۱۴۰۲/۱۱/۱۰ ۰۸:۵۹ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

بایدن از مشاوران خود خواسته تمام گزینه‌هایی که بیشترین بازدارندگی را در برابر حملات به نیرو‌های این کشور در غرب آسیا دارد و البته باعث تشدید بیشتر تنش‌ها نمی‌شود، بررسی کنند.

گیل خبر/ به گزارش فارس؛ «پالتیکو» بامداد سه‌شنبه به نقل از مقام‌های آمریکایی مطلع گزارش داد که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا دستور اقدام نظامی این کشور در منطقه غرب آسیا را صادر کرده است.

 این مقامات که نامشان فاش نشد به پالتیکو گفتند که بایدن از مشاوران خود خواسته تمام گزینه‌هایی که بیشترین بازدارندگی را در برابر حملات به نیرو‌های این کشور در غرب آسیا دارد و البته باعث تشدید بیشتر تنش‌ها نمی‌شود، بررسی کنند.

پالتیکو به نقل از این منابع نوشت که این پاسخ به حملات علیه نظامیان آمریکایی در عراق و سوریه، به صورت موجی از اقدامات علیه طیف وسیعی از اهداف است و احتمالا طی دو روز آتی با چراغ سبز بایدن آغاز خواهد شد.

در این گزارش همچنین ادعا شده است: «گزینه‌های پاسخ نظامی پنتاگون شامل حمله به عناصر ایرانی در سوریه یا عراق و همچنین دارایی‌های دریایی ایران در آب‌های خلیج فارس نیز می‌شود».

پیش از این نیز «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا بامداد سه‌شنبه تهدید کرده بود که در زمان و مکان مناسب، به حملات علیه نظامیان این کشور در منطقه غرب آسیا پاسخ می‌دهند.

شامگاه یکشنبه بود که سازمان تروریستی سنتکام (فرماندهی مرکزی آمریکا) در بیانیه‌ای اذعان کرد در حمله پهپادی بامداد آن روز به پایگاهی نظامی این کشور در اردن، سه نظامی کشته و ۲۵ پرسنل زخمی شدند.
هشدار اسکای نیوز به تصمیم سرنوشت ساز بایدن
دومینیک واغورن، سردبیر بخش بین الملل اسکای‌نیوز بیان کرد: در اوایل امشب، جو بایدن مجوز اقدامات نظامی ایالات متحده در خاورمیانه را صادر می‌کند که احتمالاً یکی از مهمترین تصمیمات ریاست جمهوری وی خواهد بود.

واغورن گفت: این تصمیم که ریسک بالایی دارد، اعتبار بازدارندگی آمریکا و ثبات مهارکننده منطقه است. از زمان آغاز جنگ غزه در اکتبر، [خاورمیانه]این بخش همیشه بی ثبات جهان در آستانه یک درگیری بسیار بزرگتر به نظر می‌رسد.

او همچین گفت: رئیس جمهور آمریکا امیدوار خواهد بود که تصمیم وی در ساعات آینده مانع از تشدید تنش‌ها شود، اما چه بسا ممکن است وی برعکس عمل کند. دشمنان آمریکا از خط قرمز عبور کرده اند و عدم پاسخگویی گزینه مطرح نیست، اما واکنش بیش از حد می‌تواند آتش تنش‌های خاورمیانه را روشن کند و یک جنگ منطقه‌ای را مشتعل کند.