یک رویداد هنری استانی در ایستگاه پایانی؛
۱۴۰۲/۱۱/۲۶ ۱۹:۰۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه
برگزیدگان مرحله استانی جشنواره سرود کانون در گیلان شناخته شدند

مرحله استانی دومین جشنواره ملی سرود آفرینش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان(نغمه‌های روشن فردا) در استان گیلان با معرفی گروه‌های برگزیده به کار خود پایان‌داد.

گیل خبر/ به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کانون استان گیلان، مرحله استانی دومین جشنواره ملی سرود آفرینش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (نغمه‌های روشن فردا) به ایستگاه پایانی رسید و گروه‌های برگزیده این رویداد هنری در استان گیلان شناخته شدند.

این مرحله از جشنواره فرآیند‌محور که با شرکت 60 گروه سرود کانونی، آزاد و مخاطبان با نیاز‌های ویژه و راه‌یابی 10 گروه به بخش پایانی مرحله استانی در گیلان همراه‌بود، صبح و عصر روز پنج‌شنبه، 26 بهمن 1402 در سالن سینمای اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان نوجوانان برگزار‌شد.

سرود، تمرین هنرمندانه هم‌دلی است

نقطه آغاز این مراسم صحبت‌های مدیر‌کل کانون استان گیلان بود و وی ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این جشنواره، به تشریح فرآیند برگزاری این رویداد فرهنگی پرداخت.

سید‌جلیل میرعظیمی با اشاره به شرکت بیش از یکهزار و دویست شرکت‌کننده در قالب بیش از 60 گروه سرود اظهار‌کرد: سرود، تمرین هنرمندانه هم‌دلی است و برگزاری این جشنواره فرصتی برای نشاط‌بخشی به آینده سازان، مهارت‌آموزی، تمرین مدیریت و رهبری برای نسل کودک ونوجوان فراهم‌می‌کند.

وی درهمین‌حال، ظرفیت‌های گسترده استان گیلان در حوزه سرود و خلق آثار فاخر در این زمینه را یادآورشد و با بیان‌این‌که گیلان زمین قطب سرود کشور، خاستگاه ابوذر روحی و دیار برآمدن سرود «سلام فرمانده»، به عنوان یک سرود تاثیر‌گذار در عرصه ملی و بین‌المللی است افزود: ضرورت‌دارد با تکیه بر این پیشینه، بر بسط و گسترش این هنر سرود و جریان‌سازی فرهنگی با بهره‌گیری از این ابزار کارآمد متمرکز شویم.

این مدیرفرهنگی برهمین‌اساس نیز از برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گیلان برای گشایش دبیرخانه دائمی جشنواره‌های سرود کشور در استان خبرداد و از همراهی متولیان این حوزه برای نیل به این هدف‌استقبال‌کرد.

مدیر‌کل کانون استان گیلان درپایان، به هدف غایی و نهایی فعالان عرصه فرهنگ اشاره‌داشت و با بیان این که تربیت فرزندانی صالح و سربازانی برای امام زمان(عج) در اولویت‌است، استمرار حرکت در این مسیر را خاستار‌شد.

حرکت‌های فرهنگی‌هنری، جامعه را بیمه‌می‌کند

مدیر‌کل بنیاد شهید و امور ایثار‌گران استان گیلان هم از حاضران در این مراسم بود و با قدردانی از دست‌اندرکاران کانون پرورش فکری، اعضا و خانواده‌ها در برگزاری مرحله استانی این جشنواره ملی گفت: این رویداد فرهنگی، حرکتی زیبا و ماندگار است و آینده کودکان و نوجوانان را بیمه‌می‌کند.

محمد رضا داوطلب در ادامه، از هفتصد شهید دانش‌آموز استان گیلان یاد‌کرد و افزود: امنیت و آسایش حاکم بر جامعه و ایجاد فرصت برای برگزاری این جشنواره‌ها، گویای از خود‌گذشتگی دانش‌آموزانی است که برای حفظ و صیانت از اسلام، انقلاب و امنیت‌آفرینی از حضور در مدرسه و کلاس گذشته‌اند.

وی دراین میان، خاطره 23 شهید کودک استان را گرامی‌داشت از حاضران دعوت‌کرد تا ضمن تلاش برای ادامه‌دادن مسیر این شهدا، قدردان ایثار این بزرگواران باشند.

