۱۴۰۲/۱۱/۲۸ ۲۱:۴۴ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه

مدیرکل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور گفت: از ۲ سال گذشته تاکنون ۸۱۰ هزار شرکت به دلیل عدم فعالیت بیش از ۵ سال و یا پرداخت نکردن مالیات غیرفعال شدند که درصد بالایی از این شرکت‌ها صوری و کاغذی هستند.

گیل خبر/ به گزارش فارس،‌ ابوالفضل نصیری اظهار کرد: نقطه اول کسب‌وکار در اکثر کشور‌ها اداره ثبت شرکت‌ها است. در کشورمان نیز هرروز نسبت به تأسیس شرکت‌ها، مؤسسات غیرتجاری و شعب خارجی اقداماتی صورت می‌گیرد که این شروع کسب‌وکار است. برای تجار و بازرگانان علاوه بر تأسیس تغییرات نیز مهم است چراکه امکان دارد یک تغییر مثلاً هیئت‌مدیره، افزایش یا کاهش سرمایه در یک شرکت بسیار حیاتی باشد.

وی افزود: بحث سنتی بودن در ثبت شرکت‌ها یکی از مشکلات است و به دلیل هجمه جمعیت به این اداره همکاران نمی‌توانستند پاسخگو درخواست‌های تمام مراجعان باشند بنابراین دلالان ورود پیدا می‌کردند. در این زمینه برنامه‌ریزی بلندمدتی طی ۲ سال اخیر مدنظر قرار گرفت، ولی اجرایی نشده بود.
مدیرکل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: اداره ثبت شرکت‌ها از ابتدای سال سه محور کلی را آغاز کرده که طرح شهید آرمان علی وردی یکی از این محور‌ها است و طبق این طرح برنامه‌ریزی کرده‌ایم از ابتدای سال حتماً ۵ فرایند را الکترونیکی کنیم. به‌طوری‌که بر اساس طرح شهید آرمان علی وردی از تیرماه سال جاری تمام فرایند‌های امضا و پرداخت ثبت شرکت‌ها الکترونیکی شد.

مدیرکل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور بیان کرد: سومین فرایند عملیاتی شدن اظهارنامه پلمب الکترونیکی دفاتر است و در این طرح دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست و بسیاری از مشکلات برطرف شد و عملیاتی شدن این طرح حدوداً یک سال زمان‌بر بود و در نهایت از تاریخ ۲۶ آذر ۱۴۰۲ اظهارنامه پلمب دفاتر کاملاً الکترونیکی شد و چهارمین فرایند اظهارنامه الکترونیکی دفاتر تجاری بوده و عمدتاً برای کارت بازرگانی است که قبلاً حضوری بود، ولی در حال حاضر به‌طور کل الکترونیکی شده است.

نصیری گفت: فرایند پنجم که یک ماه گذشته انجام شد خودکار سازی ارسال آگهی به روزنامه رسمی است که درگذشته برای انجام این فرایند دو الی سه روز زمان صرف می‌شود، ولی در حال حاضر خودکار شده است.

وی ادامه داد: دومین محور، بازطراحی سامانه ثبت شرکت‌ها به نام طرح شهید حاج قاسم سلیمانی بوده که طرح بسیار بزرگی است حدود ۹ ماه بر روی آن کارشده و در دهه فجر با حضور رئیس قوه قضاییه دو فرآیند اولیه این طرح تعیین نام هوشمند و سند الکترونیکی شرکت‌ها رونمایی شد و مابقی نیز اردیبهشت‌ماه رونمایی می‌شود.

نصیری در پاسخ به این سؤال که آیا سامانه در تعیین نام هوشمند قدرت تشخیص عدم ثبت اسامی بیگانه را دارد، گفت: تمام بانک‌ها اعم از بانک فرهنگستان، اسم‌های ممنوعه، بانکی که اداره ثبت شرکت‌ها طی ۲۰ سال ذخیره کرده‌ایم و موجود است این بانک کامل بوده و هراسمی را وارد کنید سامانه تشخیص می‌دهد که نیاز به مجوز دارد یا خیر. برای اسامی ممنوع و بیگانه نیز این تشخیص را می‌دهند.

