رپورتاژ خبری؛
۱۴۰۲/۱۱/۲۳ ۱۱:۰۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش روابط عمومی «شرکت داده پردازی فرداد شمال»، اولین کارخانه محصولات فیبر نوری در شمال کشور در شهرک صنعتی سپیدرود رشت در حال ساخت و توسعه است.

در همین راستا بعدظهر روز یکشنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۴۰۲ «مهندس میثم عابدی» معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه هیئت همراه از محل کارخانه فیبر نوری در شهرک صنعتی سپیدرود رشت بازدید به عمل آوردند. این هئیت با بررسی طرح اجرایی ساخت کارخانه، جزئیات زیرساخت و پیشرفت اولیه ساخت سوله، با ظرفیت‌های تولیدی فیبر نوری در استان گیلان آشنا شدند.

اولین کارخانه تولید محصولات فیبر نوری در شمال ایران

به همت و کوشش متخصصان گیلانی در شرکت فرداد شمال، این اولین کارخانه تولید محصولات فیبر نوری در شمال ایران است.

«مهندس کیوان ایران‌پور» مدیر عامل شرکت فرداد شمال با اشاره به ظرفیت‌های فیبر نوری در استان گیلان گفت: «این کارخانه در زمینی به مساحت ۲۰۰۰ مترمربع و با سوله‌ای به مساحت ۶۸۰ مترمربع در ۲ طبقه اختصاصی در حال ساخت است. پیش از هر چیز هدف ما از ساخت کارخانه بکارگیری نیروهای با استعداد گیلانی و ایجاد اشتغال در این حوزه است. تمام تمرکز ما پس از اتمام پروژه بر روی ساخت و تولید محصولات با کیفیت رده فیبر نوری شامل انواع کابل‌ها و اتصالات، کاهش نیاز به واردات و ایجاد ظرفیتی برای توسعه بازار و در گام بعد هم‌افزایی برای صادرات است.»

مهندس کیوان ایران‌پور با اشاره به پیشرفت ساخت و استقرار سازه‌های اولیه اذعان داشت که این کارخانه در فاز اولیه، ظرفیت ایجاد حداقل ۲۰ الی ۵۰ موقعیت شغلی برای جذب متخصصین، تکنسین‌ها و کارگران را به طور مستقیم به همراه خواهد داشت. در حالت بهینه و با پیشرفت کارخانه این عدد به مراتب بیشتر خواهد شد چراکه با توسعه کارخانه، تولید محصولات متنوعی مانند تولید میکروداکت‌های فیبر نوری برای شرکت‌های FCP در دستور کار قرار خواهد گرفت. در طراحی این کارخانه بخش‌ها مختلفی برای واحد‌های اداری، آزمایشگاه و انبارها در ۳ طبقه به مساحت ۵۴۰ متر در نظر گرفته شده است.

در این بازدید علاوه بر معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «دکتر زاهدی» مدیر اداره کل ارتباطات و فناوری استان گیلان، «مهندس محبوبی» مدیرعامل شهرک‌های صنعتی استان گیلان، « مهندس پورحیدری» مدیرکل صمت، مدیریت پست بانک استان گیلان، هیئت مدیره و اعضا نظام صنفی رایانه استان گیلان نیز حضور داشتند.

درباره اینترنت فیبر نوری

اینترنت فیبر نوری نوعی از اتصال به پهنای باند اینترنت است. فیبر نوری نسل جدیدی از سرویس‌ اینترنت ثابت خانگی محسوب می‌شود. اینترنت فیبر نوری داده‌ها را از طریق کابل‌های فیبر نوری که از رشته‌های نازک شیشه‌ای بسیار خالص به قطر موی انسان ساخته شده‌اند، انتقال می‌دهد. این کابل‌ها به جای سیگنال‌های الکتریکی که توسط کابل و اتصالات DSL استفاده می‌شود، از پالس‌های نور برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کنند. این شیوه به اینترنت FTTH اجازه می‌دهد تا به سرعت بی‌نظیری برسد و اتصال بسیار پایدار و قابل اعتمادی را ارائه دهد.

شرکت داده پردازی فرداد شمال

«فرداد شمال» یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در حوزه شبکه و فناوری اطلاعات در ایران است. این شرکت در سال ۱۳۶۴ در شهر رشت تاسیس و از ابتدای فعالیت خود یکی از بازوهای بازار IT بوده که به عنوان تامین کننده تجهیزات شبکه و همچنین توسعه دهنده زیر ساخت‌های مخابراتی نقشی کلیدی در توسعه و تجهیز اینترنت فیبر نوری داشته است.

فرداد اولین و پیشروترین شرکت فعال در حوزه FTTH است که به عنوان پیمانکار لایه یک مخابرات گیلان در پروژه تانوما (سرویس اینترنت فیبر نوری)، بسیاری از مناطق استان گیلان را با همکاری شرکت مخابرات توسعه داده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code