۱۴۰۲/۱۱/۲۳ ۲۱:۰۲ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

معاون رئیس‌جمهور آمریکا برای به عهده گرفتن وظایف «جو بایدن» که نگرانی‌های زیادی درباره صلاحیت روانی او وجود دارد اعلام آمادگی کرد.

گیل خبر/ به گزارش فارس، بعد از شدت گرفتن نگرانی‌ها در آمریکا از عدم صلاحیت «جو بایدن» برای ماندن در سمت ریاست‌جمهوری به دلیل افت کارکردهای ذهنی، «کاملا هریس»، معاون او برای تصدی این سمت اعلام آمادگی کرده است.

هریس در مصاحبه‌ای با روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در پاسخ به اینکه متقاعد کردن رأی‌دهندگان برای اینکه وی صلاحیت جایگزین شدن با بایدن را دارد دشوار است گفت: «من آماده‌ام خدمت کنم، هیچ تردیدی در این خصوص وجود ندارد.»

هریس پیش از این هم گفته در صورت لزوم آماده است به جای بایدن وظایف ریاست‌جمهوری را بر عهده بگیرد. او با وجود این، تردیدها درباره صلاحیت بایدن برای ادامه ریاست‌جمهوری را رد کرده است.

به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، کاملا هریس بدون تشریح برنامه‌های تبلیغاتی خود گفت که کسانی که کارهای او را دارند می‌بینند «به خوبی از توانایی من برای هدایت کشور آگاه هستند.»

اظهارات هریس در شرایطی مطرح شده که بازرس ویژه پرونده  پیدا شدن اسناد محرمانه در خانه و دفتر شخصی جو بایدن در بخشی از گزارش خود به حواس‌پرتی او اشاره کرده بود. 

«رابرت هر» در بخشی از آن گزارش نوشته اینکه یکی از اسناد در پارکینگی در ایالت «دلاور» پیدا شده نشان‌دهنده آن است که او احتمالاً فراموش کرده که چندین سال است این سند را در اختیار داشته است. 

این بازرس ویژه علاوه بر این خاطرنشان کرده که بایدن در در مصاحبه‌ای که پاییز گذشته با دادستان‌ها داشته قادر به یادآوری اتفاقات نبوده است. 

او همچنین نوشته چنانچه بایدن محاکمه می‌شد «احتمالاً در برابر هیئت منصفه دادگاه هم خودش را همان کسی نشان خواهد داد که ما در مصاحبه‌ها دیدیم؛ یعنی مردی سالخورده و خوش‌نیت با حافظه ضعیف.»

او نوشته بعد از خروج بایدن از قدرت دشوار می‌توان هیئت منصفه دادگاه را متقاعد کرد «رئیس‌جمهور سابقی که سنش از ۸۰ سال گذشته مرتکب جرمی شده که ارتکاب آن نیازمند داشتن [سطحی از] وضعیت روانی برای انجام اقدامات ارادی بوده است.»