۱۴۰۲/۱۲/۰۷ ۱۱:۳۳ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه

انجام عمل بینی فانتزی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین تصمیمات برای تغییر چهره و صورت است. انجام عمل بینی عروسکی یا فانتزی در برخی افراد با اجاره تغییرات عمده در ساختار غضروفی و استخوانی بینی همراه است، به همین دلیل باید اقدامات احتیاطی بعد از عمل با وسواس بیشتری دنبال شوند.

مراقبت‌های بعد از عمل زیبایی بینی به اندازه خود رینوپلاستی مهم هستند. شما باید به نکات و دستورالعمل‌های تجویز شده توسط پزشکان مجرب و متخصص مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی به دقت توجه داشته باشید، تا دچار عوارض جانبی بعد از عمل نشوید. هر چه این نکات با دقت و احتیاط بیشتری رعایت شوند، نتایج از ثبات و ماندگاری بیشتری برخوردار خواهند بود و بیمار نیاز به جراحی اصلاحی و ترمیمی پیدا نخواهد کرد.

یکی از مهمترین نکاتی که بعد از جراحی باید به آن توجه داشت، شستشوی دماغ بعد از عمل جراحی بینی فانتزی است. در افرادی که بعد از انجام عمل از گچ یا اسپلینت استفاده می‌کنند، شستن بینی بعد از عمل بینی فانتزی باید با تاخیر انجام شود تا ساختار تازه جراحی شده تحت فشار یا آسیب قرار نگیرند. شستشوی بینی بعد از جراحی بینی فانتزی می‌تواند از ایجاد التهاب، لخته شدن خون یا بوی بد تنفس جلوگیری کند. در این مقاله سعی شده، تا روش شستشوی بینی به صورت کامل و اصولی برای شما شرح داده شده و نکات کلیدی و مهم در این زمینه بیان شوند. پس به خواندن ادامه دهید تا به اطلاعات کافی و مفیدی در این زمینه دست پیدا کنید.

مهم‌ترین هدفی که در جراحی بینی فانتزی دنبال می‌شود، تغییر زاویه نوک بینی با لب‌ها است؛ در واقع، در این جراحی زیبایی، نوک بینی با لب زاویه بین ۱۰۰ تا 105 درجه می‌سازد. این موضوع باعث می‌شود تا حفره‌های بینی از روبرو مشخص باشند؛ دقیقا مشابه با بینی یک عروسک. به همین دلیل نیز به این مدل از عمل بینی، عمل بینی عروسکی و فانتزی یا عمل بینی باربی گفته می‌شود.

شستشوی بینی در هفته اول بعد از عمل بینی فانتزی

شستشوی دماغ بعد از عمل جراحی بینی فانتزی در هفته اول باید با دقت بیشتری انجام شود، زیرا هنوز ساختارهای غضروفی و استخوانی جراحی شده ترمیم و بهبودی پیدا نکرده‌اند. وجود آتل یا گاز در داخل بینی نیز عامل مزاحمی است که باعث می‌شود، نتوان به خوبی شستشوی بینی را انجام داد. در ۷ تا ۱۰ روز ابتدایی پس از جراحی نباید گچ بینی خیس بخورد به همین دلیل بسیاری از پزشکان نه تنها شستشوی بینی بعد از جراحی بینی فانتزی را ممنوع می‌کنند، بلکه از بیمار می‌خواهند در طی این مدت از استحمام یا دوش آب گرم نیز خودداری نماید.

از طرفی در هفته ابتدایی شما باید از ایجاد هرگونه فشار اضافی به داخل بینی خودداری کنید. هنگام عطسه، سرفه یا خمیازه مواظب باشید و داخل بینی و قسمت خارجی آن را لمس نکنید. بنابراین توصیه می‌شود در هفته ابتدایی از شستن بینی بعد از عمل بینی فانتزی اجتناب کنید.منبع

بهترین روش شستن بینی بعد از عمل بینی فانتزی

پس از اینکه اجازه و تایید پزشک را دریافت نمودید می‌توانید شستن بینی را آغاز کنید. شستشوی دماغ بعد از عمل جراحی بینی فانتزی به شرح زیر است:

