دبیر حزب کارگزاران سازندگی گیلان:
۱۴۰۲/۱۱/۲۱ ۱۱:۲۶ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه

گیل خبر/ سرویس سیاسی- در آستانه دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، با اسماعیل محمدی خواه، دبیر حزب کارگزاران سازندگی گیلان گفتگویی داشته ایم.

محمدی خواه در این گفتگو به تشریح برنامه های حزب کارگزاران گیلان در انتخابات پیش‌رو و رد برخی شایعات در خصوص نهایی شدن لیست انتخاباتی این حزب پرداخته است.

س: استراتژی حزب کارگزاران گیلان در انتخابات مجلس چیست؟
ج: در ابتدا ایام دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک عرض می کنم, رهبری امام خمینی (ره) و رشادت های ملت عزیزمان باعث شد که ما امروز حق انتخاب داشته باشیم و از انتخابات صحبت کنیم.

اما ایران عزیزمان از فضای عمومی که منجر به نتایج ضعیف انتخابات سال 98 و 1400 شد بشدت ضرر کرد, در این میان ابتدا مقصر کسانی هستند که دایره انتخاب مردم را محدود و محدودتر کردند و پس از آن افراد و جریاناتی که بر طبل ناامیدی و عدم مشارکت مردم در انتخابات کوبیدند, هر دوی این رفتارها از یک جنس هستند و نتیجه اش تضعیف جمهوریت نظام است, انتخابات تنها مجرای مسالمت آمیز نقش آفرینی مردم برای ایجاد تغییر و بهبود شرایط است، غیر از این یا دیکتاتوری و حکومت نظامی و کودتاست یا هرج و مرج.

شاهد هستیم که در میان اقشار مختلف مردم دلخوری هایی از نوع حکمرانی وجود دارد, مثلا عذرخواهی نکردن مسوولان از اشتباهات, گرانی ها و عدم تناسب درآمدها با مخارج زندگی و مسایلی از این دست باعث شده که عده ی زیادی تاکنون تمایل به رای دادن نداشته باشند در چنین شرایطی همه باید به رفع کدورت ها و کم کردن فاصله بین مردم و حکومت کمک کنند, رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (حفظه الله) هم بارها بر اهمیت انتخابات و حضور همه سلیقه ها در فرآیند انتخابات تاکید و توصیه داشتند یک وجه آن متوجه برگزار کنندگان انتخابات است که اجازه دهند سلیقه های مختلف کاندیدا داشته باشند. ما هم بعنوان کارگزاران سازندگی ایران, صحنه انتخابات را رها نمی کنیم, چون باور داریم مسابقه بدون هواداران هم برگزار می شود و یک تیم حرفه ای بخاطر دلخوری تعدادی از هوادارانش, لیگ را ترک نمی کند بلکه تلاش می کنند هوادارانش را پای کار بیاورد تا به بازیکنانش روحیه بدهند و نتیجه مطلوب را بدست آورد و البته فقط برای برد هم وارد رقابت نمی شود چون باخت هم یک روی دیگر بازی است, نباید دچار توهم محبوبیت باشیم و از ترس اینکه شاید در وزن کشی انتخابات نتیجه به نفع ما نباشد, صحنه را از ابتدا به رقیب واگذار کنیم ما راه نجات کشور را حاکمیت واقعی مردم بر سرنوشت خودشان می دانیم و با همه کاستی های موجود, جمهوری اسلامی را حکومت مردم می دانیم باید همه کمک و تلاش کنیم رای و خواسته مردم حاکم بر امور باشد و این مهم فقط از طریق انتخابات امکان پذیر است.


س: آیا حزب کارگزاران گیلان لیست انتخاباتی در همه شهرهای استان منتشر خواهد کرد و حائز چه شرایطی خواهد بود؟

ج: ما در حال بررسی لیست افراد تاییدصلاحیت شده هستیم و در صورت وجود افرادی که عضو حزب کارگزاران سازندگی ایران یا دارای سابقه روشن اصلاح طلبی باشند در مورد حمایت از آنها تصمیم گیری می کنیم، با لیست فعلی, برخی از شهرستان های استان گیلان وضعیت بهتری نسبت به رشت دارند.

س: شایعاتی در خصوص نهایی شدن برخی داوطلبان جوان و باسابقه رشت برای حضور در لیست این حزب مطرح شده است، آیا این موضوع را تایید می کنید؟
ج: عرض کردم هنوز تصمیم گیری نشده از طرفی در حوزه انتخابیه رشت و خمام, کاندیدای مطرحی که واجد دو شرط عضویت در حزب کارگزاران سازندگی یا سابقه روشن اصلاح طلبی باشد تاکنون شناسایی نشده است.

س: آیا کارگزاران در گیلان با احزاب دیگر برای انتشار لیست و حمایت از داوطلبان ائتلاف خواهد کرد؟
ج: ما در چارچوب جبهه اصلاحات که حزب کارگزاران سازندگی ایران از موسسین و عضو آن می باشد, اقدام به معرفی کاندیدا خواهیم کرد، این تصمیم گیری این هفته در شورای استانی نهایی شده و به شورای مرکزی حزب اعلام خواهد شد و هیچ شخصی غیر از شورای گیلان حق تصمیم گیری ندارد و تهران نیز بر اساس لیست مورد تایید شورای استان گیلان, تصمیمات مقتضی را اتخاذ کرده و موضوع از طریق روزنامه سازندگی به آگاهی عموم رسانده می شود و بهتر است خیلی به شایعات توجه نشود.

س: بعنوان سوال پایانی آیا کارگزاران در گیلان با حزب اعتدال و توسعه ائتلاف خواهد کرد؟
ج: حزب اعتدال و توسعه عضو جبهه اصلاحات نیست و در دو شرط مذکور نمی گنجد, اما با کارگزاران سازندگی ایران تشابهات دیدگاه زیادی است هر دو حزب, عملکرد مرحوم حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) را الگوی مناسبی برای توسعه و آبادانی ایران می دانند اما پاسخ به این پرسش بستگی به توافق های بین دبیرکل های دو حزب در ایام باقی مانده به انتخابات 11 اسفند دارد.
هم اینجا فرصت را مغتنم شمرده و از مردم عزیزمان دعوت می کنم که با حضور و مشارکت خود در روز انتخابات از میان شخصیت های موجود, بهترین ها را برگزینند و ایران را تنها نگذارند.