۱۴۰۲/۱۱/۱۸ ۱۰:۲۳ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه
سه استان شمالی کشور برای جنگلهای هیرکانی به پا خواستند

گیل خبر/ برای حفاظت از جنگلهای هیرکانی اینک گروههای مردمی نقشی پررنگ برعهده گرفته و سالانه سهم زیادی در گسترش و احیا هیرکانی برعهده دارند، اما این مهم نیازمند حمایت بیشتر منابع طبیعی استانها و همچنین ادارات محیط زیست است تا زمینه فعالیت و به عمل آوردن نهال هیرکانی را برای معدود گروههای هیرکانی تسهیل کنند.

 در این راستا اخیرا رویداد مهمی در سه استان شمالی کشور رقم خورد که شروع ان از گیلان بود.حسین آقایی فعال محیط زیست بیش از ده سال از عمر خود را صرف حفاظت از جنگلهای هیرکانی نموده است، البته حفاظت مبتنی بر فرهنگسازی و گسترش نهال کاری در طبیعت هیرکانی.

اخیرا نیز پروژه ای توسط گروه هیرکانی در سه استان گیلان، مازندران و گلستان برگزار شد که طی آن صدهانفر از فعالان محیط زیست دست در دست هم به جنگلهای چند میلیون ساله هیرکانی رفته و نهال درختانی را که از قبل تدارک دیده شده بود در زیستگاه واقعی این درختان به دل خاک سپردند.
حسین آقایی درباره این رویداد گفت : ما در برنامه گیلان، شهرستان شفت را برای
کاشت نهال انتخاب کردیم و بیش از ۱۵۰ نفر حضور داشتند که به همین تعداد نهال از گونه های سرخدار و شمشاد را با کمک مردم در دل خاک کاشتیم.
ارزش نهال‌های کاشته شده بیش از دویست میلیون تومان بود که بخش خصوصی به هیرکانی اهدا کرد.

اما بعد از آن نوبت به استان مازندران رسید و به میزبانی فعالان محیط زیست استان همجوار، در سوادکوه برنامه کاشت حدود دویست نهال های سرخدار ، گیلاس وحشی و مازو با حضور بیش از صدوهفتاد نفر برگزار شد.
ارزش نهال ها بیش از ۱۸۰ میلیون تومان بود که توسط بخش خصوصی به هیرکانی اهدا شد.

و سومین استان گلستان بود که بیش از هزار نهال‌ مازو، داغداغان و افرا با حضور  بیش از ۱۲۰ نفر از دوستداران جنگلهای شمال ایران در خاک هیرکانی کاشته شد.
ارزش نهال ها نزدیک به صد میلیون تومان بود که از طریق منابع طبیعی استان گلستان تامین شده بود.

در پایان جا دارد از عموم مردم و جوانها و افراد میانسال و حتی سالمندی که به عشق ایران و برای حفاظت از جنگلهای ارزشمند هیرکانی در سه استان شمالی گیلان و مازندران و گلستان همراهمان بودند، قدردانی کنیم.
باورمان این است که ایران عزیز برای ابادانی نیازمند همدلی و مشارکت همه ی ماست تا بتوانیم چرخه ی اسیب هایی را که روز به روز جنگلهای کشور را نابود می کند متوقف کنیم و در این مسیر هم آموزش و پیشگیری و هم کاشت نهال نقشی موثر و اساسی به همراه دارد.