  1. شستن بینی بعد از عمل بینی فانتزی بهتر است روزانه انجام شود. برای شستشوی بینی بعد از جراحی بینی فانتزی توصیه می‌شود، از یک دستمال مرطوب یا حوله خیس شده با آب گرم استفاده کنید. دستمال مرطوب را به آرامی در اطراف بینی، قسمت خارجی حفره‌های بینی و زیر بینی بمالید تا خون مردگی‌ها و ترشحات پاکسازی شوند.
  2. برای شستشوی داخل بینی می‌توانید از انواع سرم شستشو استفاده کنید. سرم شستشوی نمکی یکی از گزینه‌های مناسب برای از بین بردن ترشحات، لخته‌های خون، پوسته‌های خشک شده سایر آلودگی‌های بینی است. شما می‌توانید سرم شستشوی استریل را از داروخانه‌ها خریدار نموده یا در منزل به مقداری آب جوشیده، سرد شده کمی نمک اضافه کنید.
  3. برای شستشو از یک ظرف با درپوش لوله‌ای شکل یا یک سرنگ بزرگ کمک بگیرید. سر خود را به یک سمت خم کرده و محلول را وارد حفره بینی کنید، ممکن است هنگام شستشو مقداری محلول وارد گلوی شما شود، جای نگرانی نیست، می‌توانید آب دهان را به آرامی خارج کنید. دوباره همین کار را در جهت دیگر انجام دهید.

نکات مهم هنگام شستشوی دماغ بعد از عمل جراحی بینی فانتزی

  • از ایجاد فشار به داخل و اطراف بینی خودداری کنید.
  • هنگام شستن بینی بعد از عمل بینی فانتزی مراقب باشید و از فین کردن بپرهیزید، زیرا این می‌تواند به بافت‌های در حال ترمیم آسیب وارد کند.
  • پس از شستشوی دماغ بعد از عمل جراحی بینی فانتزی از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید، تا بخش‌های داخلی بینی مرطوب مانده و همچنین از ایجاد عفونت پیشگیری شود.

انواع سرم شستشوی بینی بعد از عمل فانتزی

همانطور که گفته شد برای شستشوی دماغ بعد از عمل جراحی بینی فانتزی بهتر است، از سرم نمکی موجود در داروخانه‌ها استفاده شود. سرم سدیم کلرید یا سرم نرمال سلول ۹ درصد، انتخاب بهتری برای شستشوی بینی بعد از عمل بینی فانتزی است. در کل محلول ایزوتونیک حاوی غلظتی از نمک مشابه مایعات طبیعی بدن است. محلول‌های ایزوتونیک معمولاً برای شستشوی بینی استفاده می‌شوند. سرم حاوی محلول‌های ایزوتونیک خاصیت تسکین‌دهنده داشته و برای از بین بردن مخاط اضافی، گرد و غبار و کنترل ترشحات بعد از جراحی بینی بسیار مفید هستند. در مقابل محلول هیپرتونیک حاوی غلظت بیشتری از نمک است. استفاده از این نوع سرم‌ها به کاهش تورم پس از جراحی بسیار کمک می‌کند. در مورد اینکه از کدام سرم باید استفاده کنید بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.

مدت زمان شستشوی بینی بعد از عمل فانتزی چقدر است؟

بهتر است شستشوی دماغ بعد از عمل جراحی بینی فانتزی به مدت دو ماه ادامه داشته باشد. شما می‌توانید شستشوی بینی را دو بار در روز انجام داده، یا هر ۶ ساعت یکبار این کار را انجام دهید. در هر صورت تمیز کردن بینی زیر نظر پزشک باید روال منظم شما بعد از جراحی باشد.

کلام پایانی در مورد شستشوی دماغ بعد از عمل جراحی بینی فانتزی

شستشوی بینی بعد از جراحی بینی فانتزی اهمیت زیادی دارد، زیرا این کار باعث می‌شود تا از انسداد مجاری هوایی، لخته شدن و عفونت بینی جلوگیری شود. برای شستن بینی می‌توانید از سرم شستشو استفاده کرده یا محلول نمکی را در خانه تهیه کنید. در هر صورت تمیز کردن بینی با استفاده از سرم یا محلول نمکی باید به آرامی و بدون ایجاد فشار باشد.

منبع: tehransurgeryclinic.com

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code