هنر ایران‌زمین، ریشه در آموزه‌های اسلامی دارد

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان گیلان نیز ازدیگر میهمانان آیین پایانی مرحله استانی دومین جشنواره ملی سرود کانون در گیلان بود و ضمن تاثیر‌گذار توصیف‌کردن برگزاری این جشنواره‌ها و بهره‌گیری از هنر سرود‌گفت: لازم است با شعر و موسیقی و درعین‌حال دست و دل‌های پاک، مبانی پاک و ارزشی را تبلیغ‌کنیم.

محمد صدیقی درهمین‌زمینه به جان‌بخشی سرود سلام‌فرمانده به هنر سرود در کشور و جهان اسلام اشاره‌داشت و با خاطر‌نشان‌کردن پیشینه کشور در عرصه نمایش، موسیقی و سرود گفت: آن‌‌چه اهمیت‌دارد، ایجاد پیوند هرچه بیش‌تر نسل کودک ونوجوان با فرهنگ و هنری است که ریشه در دین مبین اسلام و آموزه‌های اسلامی دارد.

ادامه‌بخش این مراسم نیز نمایش کلیپی از آثار گروه‌های سرود شرکت‌کننده در جشنواره، هنر‌نمایی نوجوان گیلانی با بهره‌گیری از آوا‌ها و نغمه‌های بومی‌محلی و اجرای گروه‌های سرود منتخب‌بود.

هیئت‌داوران این مرحله از جشنواره متشکل از: رضا شاکی، داوود مسیح‌‌زاده و محمود فرضی‌نژاد هم ضمن خوانش بیانیه پایانی، به تجلیل از دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد هنری و همراهی ارزش‌مند کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها پرداختند و حضور پرشور آنان را امیدوار‌کننده ارزیابی‌کردند.

داوران هم‌چنین، به ارایه پیشنهاد‌هایی برای موفقیت هرچه بیش‌تر گروه‌های سرود شرکت‌کننده پرداختند و توجه به محدوده صدایی کودک و نوجوان و وسعت صوتی آنان را ضروری دانستند.

لزوم بهره‌گیری از متخصصان عرصه موسیقی جهت زیباسازی ساختاری سرود‌ها، طراحی صحنه متناسب با سرود و استفاده از هارمونی‌های مختلف و استفاده موثر از تک‌خوان، ازدیگر مواردی بود که در بیانیه هیئت داوران به‌آن اشاره‌شد.

داوران درهمین‌حال، تناسب محتوای سرود با تصویر پس‌زمینه، لباس و زبان بدن را مورد‌تاکید‌قراردادند و انتخاب گروه متناسب با سن اعضا را خواستار‌شدند.
معرفی‌گروه‌های برگزیده نیز از دیگر برنامه‌های این آیین بود در این میان، گروه سرود«آیه گیلان» به سرپرستی «سیده آمنه فلاح زحمتکش» و «مربیگری منیژه واحد» از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان شهرستان لاهیجان، به عنوان گروه برتر کانونی معرفی‌شد.

هیئت داوران این جشنواره هم‌چنین، گروه سرود مدرسه شهیده‌ فرحنار معصومی از رشت را با سرود«ایران افتخار‌من» به عنوان برگزیده بخش آزاد این رویداد هنری معرفی‌کرد.

هیئت داوری در این میان، گروه سرود «بچه‌های انقلاب» به سرپرستی «سیده آمنه فلاح زحمتکش» و مربیگری «منیژه واحد»، از کانون پرورش فکری لاهیجان و گروه سرود «بهار هم‌دلی» از مرکز فرهنگی هنری کانون فومن به سرپرستی «بتول آقاجانی» و مربیگیر «آرش رخشنده» را به عنوان گروه‌های شایسته قدردانی اعلام‌کرد.

گروه ارزیابی درهمین‌حال، «مهدی پوریوسفی» از گروه سرود«سلیمانی‌ها»ی شهرستان لنگرودرا به‌عنوان تک‌خوان برگزیده شناخت.

پایان بخش این مراسم نیز تجلیل از گروه‌های برگزیده و شایسته تقدیر‌بود و درپایان نیز حضور حاضران، در قاب تصویر خاطره‌شد.

شایان‌ذکر است، دومین جشنواره سرود «نغمه‌های روشن فردا» با موضوع‌های محوری سرزمین من (ایران، وطن، پرچم و...)، دفاع مقدس، ایثار و شهادت، نام‌آوران (شخصیت‌های تاریخی و انقلابی)، مراسم و مناسبت‌های ملی و آیینی و آزاد فراخوان‌شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code