۱۴۰۲/۱۱/۰۸ ۱۱:۲۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه
سود 10 هزار تومانی دلالان از فروش هر کیلو پرتقال شمال

دلالان هر کیلو پرتقال شمال را از کشاورزان 7 هزار تومان خریداری کرده و با سود 10 هزار تومانی در تهران آنرا بفروش می رسانند.

گیل خبر/ به گزارش برنا؛ هر سال وقت برداشت هر محصولی که می‌رسد، کشاورز و باغدار می‌نالد و این وضعیت حاکی از حضور دلالان در کشور است. 

اما انگار قرار نیست این بازی به پایان برسد و حداقل یکبار کشاورز حاصل دسترنج خود را ببیند و شیرینی و حلاوت آن را حس کند.

اگرچه دریچه‌ای به نام صادرات و تأمین نیاز مرکبات در داخل کشور مطرح است، اما بی‌توجهی اتحادیه‌ها سبب شده تا دلالان و واسطه‌ها هر بار با حضور در باغات و زمین‌های زراعی قیمت دلخواه خود را اعلام کرده و جولان بدهند. گویی باغداران به حداقل سود قانع شده‌اند و می‌ترسند مبادا همان را هم از دست بدهند. 

  بازار میوه با وجود فراوانی محصولی و انباشت روی دست باغدار، نه‌تنها برای مصرف‌کننده مقرون به صرفه نیست، بلکه تولیدکننده هم از بازار بهره مناسبی نمی‌برد. 

از همین رو، یکی از باغداران به خبرنگار برنا اعلام کرد: پرتقال را به دلال کیلویی 10 هزار تومان و در شهر همین پرتقال کیلویی 20 هزار تومان به فروش می‌رسد.

شرکت‌های سهامی و اتحادیه‌های بزرگ کشاورزی برای کاهش دلالی و واسطه‌گری چندین دهه است‌ توسط متخصصان تشکیل شده است اما آنها هم به جای خدمت‌رسانی به کشاورز به کارهای بازرگانی و واردات پرداخته‌اند، طبق قانون سازمان تعاون روستایی باید بر عملکرد آنها نظارت کند. 

عبدالرضا جمالی پور رییس اتحادیه میوه و تره‌بار اهواز، با اشاره به وضعیت کلی بازار میوه اظهار کرد: به طور کلی قیمت میوه در بازار بالا است و مهمترین علت این مساله نیز دلالان هستند. 

رییس اتحادیه میوه و تره‌بار اهواز با بیان این اینکه دلالان نقش پررنگی در بالا بودن قیمت میوه و تره‌بار دارند، گفت: عوامل دیگری مثل شرایط فصل و کمبود عرضه برخی از محصولات نیز در قیمت میوه موثر هستند اما شاید مهمترین علتی که بتوان در خصوص بالا بودن قیمت میوه عنوان کرد فعالیت دلالی در این حوزه است. 

جمالی پور عنوان کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه شب یلدا را پشت سر گذاشته‌ایم قیمت‌ها اندکی کاهش یافته‌اند اما قیمت میوه و تره‌بار به صورت کلی بالا است و البته نگرانی‌هایی نیز برای پایان سال و عید در خصوص بالاتر رفتن قیمت‌ها وجود دارد. 

وی ادامه داد: پس از اینکه نیمه بهمن ماه را پشت سر بگذاریم دلالان با دپوی میوه‌ها برای شب عید مجددا بر بازار میوه و قیمت‌ها اثر می‌گذارند که امیدواریم مسئولان در این زمینه برخوردهای لازم و اقدامات نظارتی را به بهترین شکل انجام دهند تا شاهد بالاتر رفتن قیمت میوه و تره‌بار نباشیم. 

طبق مصوبات اتحادیه بارفروشان، هر محموله ای که از میدان تره بار مرکزی خارج می‌شود باید فاکتور خرید ممهور به مهر داشته باشد، اما بسیاری از خرید‌ها فاکتور ندارند یا خریدار نگرفته و یا فروشنده نداده است.

بر همین اساس، اگرچه دلال به معنی دلالت کننده و راهنمایی کننده در هر صنفی لازم است اما اگر بیش از اندازه باشد و در جایگاه اصلی خود یعنی هدایت بازار قرار نگیرد عاملی برای رشد قیمت‌ها خواهد شد.این روزها دلالی در بخش کشاورزی و میوه بیش از اندازه است.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : پرتقال شمال

نظر شما:

security code