۱۴۰۲/۱۱/۲۵ ۱۷:۲۳ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

بنابر گزارش‌های وزارت بازرگانی و صنعت هند، امسال بیش از ۷۰۰ میلیون دلار برنج هندی وارد ایران شده که نسبت به پارسال، ۳۴ درصد کمتر است.صادرات چای هند به ایران نیز، به یک سوم رسیده و از ۸۶ میلیون دلار سال ۲۰۲۲ به ۳۰ میلیون دلار در سال گذشته میلادی رسیده است

گیل خبر/ به گزارش ایمنا، وزارت بازرگانی و صنعت هند کل مبادلات تجاری این کشور با ایران در سال ۲۰۲۳ را یک میلیارد و ۸۳۶ میلیون دلار اعلام کرد.

مبادلات تجاری ایران و هند در این دوره با کاهش ۲۶ درصدی نسبت به سال قبل مواجه شده است. کل مبادلات تجاری دو کشور در سال ۲۰۲۲ بالغ بر دو میلیارد و ۴۹۹ میلیون دلار اعلام شده بود.

صادرات هند به ایران در ماه‌های ژانویه تا دسامبر ۲۰۲۳ کاهش ۳۵ درصدی را تجربه کرده و به یک میلیارد و ۱۸۷ میلیون دلار رسیده است. هند در سال میلادی قبل از آن یک میلیارد و ۸۴۷ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

اما واردات هند از ایران در سال ۲۰۲۳ تغییر محسوسی نسبت به سال قبل نداشته و به ۶۴۹ میلیون دلار رسیده است. هند در سال قبل از آن ۶۵۲ دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

صادرات برنج هندی به ایران ۳۴ درصد کاهش یافت

بر اساس این گزارش برنج مهم‌ترین کالای صادراتی هند به ایران در سال ۲۰۲۳ بوده است. صادرات برنج هند به ایران در سال ۲۰۲۳ با کاهش ۳۴ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و از یک میلیارد و ۹۸ میلیون دلار در سال ۲۰۲۲ به ۷۲۳ میلیون دلار در سال ۲۰۲۳ رسیده است.

واردات چای از هند یک‌سوم شد

صادرات چای هند به ایران نیز تقریباً یک‌سوم شده و از ۸۶ میلیون دلار در سال ۲۰۲۲ به ۳۰ میلیون دلار در سال ۲۰۲۳ رسیده است. صادرات میوه هند به ایران با ۱۴ درصد افزایش به ۵۵ میلیون دلار و صادرات ادویه با ۲۸ درصد کاهش به ۱۵ میلیون دلار رسیده است.

همچنین فرآورده‌های نفتی مهم‌ترین کالای وارداتی هند از ایران در سال ۲۰۲۳ بوده و ۲۲۱ میلیون دلار فرآورده نفتی از ایران در این سال وارد شده است. واردات فرآورده‌های نفتی ایران توسط هند در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال قبل از آن ۲۶ درصد افزایش داشته است.

مواد خام تولید رنگ با ۱۷۲ میلیون دلار و میوه با ۱۳۶ میلیون دلار به ترتیب دومین و سومین کالاهای وارداتی هند از ایران در سال ۲۰۲۳ بوده است. صادرات مواد خام تولید رنگ از ایران به هند رشد ۱۳ درصدی داشته، اما صادرات میوه ۸ درصد کاهش داشته است. ایران همچنین ۹ میلیون دلار ادویه به هند صادر کرده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code