۱۴۰۲/۱۲/۰۹ ۱۶:۱۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در گزارشی پیرامون اثرات اختلال اینترنت بر کسب و کارها عنوان کرده که ‌ایران از بین 121 کشور جهان، ‌در جایگاه 95 به لحاظ کیفیت زندگی دیجیتال قرار گرفته. این جایگاه در بین کشورهای منطقه آسیا رتبه 31 از بین 35 کشور است. همچنین طبق این رتبه‌بندی، جایگاه ایران در سال 2023 نسبت به سال قبل از آن، 11 پله افت کرده است.

گیل خبر/ به گزارش روزنامه اعتماد،این روزنامه از افت ۱۱ پله‌ای کیفیت زندگی دیجیتال در ایران خبر داد.

در بخشی از این گزارش آمده است: اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در گزارشی پیرامون اثرات اختلال اینترنت بر کسب و کارها عنوان کرده که ‌ایران از بین 121 کشور جهان، ‌در جایگاه 95 به لحاظ کیفیت زندگی دیجیتال قرار گرفته. این جایگاه در بین کشورهای منطقه آسیا رتبه 31 از بین 35 کشور است. همچنین طبق این رتبه‌بندی، جایگاه ایران در سال 2023 نسبت به سال قبل از آن، 11 پله افت کرده است.

به گفته این گزارش در حال حاضر آسیب‌های اصلی در شبکه ارتباطات و اطلاعات شامل سه حوزه اختلال در دسترسی به اینترنت، فیلترینگ گسترده و سرعت پایین اتصال به اینترنت است. فیلترینگ گسترده، ‌استفاده از فیلترشکن را ناگزیر کرده، اتفاقی که علاوه بر تحمیل هزینه‌های گزاف، موجب افزایش آسیب‌پذیری وسایل ارتباط دیجیتال کاربران شده و ریسک امنیت اطلاعات و حملات سایبری به کسب و کارها را افزایش داده است. 

بر اساس گزارش کیفیت اینترنت منتشر شده توسط انجمن تجارت الکترونیک تهران، ایران به لحاظ اختلال اینترنت رتبه 47 از بین 50 کشور را به خود اختصاص داده است. ایران در شاخص محدودیت اینترنت رتبه 49 و در شاخص سرعت اینترنت در جایگاه آخر قرار گرفته است.