی که در پیش روی خود داریم روبرو می کند. پس تا انتهای این مطلب ما را یاری نمایید تا با تمام سوالات شما همراه شویم و تعمیرات یک آنتن مرکزی را کاملا فرابگیریم.

معایب نصب آنتن شخصی در یک ساختمان

اگر قرار باشد هر گیرنده برای خود یک آنتن در پشت بام نصب کند با مسائل متفاوتی پیش رو می باشد :

 • گاه در فضای پشت بام فضای کافی برای نصب آنتن های شخصی (معمولی) و مجزا وجود ندارد یا حتی اگر این فضا به قدر کافی باشد با قرار گیری آنتن های هر گیرنده فضایی شلوغ و به هم ریخته به ساختمان می دهد و زیبایی آن را به هم می زند.
 • هزینه نصب آنتن های معمولی برای هر گیرنده به مراتب بیشتر است و در نتیجه تعمیر این آنتن ها به مراتب هزینه بیشتری بر می دارد.
 • تعداد زیاد آنتن ها نیاز به کابل بیشتری دارد و این کابل ها ممکن است بر هم و بر روی کارکرد همدیگر اثر بگذارند. آن چه که در این آنتن ها متحمل تاثیر می شود سیگنال های دریافتی و انتقالی می باشد پس کیفیت تصویر دریافتی پایین می آید.
 • دسترسی به فضای پشت بام به خصوص در برج های بلند برای همه افراد به سادگی انجام نمی گیرد.

جایگزینی آنتن های مرکزی تلویزیون به جای آنتن های شخصی

با عنوان کردن مشکلات نصب آنتن های جداگانه و مجزا نیاز به نصب و تعمیرات آنتن های مرکزی دو چندان می شود. در این گونه اماکن با توجه به تعداد گیرنده های بالا یک آنتن مرکزی نصب می شود که همه ی گیرنده های موجود را پشتیبانی می نماید ( به طور یکسان).

یک ساختمان با تعداد زیادی گیرنده اما فقط یک آنتن در پشت بام؟؟؟؟؟؟

آنتن های مرکزی چندین بخش دارد ( تجهیزات اضافی ) و بالطبع نسبت به آنتن های معمولی پیچیدگی بیشتری دارد. کار آنتن های مرکزی دریافت سیگنال های مربوط به ماهواره، شبکه های محلی ، تلویزیونی و …، پردازش و تقویت سیگنال های دریافتی، تقسیم سیگنال های تقویت شده و در نهایت توزیع این سیگنال ها به شکل یکسان با کیفیت و قدرت برابر به تمامی گیرنده ها می باشد که برای هر کدام از این کارکرد ها تجهیزاتی جهت نصب و تعمیرات نیز برای آن در نظر گرفته شده است.

 • کیفیت بالای تصاویر دریافتی به واسطه تجهیزات قوی
 • به دلیل جایگزینی یک آنتن مرکزی به جای چندین آنتن شخصی می توان در زمینه خرید تجهیزات قدرتمند تر و با کیفیت تر اقدام کرد با هزینه ای به مراتب کمتر.
 • خرید، نگهداری و تعمیرات آنتن های مرکزی در مقایسه با آنتن های شخصی هزینه پایین تری دارد.
 • یکسان سازی کیفیت تصاویر دریافتی برای همه گیرنده های آنتن های مرکزی
 • آنتن های مرکزی علاوه بر پوشش دادن کانال های تلویزیونی و رادیویی می تواند جهت دوربین های مدار بسته ساختمان ها نیز استفاده کرد. جالب است بدانید که حتی اعضای ساختمان ها می توانند به کمک این آنتن ها یک کانال مختص به ساختمان خود را نیز داشته باشند و فیلم ها و تصاویر مربوط به ساختمان را در ان ارائه دهند.

تجهیزات و اجزای به کار رفته در آنتن های مرکزی

برای پرداختن به تعمیر آنتن های مرکزی و چگونگی این تعمیرات باید بدانیم اجزای تشکیل دهنده این نوع از آنتن ها چیست و در آینده دچار چه عیوبی ممکن است بشوند و احیانا اگر مشکل بروز کرد چگونه باید با آن رفتار شود.

