۱۴۰۲/۱۱/۱۱ ۱۸:۱۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

نماینده مجری طرح سد پلرود گفت: پیشرفت فیزیکی سد مخزنی پلرود به حدود 85 درصد رسید و برای اتمام عملیات اجرایی این طرح حدود 3200 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز می باشد.

گیل خبر/ به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای گیلان؛ مصطفی صادقی با بیان اینکه سد مخزنی پلرود در شهرستان رودسر و در 7 کیلومتری رحیم آباد روی رودخانه پلرود واقع گردیده است. این سد خاکی با هسته GC با حجم مخزن 132 میلیون مترمکعب در سال از اواخر اسفند سال 1388 در دست ساخت قرار دارد. طول تاج این سد 572 متر، عرض تاج 12 متر و ارتفاع از پی 100 متر می باشد. اهداف اصلی از ساخت این سد تأمین آب مورد نیاز شرب شهرستان های رودسر، املش، لنگرود و بخشی از نیاز آب شرب شهرستان لاهیجان به میزان 40 میلیون مترمکعب در سال، تأمین نیاز صنعت منطقه به میزان 2 میلیون مترمکعب در سال، تأمین آب کشاورزی برای اراضی شبکه آبیاری پلرود و اراضی خارج از شبکه به میزان 187 میلیون مترمکعب در سال و تأمین آب زیست محیطی به میزان 96 میلیون مترمکعب در سال می باشد.

صادقی افزود: در شرایط کنونی پیشرفت فیزیکی بدنه سد حدود ۸۵ درصد می باشد که عمده ترین علت تأخیرات ایجاد شده در اجرای طرح عدم وجود اعتبار متناسب با برنامه زمان بندی بوده که این امر به ویژه در بخش تملک و آزادسازی اراضی سبب ایجاد معارضین محلی گردیده است.

صادقی با بیان اینکه اعتبار هزینه شده طرح تاکنون بیش از 900 میلیارد تومان می باشد، افزود: از این میزان، اعتبار تخصیص داده شده حدود 250 میلیارد تومان تا پایان سال 1398 بوده است و از سال 1399 تاکنون اعتبار تخصیص داده شده به طرح 691 میلیارد تومان بوده که حدود 180 میلیارد تومان آن به صورت تهاتر نفت و 300 میلیارد تومان آن نیز پس از سفر ریاست محترم جمهور به استان گیلان در سال 1400 تخصیص داده شده است.

 وی افزود: میزان اعتبار مورد مورد نیاز برای اتمام عملیات اجرایی طرح شامل سد، تأسیسات وابسته و همچنین جاده جایگزین حدود 3200 میلیارد تومان می باشد که پیگیری جهت دریافت منابع مالی مورد نیاز از مبادی ذیربط در دست اقدام می باشد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code