جدیدترین آمار از گرانی خوراکی ها در کشور:
۱۴۰۲/۱۲/۱۰ ۱۹:۴۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

کنسرو ماهی تن نیز در میان اقلام خوراکی، در صدر تورم سالانه قرار داشته است. بعد از آن گوشت گاو یا گوساله، گوشت گوسفند، قارچ، کشمش پلویی، ماهی قزل آلا، هندوانه ، خربزه، مرغ ماشینی، نوشابه گازدار، شیرخشک، پسته، مغز بادام درختی، چای خارجی بستهای، شکر، شیرینی خشک، مغز گردو، لوبیا قرم، قند و پرتغال، بالاتر از میانگین نرخ تورم سالانه 36.2درصد قرارداشته اند.

گیل خبر/ به گزارش جماران:مرکز آمار ایران اعلام کرد: در گروه نان و غلات، «شیرینی خشک» با 2.4درصد، «رشته آش» با 1.3درصد و «ماکارونی» با 1.3 درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به دی ماه داشته اند و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به «برنج ایرانی درجه یک» با 1.0- درصد بوده است.

در بهمن‌ماه ١٤٠٢، تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب برای گروه‌های مختلف کالاهای خوراکی در مناطق شهری کشور به این شرح اعلام شد:

در گروه نان و غلات، در گروه نان و غلات، «شیرینی خشک» با 2.4درصد، «رشته آش» با 1.3درصد و «ماکارونی» با 1.3 درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به دی ماه داشته اند و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به «برنج ایرانی درجه یک» با 1.0- درصد بوده است.

همچنین در گروه گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌ها، نیز «ماهی قزل آلا» با3.2درصد ، «گوشت گوسفند» با 2.9درصد و «کنسرو تن ماهی» با2.0 درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته ‌اند و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به «مرغ ماشینی» با 5.4- درصد است.

در گروه «لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن»، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به «شیر خشک» با 9.3درصد و «کره پاستوریزه» با 1.1 درصد و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به «روغن نباتی جامد» با 1.5- درصد ، «روغن مایع» با 0.7- درصد و «پنیر پاستوریزه» با 0.1- درصد است.

همچنین مرکز آمار ایران اعلام کرد در گروه «میوه و خشکبار» نیز بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل(دی ماه) مربوط به «خربزه» با 38.3درصد ، «انار» با 5.7 درصد و «کشمش پلویی» با 5.0 درصد همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به «پسته» با 1.1- درصد و «موز» با 0.6- درصد است.

در گروه سبزیجات و حبوبات نیز بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به «خیار» با4.2 درصد ، «لوبیا قرمز» با 2.0درصد و «عدس» با 1.8درصد و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به «گوجه فرنگی» با 35.9- درصد، «کدو سبز» با 6.4- درصد و «بادمجان» با 5.0- درصد است.

در گروه قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر خوراکی‌ها نیز بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل، دی ماه، مربوط به «سس گوجه فرنگی» با 2.3درصد و «سس مایونز» با 1.1درصد و همچنین بیشترین کاهش قیمت مربوط به «قند» با 0.3- درصد است.

در بهمن ماه ١٤٠٢، از ٥٣ قلم خوراکی منتخب در نقاط شهری، تعداد ٢٠ قلم، درصد تغییر سالانه بالاتر از نرخ تورم نقطه‌ای نقاط شهری کشور 36.2درصد داشته‌اند. بر این اساس، 38درصد کالاها، تورمی بیشتر از تورم سالانه داشته اند.

کنسرو ماهی تن نیز در میان اقلام خوراکی، در صدر تورم سالانه قرار داشته است. بعد از آن گوشت گاو یا گوساله، گوشت گوسفند، قارچ، کشمش پلویی، ماهی قزل آلا، هندوانه ، خربزه، مرغ ماشینی، نوشابه گازدار، شیرخشک، پسته، مغز بادام درختی، چای خارجی بسته ای، شکر، شیرینی خشک، مغز گردو، لوبیا قرمز، قند و پرتغال، بالاتر از میانگین نرخ تورم سالانه 36.2درصد قرارداشته اند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code