۱۴۰۲/۱۲/۰۸ ۱۹:۳۶ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: صدور صورت حساب الکترونیکی تکلیف و وظیفه فروشندگان است.

گیل خبر/ به گزارش باشگاه خبرنگاران: اشکان هراتی معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: صدور صورت حساب الکترونیکی تکلیف و وظیفه فروشندگان است و دریافت صورت حساب چه به صورت نسخه‌های چاپی یا قابل چاپ حق خریدار و یا مصرف کننده نهایی است.

وی افزود: اگر خریدار صورت حساب الکترونیکی را از فروشندگان دریافت نکند بعد در بخش مالیات این هزینه ها برای آنها به عنوان خرید ثبت نمی شود.

او گفت: همچنین  مصرف‌کنندگان نهایی هم اگر اقدام به دریافت صورت حساب الکترونیکی نکنند از جوایز نقدی که در بخش صورت حساب الکترونیکی فعالیت کرده اند، محروم می شوند.

وی افزود: به موجب ماده ۴ قانون مالیات  برای کسانی که به سامانه مودیان مالیاتی متصل شده اند و صورت حساب  خود را به صورت الکترونیکی صادر می کنند مامور سازمان امور  مالیاتی حق مراجعه و مطالبه از آنها به صورت حضوری ندارد چراکه  در سامانه مودیان اصل بر ثبت اطلاعات است و شخص مودی  ۱۰۰ درصد قابل اعتماد است.

وی گفت: حتی اگر  تخلفی در این بخش رخ دهد بعد از تخلف باز هم رسیدگی نخواهیم داشت و  مودی خود موظف  به اصلاح اطلاعات است. مودیان مراقب صورتحساب‌های درج شده در سامانه مؤدیان باشید که تخلفی صورت نگیرد.

هراتی اظهار کرد: در نظام مالیاتی کشور ثبت نام کنید و به صورت خودکار در سامانه برای شما کارپوشه ثبت خواهد شد. کسانی که در نظام مالیاتی ثبت نام می‌کنند به صورت خودکار با کارپوشه خود می‌توانند انواع صورتحساب ثبتی خود را در سامانه مشاهده کنند.

معاون پژوهشی سازمان مالیات اظهار کرد: صورتحساب‌های مالیاتی در سامانه ثبت می‌شود و اگر فروشنده ای در این صورتحساب‌ها تخلفی داشته باشد ما به شخص مؤدی اول تذکر خواهیم داد. خریداران طلا فقط در مقابل اجرت و سود کالا ارزش افزوده مالیاتی پرداخت می‌کنند.

او گفت: در صورتحساب الکترونیکی نوع اول مشخصات خریدار توسط فروشنده در صورتحساب درج خواهد شد و خریدار خود یک مؤدی است و می‌تواند به صورت کد ۲۲کاراکتری صورتحساب خود را مشاهده کند.