ساختار آنتن های مرکزی تلویزیون ساده می باشد و طبق مطالب گفته شده بخش هایی مجزا دارد.

 1. در ابتدا انتن سیگنال های ماهواره ای، تلویزیونی و ویدئویی را از فرستنده آن دریافت می نماید.
 2. این سیگنال های برای انتقال به چندین گیرنده ضعیف هستند (این ضعف باعث پایین آمدن کیفیت تصاویر دریافتی می شود) بدین منظور توسط آمپلی فایر تقویت می شوند (قدرت سیگنال ها افزایش می یابد).
 3. سپس توسط تپ اف مستقر شده در ادامه مسیر این سیگنال تقسیم بندی می گردد.
 4. سیگنال ها بعد از این مرحله توسط بخشی به نام اسپلیتر به سمت گیرنده ها توزیع می گردند.
 5. توزیع نهایی سیگنال ها توسط کابل های مناسبی انجام می شود که در ادامه این تجهیزات قرار دارند.
 6. اخرین بخش و تجهیز مستقر شده در سیستم انتن های مرکزی پریز ها می باشند که سیگنال را از کابل به گیرنده می فرستند.

مدار آنتن مرکزی جهت شناسایی و تعمیر راحت تر آن

تصویر بالا به طور مختصر نحوه قرار گیری تمامی تجهیزات گفته شده را نشان می دهد . البته تپ اف ها همیشه در این راه مستقر نیستند و گه گاهی به کار برده می شوند.

نکات مهم در تعمیرات یک آنتن مرکزی تلویزیون ایران

حال جهت تعمیر یک آنتن مرکزی به چند نکته باید توجه مهم داشت تا به راحتی یک سیستم آنتن مرکزی را بتوان عیب یابی نمود.

 1. جنس بدنه آنتن مرکزی
 2. نوع آنتن هوایی
 3. تنظیم بودن جهت آنتن
 4. آیا ساختمان دارای مدولاتور است؟
 5. اتصال سوکت ها
 6. قرار گیری صحیح تجهیزات در جایگاه اصلی
 7. نوع کابل
 8. نوع سوکت

جنس بدنه آنتن مرکزی جهت تعمیر

آنتن در آنتن های مرکزی در واقع همان شکلی از آنتن است که در پشت بام ها قابل مشاهده می باشد ( ساختاری شاخه مانند ). بدنه آنتن از فلزات سبکی همانند آلومینیوم ساخته می شود. فلز مورد نظر باید قدرت رسانندگی نیز داشته باشد. هر چه این قدرت در آنتن بیشتر باشد از هدر روی جریان روی آن جلوگیری به عمل می آید. ( در تعمیرات آنتن مرکزی به آنتن توجه زیادی داشته باشید.)

اگر به شکل ظاهری آنتن ها توجه کرده باشید شاخه هایی را می بینید که در تعدادی متفاوت به صورت عمود بر یک محور اصلی قرار گرفته اند ( در حقیقت لوله های توخالی هستند که بسته به فرکانس امواج دریافتی متفاوت و در تعداد و طول مختلفی قرار دارند).

بدنه آنتن نسبت به عوامل مختلف باد و باران، رطوبت و گرما مقاوم است ولی چنان چه توسط عواملی غیر پیش بینی آسیب ببیند قابل تعمیر و بازسازی می باشد و یا حتی می توان آن را تعویض نمود.

نوع آنتن مرکزی در تعمیر آن مهم است؟

آنتن های مرکزی انواعی زیادی دارند که هر کدام قادر به دریافت نوعی از سیگنال های موجود در فضا می باشند. تعداد و نوع فرکانس سیگنال های دریافتی برای انواع مختلف چه در نصب و چه در تعمیرات فرق می کند. پس اول باید تعیین کنیم چه کانال ها و تصاویر ویدئویی از چه منبعی را قصد داریم بر روی گیرنده خود دریافت کنیم. نوع سیگنال های آن ، تعداد فرکانس ها باید مشخص باشد سپس با توجه به این نکات اقدام به تهیه آنتن نمود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code