رئیس سازمان توسعه‌ تجارت از آغاز ویرایش خودروهای ثبت‌نامی جانبازانی که در دوره قبلی (٩ تا ١٣ بهمن ماه) اقدام به ثبت‌نام کردند و حال قصد ویرایش دارند و همچنین آغاز ثبت‌نام جدید برای ٣٠٠٠ جانباز جامانده از دور قبلی از روز شنبه (۶ اسفند ماه) خبر داد.

گیل خبر/ به گزارش ایسنا:مهدی ضیغمی، ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: این فرصت ایجاد شده برای ثبت‌نام خودروهای وارداتی مختص جانبازان در وهله‌ اول با هدف ویرایش ثبت‌نام‌هایی است که جانبازان در مرحله‌ قبلی از چهارم تا نهم بهمن ماه در سه سطح به تفکیک درصد جانبازی متقاضیان انجام دادند و از ١٠ تا ١٣ بهمن ماه هم فرصت ویرایش ثبت‌نام‌ها و ثبت‌نام برای‌ جاماندگان انجام شد، در نظر گرفته شد؛ اما از میان متقاضیان واجد شرایط، هنوز ٣٠٠٠ نفر هم ثبت‌نام نکرده‌اند که برای آخرین بار برای این افراد هم امکان ثبت‌نام‌ از طریق سایت Janbazan.saleauto.ir فراهم شده است.

رئیس سازمان توسعه‌ تجارت خاطرنشان کرد: با توجه به اضافه شدن تعدادی خودروی جدید به لیست خودروهای قابل عرضه برای جانبازان، در پی درخواست‌های مکرر جانبازان نسبت به تغییر خودروی انتخابی، مقرر شد که برای آخرین بار به کلیه جانبازان  اجازه داده شود در صورت تمایل خودروی خود را ویرایش کنند و متقاضیانی که ثبت‌نام نکردند، ثبت‌نام خود را انجام دهند.

وی افزود: جانبازان ویژه ۷۰ درصد طی دو روز اول (ششم و هفتم اسفند ماه)، سایر جانبازان ۷۰ درصد هشتم و نهم  اسفند و جانبازان ۵۰ تا ۶۹ درصد نیز ۱۰ تا ۱۲ اسفند،  می‌توانند به سامانه مراجعه و نسبت به ویرایش یا ثبت درخواست خود، اقدام کنند.

رئیس سازمان توسعه تجارت، ضمن اشاره به اصلاح  آیین‌نامه واردات خودروی جانبازان، اظهار کرد: منع قانونی پنج سال عدم فروش خودرو از آیین‌نامه حذف شده و جانبازان راساً می‌توانند اقدام به واردات خودرو کنند.

گفتنی است، بر اساس آیین‌نامه جدید، چنانچه فرد جانباز اقدام به واردات کند، تمامی مراحل مربوط به اخذ خدمات پس از فروش، استاندارد، محیط زیست، امور گمرکی و شماره‌گذاری را شخصاً باید انجام دهد؛ مگر آنکه قبلاً خودرو انتخابی وارد کشور شده و مراحل استاندارد و محیط‌زیست را طی کرده باشد که در این صورت دو مرحله استاندارد و محیط زیست را لازم نیست انجام دهند.

البته براساس جلساتی که گروه خودروسازی سایپا با جانبازان داشته، با تاکید معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت، این گروه خودروسازی در امر واردات خودرو جانبازان همکاری خواهد کرد و همچنین خریدار حواله خودروی آن‌ها خواهد بود.

یادآوری می‌شود ثبت‌نام جانبازان در سه سطح جانبازی شامل جانبازان ۷۰ درصد ویژه با سقف ارزش‌ خودروی وارداتی تا ۳۵ هزار یورو، سایر جانبازان ۷۰ درصد با سقف ارزش ۳۰ هزار یورو و جانبازان ۵۰ الی ۶۹ درصد با سقف ارزش ۲۵ هزار یورو، طی مدت مذکور(چهارم تا سیزدهم بهمن ماه) برای متقاضیان واجد شرایط انجام شد.

طبق تاکید سازمان توسعه‌ تجارت، ثبت‌نام اولیه و انتخاب خودرو در سامانه به منزله واردات قطعی نبوده و مراحل بعدی از طریق مراجع ذیصلاح اطلاع‌رسانی می‌شود.

همچنین قابل توجه است درصورتیکه جانبازی بعد از تاریخ دوم دی ماه ۱۳۹۱  (لازم الاجرا شدن قانون جامع خدمات‌رسانی ایثارگران) به هر نحوی از تسهیلات موضوع ماده ۴۵ (خودرو داخلی یا خارجی) بهره‌مند شده باشد، مشمول دریافت خودروی وارداتی نخواهد بود؛  چنانچه در طی فرآیند ثبت‌نام و انتخاب خودرو مشخص شود که جانباز مشمول، از تسهیلات ماده ۴۵ استفاده کرده، از لیست معرفی شده حذف خواهد شد.