جواد زبردست گشتی:
۱۴۰۲/۱۲/۰۲ ۲۲:۰۱ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه

گیل خبر/  جواد زبردست گشتی:سازمان ملی جوانان از جمله سازمانهای دولتی ایران بود که بنابر قانون برنامه سوم توسعه، از مهر ۱۳۷۹ به عنوان جایگزین شورای عالی جوانان فعالیت داشت و در نهایت سال ۱۳۹۰ با دستور محمود احمدی نژاد منحل شد.

از اهداف سازمان ملی جوانان، حل مسایل جوانان، اعتلا و رشد نسل جوان کشور و استفاده بهینه از استعدادها و توانایی‌های نسل جوان، مطالعه و پژوهش در حوزه‌های راهبردی امور جوانان، تدوین برنامه جامع ساماندهی امور جوانان کشور، دریافت گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی مرتبط با امور جوانان، تهیه گزارش وضعیت جوانان کشور در سطح ملی، ارائه شیوه‌های مناسب برای استفاده بهینه از استعدادها و توانایی‌های جوانان و... بود.

اما از اواخر سال ۸۹ با ادغام سازمان ملی جوانان و سازمان تربیت بدنی، وزارت ورزش و جوانان تشکیل شد و این به گواه نتایج به بار آمده و دیدگاه اکثر کارشناسانی که در هر دو دوره عملکرد سازمان ملی جوانان و سازمان ورزش و جوانان را دیده اند، این تحولات نه تنها ظرفیتهای مهم دولتی و ملزومات اساسی برای توجه به نیاز جوانان را کاهش داد و مقوله جوانی را صرفا معطوف و محدود به امر ورزش کرد، بلکه حتی در امر ورزش و توسعه عادلانه زیرساخت ها و استعدادیابی در سطح کلان هم متولیان دولتی هرجا که نسبت به توسعه ورزش جواتان کم کاری شد، پشت سایر حوزه ها سنگر گرفتند و هرجا مساله نیازهای جوانان مطرح شد به فعالیت در حوزه ورزش و سلامت بسنده کردند.

سال ۱۳۹۹ مدیرکل ثبت احوال گیلان گفته بود، آخرین جمعیت استان براساس داده های سال ۱۳۹۹ دو میلیون و ۵۷۱ هزار نفر است. به گفته این مقام مسئول در استان گیلان از ۳۱ هزار و ۳۳۶ نوزاد در سال ۹۵ به ۲۲ هزار و ۸۱۵ نوزاد در سال ۹۸ رسیدیم.
بنا به آمار سال ۹۹ میانگین سنی جمعیت گیلان ۳۵ سال می باشد که حدود ۲۰ درصد آن را نیروی جوان یعنی ۲۹-۱۵ سال و ۹.۵ درصد آن را سالمندان یعنی ۶۵ سال به بالا تشکیل می دهند، در نتیجه در آن سال عنوان شد گیلان در معرض بحران سالمندی قرار دارد.
اما به گزارش ایرنا امسال اردیبهشت ۱۴۰۲ استاندار گیلان بیان کرد شرایط این استان در جوانی جمعیت خوب نیست و گیلان از نظر جمعیت سالمندان، جزو استان‌های آخر کشور است.
طبق آمارها، در سال ۱۳۹۵ بالاترین نرخ افراد بالای ۶۵ سال مربوط به استان گیلان بوده که همزمانی مهاجرفرستی جوانان در سن کار را با جذب افراد بازنشسته و سالمند به این استان نشان می‌دهد. طبق این آمارها، پس از گیلان، استان‌های مرکزی، مازندران، همدان، آذربایجان‌شرقی، اصفهان، خراسان‌جنوبی، زنجان، سمنان، تهران، کرمانشاه و اردبیل قرار دارند. 

حال با نگاهی به وضعیت اقتصادی موجود و دشواری هایی که به لحاظ تامین نیازهای زندگی طی ۳ سال اخیر بر خانواده ها تحمیل شده - بدیهی است که آمار تولد بازهم کاهش یافته و بر آمار سالمندان استان افزوده شده باشد.
اما پیش از همه باید یک پرسش اساسی را مبنای تحلیل و بررسی قرار داد؛ آیا استان گیلان باوجود اینکه از نظر ذخایر طبیعی و منابع مادی جزو استانهای برخوردار به شمار می رود، با وجود اینکه زمانی گیلان جزو استانهای پیشرو در امر توسعه و صادرات و اقتصاد بود، باتوجه به اینکه همین امروز گیلان در منطقه جغرافیایی ممتازی نسبت به همسایگان شمالی ایران قرار دارد و باتوجه به هزاران نمونه از فرصت ها و امکانات طبیعی و انسانی، آیا نباید بحران جوانی جمعیت در گیلان را به علت نبود برنامه ریزی و سیاست های رفاهی برای ازدواج و فرزندآوری نسل جوان دانست؟

در گذشته در شهرستانها نیاکان ما حداقل سه فرزند داشتند که در مشاغلی همچون کشاورزی و بازار کمک می کردند و همانها چرخ اقتصاد خانواده را به گردش درآورده و رشد می دادند، اما از دهه ۷۰ به بعد با سیاستهای غلط دولت وقت فرزند کمتر و زندگی بهتر تبلیغ میشد تا در نتیجه سه دهه بعد کشور با بحران پیری جمعیت مواجه بشود.

اگرچه پرداختن به این مساله مهم که می تواند در آینده با امنیت و حیات استان گره بخورد و حتی خسارات فراوانی به گیلان وارد کند - نیازمند نشست های علمی و آسیب شناسی تخصصی از طرف ادارات کل و مراکز علمی و دانشگاهی است و بعد مهمتر از آن اراده عمل به طرح ها و تحقق ایده ها تا هرچه زودتر بستری برای حمایت از جوانان برای ازدواج، اشتغال و فرزندآوری فراهم بشود.

در این میان سازمانهایی که بطور ذاتی وظیفه رسیدگی به امور جوانان را دارند و سالانه بودجه های زیادی دریافت می کنند، می باید باتوجه به سرانه جمعیتی هر استان تخصیص اعتبار نموده و بر آن اساس فعالیت کنند.

وزارتخانه های مختلف هم که در سیاستگذاری کشور نقش دارند و برای اعتلای ایران برنامه ریزی می کنند، باید در ترسیم نقشه جمعیتی ایران در دهه های آینده هوشمندانه عمل کنند، بشرطی که ابتدا فهمیده شود انسان بنا به ذات خود زمانی دست به تولید مثل و افزایش جمعیت می زند که بتواند معاش و رفاه فرزندان خود را تامین کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code