۱۴۰۲/۱۱/۱۸ ۲۲:۰۸ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه

 سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: ابتدا از مردم ایران عذرخواهی می‌کنم. ما باید آنها را خوشحال می‌کردیم و به فینال می‌رسیدیم، اما شانس با ما یار نبود.

گیل خبر/ به گزارش ایرنا، امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در نشست خبری بعد از دیدار مقابل قطر که با شکست ۳ بر ۲ ایران همراه بود، گفت: ابتدا از مردم ایران عذرخواهی می‌کنم. ما باید آنها را خوشحال می‌کردیم و به فینال می‌رسیدیم، اما شانس با ما یار نبود.

وی افزود: ما باید امروز مردم را خوشحال می‌کردیم و به فینال می‌رفتیم ولی شانس با ما نبود. فکر می‌کنم یکی از بازی‌های خوبمان را در نیمه دوم انجام دادیم. از بازیکنانم ممنونم. اگر از موقعیت‌هایتان استفاده نکنید، تنبیه می‌شوید.

اگر گل‌ نزنی، گل می‌خوری

سرمربی ایران ادامه داد: وقتی بازی ۲ بر ۲ مساوی شد، به جز پنج دقیقه، بعد از آن توپ دست ما بود. به تیم قطر هم تبریک می‌گویم. اگر گل نزنی، گل می‌خوری. نمی‌توانم از بازیکنان ایراد فنی بگیرم، با این حال هم بدشانس بودیم و از موقعیت‌هایمان استفاده نکردیم.

امشب یکی از شب‌های بد زندگی من است

قلعه‌نویی در خصوص دلایل ناکامی‌های ممتد ایران در بازی‌های مهم عنوان کرد: ما ایراد فنی از این بازی نمی‌توانیم بگیریم چرا که موقعیت‌های زیادی ایجاد کردیم ولی توپ‌هایمان تبدیل به گل نشد. چرا تیم ما نمی‌تواند ببرد؟ فوتبال همین است. ژاپن،‌ کره جنوبی و عربستان هم با آن همه سرمایه‌گذاری از جام ملت‌ها حذف شدند. من از کسی نمی‌توانم ایراد بگیرم و مقصر باخت من هستم. اگر بحث فنی باشد ما باید با اختلاف چهار، پنج گل می‌بردیم. اینکه روی یک حادثه به گل رسیدند، بحث دیگری است. بحث ساختارسازی هم باید در وقت دیگری صحبت کنیم. امشب یکی از شب‌های بد زندگی من است و باید به سال ۲۰۰۷ برگردیم.

طارمی بد بازی نمی‌کرد

وی درباره عدم تعویض مهدی طارمی در نیمه دوم گفت: وقتی بخواهید تعویض کنید، دو حالت دارید. اگر تیم شما روند خوبی ندارد که باید تغییر سیستم بدهید. خودتان قضاوت کنید. قبل از گلی که خوردیم باید سه، چهار گل جلو می‌افتادیم. مهدی طارمی هم بد بازی نمی‌کرد و با جابجایی‌هایش با سردار آزمون توانست موقعیت‌های خوبی بسازد. بازیکن بزرگ اگر خوب نباشد باید تعویض شود ولی وقتی تیم خوب کار کند، نباید تعویض کنیم. اگر طارمی را تعویض می‌کردیم و گل می‌خوردیم، همین دلیل باختمان می‌شد. من نمی‌توانم ایراد فنی از نیمه دوم بگیرم.

سرمربی تیم ملی عنوان کرد: ما دچار بدشانسی شدیم. ما چندین موقعیت داشتیم. به نظرم دروازه‌بان قطر باید بهترین بازیکن می‌شد. بدشانسی زیاد داشتیم مثل همان توپی که به تیرک خورد و به بیرون رفت. موقعی باید تعویض کنید که تیم‌تان روند خوبی ندارد مانند نیمه اول. مهدی طارمی وظیفه‌اش را که به عمق زدن در جریان بازی بود، به همراه سردار آزمون خوب انجام داد.