مدیرکل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری اظهار کرد: سومین محور بحث حذف دفاتر فیزیکی روزنامه و کل به نام طرح شهید بهشتی است بسیار پیگیر بودیم که این طرح از مهرماه انجام شود، ولی امور مالیاتی در این زمینه محدودیت‌هایی داشتند، اما در برگزاری جلسات متعدد موفق شدیم تا ثابت کنیم این طرح به سود مردم است حدود ۸۰۰ هزار دفتر سال گذشته به‌صورت پلمب آمد که حدود ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه این دفاتر بود و مقررشده است که تا پایان سال جمع‌آوری شود و به‌صورت الکترونیکی باشد به لحاظ صرفه‌جویی در مسائل مالی و کمک محیط‌زیست همچنین تسهیل و تسریع برای فعالان اقتصادی این طرح بسیار خوب و بزرگ است از ابتدای سال ۱۴۰۳ دفاتر فیزیکی روزنامه و کل حذف می‌شود.

وی درباره اینکه آیا در ثبت الکترونیکی شرکت‌ها شرکت‌های صوری شناسایی می‌شوند، اظهار کرد: در بازطراحی سامانه نکاتی مطرح‌شده است و هرکسی که بخواهد در یک شرکتی نقشی داشته باشد یک پیامک برای او ارسال می‌شود و در صورت تأیید ثبت می‌شود یا بحث اقامتگاه شرکت است که راستی آزمایی می‌خواهیم انجام دهیم و حدود ۸ مورد در شیوه‌نامه مبارزه با شرکت‌های صوری و کاغذی آماده کرده‌ایم که سال گذشته ۴ مورد را رئیس سازمان ثبت‌اسناد ارسال کردن و در حال انجام بودیم که برخی از وکلا نسبت به آن اعتراض کردند و سه مورد با رأی دیوان ابطال شد.

نصیری اظهار کرد: امسال یک مورد محکم‌تر دیگری را آماده کرده‌ایم تا رئیس سازمان ثبت اسناد به رئیس قوه قضاییه ارائه کند.

درگذشته هیچ شخصی نمی‌توانست بیش از ۵ شرکت را ثبت کند و کثیرالثبت محسوب می‌شد، ولی در حال حاضر تا ۸۰ شرکت را نیز‌ می‌توانید ثبت کنید هیچ منع قانونی وجود ندارد، اما باید یک دلیل قانع‌کننده برای اینکه چرا‌ می‌خواهید این شرکت‌ها را ثبت کنید ارائه کنند. لایحه تجارت حدود ۱۴ سال در مجلس است دو مورد از مواد این لایحه به بحث شرکت‌های صورری کاغذی مربوط می‌شود.

مدیرکل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری در پاسخ به اینکه قوانین برای انتخاب اسم شرکت‌ها سالانه به‌روزرسانی‌ می‌شود، اظهار کرد: به قوانینی که در حال حاضر وجود دارد ایراداتی گرفته‌ایم چراکه خلع وجود دارد و بسیاری از تبصره‌ها و ماده‌ها مشکل دارد و ضمانت اجرایی خوبی ندارد و باید یک مقداری قانون را از ابتدا بررسی کنند چراکه زمان نگاشته شدن قانون فضای مجازی وجود نداشت و در حال حاضر فضای مجازی حرف اول را می‌زند و این قانون باید به سود زبان فارسی و تجار بازرگان اصلاح شود.

نصیری درباره شناسایی و غیرفعال کردن شرکت‌های صوری اظهار کرد: طبق تبصره ۳ و ۴ ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم و با ارتباط الکترونیک، شرکت‌ها و مؤسساتی که بیش از ۵ سال هیچ فعالیتی ندارند را محدود کردیم و شرکت‌هایی که مالیات بسیاری دارند و پرداخت نمی‌کنند را نیز محدود کردیم.
وی افزود: از ۲ سال گذشته تاکنون ۸۱۰ هزار شرکت به دلیل عدم فعالیت بیش از ۵ سال و یا پرداخت نکردن مالیات غیرفعال شدند که درصد بالایی از این شرکت‌ها صوری و کاغذی هستند.

نصیری اظهار کرد: از تیرماه تاکنون در حوزه ثبت شرکت‌های صوری دلال‌ها به یک پنجم رسیده‌اند به لحاظ فیزیکی ۸۰ درصد را توانستیم کنترل کنیم و فقط ۲۰ درصد باقی‌مانده است و هیچ قانونی نداریم که مانع فعالیت این افراد شویم یک دلال برای تأسیس یک شرکت مبلغ بسیاری را دریافت می‌کند درحالی‌که شخص به‌راحتی با استفاده از راهنمایی‌ها و فیلم‌های موجود در سایت می‌تواند این کار را انجام دهد.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : شرکت های صوری

نظر شما:

security code