از ساختار دفاعی‌ راضی هستم

قلعه‌نویی در رابطه با عملکرد خط دفاعی تیم ملی و استفاده نکردن از مدافعان جوان مانند امین حزباوی اظهار داشت: شما همین چهار روز پیش در بازی با ژاپن از همه چیز تعریف کردید چرا که موقعیتی به آنها ندادیم. گل اول کمانه کرد، گل سوم هم که شوت حریف پاس گل شد و رامین یک سانتی متر آفساید را پر کرد. تغییرات احتیاج به زمان دارد. اگر با یک ترکیب جوان می‌باختیم باید از نظر روحی و روانی آنها را درست می‌کردیم. من از ساختار دفاعی‌مان راضی هستم. گل‌هایی که خوردیم استثنایی بود. این‌ها به خط دفاعی ربطی ندارد.

باید بتوانیم تغییرات بالای ۶۰ درصد داشته باشیم

سرمربی تیم ملی درباره برنامه‌های بعدی‌اش اظهار داشت: باز هم من خدمت شما عرض می‌کنم که باید از بازیکنانم تشکر کنیم. ما یک تورنمنت خوب داشتیم ولی شانس با ما یار نبود. اکثر گل‌هایی که خوردیم بدشانسی بوده است. دیگر ما از الان باید به فکر تغییرات باشیم و باید یکسری نیروهای جوان‌تر وارد چرخه تیم‌ملی کنیم و بتوانیم تغییرات بالای ۶۰ درصد داشته باشیم که هم تیم جوان شده باشد و هم از نظر نتیجه عقب نیفتیم.

اگر ایرادی هست، با من است

وی ادامه داد: اکثر لژیونرهای ما وقتی به اردو آمدند، می‌توانستند دو بازی برای باشگاهشان انجام دهند ولی از همان روز اول آمدند چون تیم ملی برایشان مهم بود. واقعا یک ماه است که این بازیکنان تمام فکر و ذکرشان تیم‌ملی و مردم بود ولی امروز اوج بدشانسی هم بود. اگر ایراد فنی بوده مسئولیتش با من است. اگر توپ به گل تبدیل شده بود، سوال‌ها متفاوت بود. این قانون فوتبال است، وقتی نبرید رسانه‌ها باید شما را مورد سوال قرار دهید. اگر قرار است کسی معذرت خواهی کند، آن فرد من هستم. ایرادی اگر هست، با من است.

وی درباره تغییراتی که در ترکیب تیم ملی ایران نسبت به دیدار با ژاپن به وجود آورد، بیان کرد: من اگر اشتباه نکنم، دو تغییر نسبت به بازی ژاپن داشتیم. نسبت به بازی قبلی فقط احسان حاج‌صفی و طارمی را در ترکیب داشتیم. اتفاقا آنالیز بسیار خوبی از قطر داشتیم و بین دفاع راست و یارگیر سمت راست حریف، موقعیت‌های زیادی ایجاد کردیم. طارمی می‌توانست با دروازه‌بان حریف تک به تک شود. با همین شیوه طارمی روی ارسال جهانبخش فرصت گلزنی داشت که به توپ نرسید.

وی افزود: میلاد محمدی و محمد محبی در میان بهترین‌های دیدار با ژاپن بودند، اما به‌خاطر فاصله کم میان دیدارها تغییراتی ایجاد کردیم. آنالیز خوبی داشتیم و به گل هم رسیدیم. اگر گل دوم را می‌زدیم، شاید شرایط متفاوت می‌شد. هنگامی که در نیمه دوم عقب افتادیم، ترکیب را هجومی‌تر کرده و طارمی را به سردار نزدیک کردیم. فکر نمی کنم در همه این بازی‌هایی که پشت سر گذاشتیم، به اندازه این مسابقه فرصت داشته باشیم.