رضا حقی؛
۱۴۰۲/۱۱/۰۴ ۱۳:۰۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه
آقای استاندار از شب های مسکو چه خبر؟!

گیل خبر/ رضا حقی*

*کارگردان تئاتر

چندی پیش در خبرها خواندیم استاندار گیلان جناب دکتر عباسی به همراه شهردار رشت و هیئت حدود ۴۰ نفره به مسکوی روسیه رفته‌اند.

به جزئیات سفر و یا رهآورد سفر و لزوم این سفر که مورد اعتراض بعضی از مردم و اصحاب رسانه قرار گرفت کاری ندارم.

از نظر من این سفرها خوب است، می‌تواند تلنگری به مسئولین باشد، حداقل چیزهایی را که آنجا می‌بینند و می‌شنوند عامل و انگیزه‌ای باشد که آن را تطبیق بدهند با مسائل داخلی کشور، استان و شهر خودمان.

نمی‌دانم آقای استاندار، شهردار و هیئت همراه سری به نقاط دیدنی مسکو هم زده‌اند.

در خیال خود میبینم استاندار و همراهان به همراه مسئولین شهری آنجا و مترجم به دیدن مکان های دیدنی که جزو آثار باستانی نیز هست رفته اند.

از جمله جاهای دیدنی شهر آمفی تئاتر بلشووی مسکو است. مترجم توضیح میدهد که در سال ۱۷۷۶ به دستور کاترین کبیر ساخته شده و چندین بار بر اثر آتش سوزی و بمباران به طور کلی نابود شده است و هر بار با سرعت بازسازی کامل صورت پذیرفته و آخرین بازسازی در سال ۲۰۰۵ بوده و مساحتش به ۸۰ هزار متر مربع می‌رسد و توضیح می‌دهد که سالن‌های دیگری نیز مثل ملل، پرکتیکا، مالی نیز دارند و در خیال خود متصور می‌شوم استاندار در جواب آنها می‌گوید ما نیز در مرکز استان خودمان رشت اولین تماشاخانه کشور را داشتیم و اولین بازیگر زن تئاتر کشور در این شهر به صحنه رفته است. در ادامه شهردار رشت می گوید ما در رشت پنجاه سال پیش ده تا سینما داشتیم. مترجم اینها را ترجمه می‌کند و هیات میزبان کلی تعجب می کنند.

با خود می‌گویم سابقه دیرین ساختمان‌های فرهنگی هنری باعث شد مسئولین شهری و استانی مان حرفی برای گفتن در آن شهر غریب داشته باشند.

به نظر می رسد مسئولین بعد از سفر و برگشت به وطن با دیدن آن مکان‌ها و بازسازی چندین باره و توسعه آنها به فکر بازسازی و توسعه تماشاخانه و سینماها باشند ولی افسوس این تماشاخانه تئاتر کشور در رشت هیچ موقع بازسازی نشد و از ۱۰ سینمای ۵۰ سال پیش رشت بازسازی که نشدند که هیچ فقط دو سینما باقی مانده است.!!

من خوشحال می‌شوم مسئولین شهری و استانی به کشورهای دیگر بروند، این بار مدیر کل اداره کل فرهنگ و ارشاد گیلان را نیز با خود ببرند، تا مدیرکل آنجا با افتخار اعلام کند ما ماده قانونی داریم که مکان‌های نمایشی احداث کنیم و احتیاج به دستور کاترین و ولادیمیر ندارد! خودمان قانونی آن کار را انجام می‌دهیم و نیاز به دستور موردی نیست.

آقای استاندار اگر بودجه برای سفر خارجی ندارید به سفر داخلی بروید شهردار و رئیس شورا را هم مثل سفر روسیه با خود همراه ببرید.

به شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز بروید تا شهرداران آنجا به شما بگویند هر کدام در چند سال اخیر ۵، ۷، ۸ حتی ۱۰ فرهنگسرا در شهر خودشان ساخته‌اند رئیس شورای شهرشان بگوید هر کدام طرح احداث چندین فرهنگسرا در سال‌های آینده را برنامه‌ریزی کرده‌اند.
حتما از شهردار ما می‌پرسند شما چند فرهنگسرا دارید؟ بگوید هیچ!

وقتی از رئیس شورا می‌پرسند شما برای سال‌های آینده برای ایجاد چند فرهنگ سرا برنامه‌ریزی کرده‌اید؟ بگوید هیچی! و ادامه دهد.
اتفاقا رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت خودش بازیگر است و فارغ تحصیل تئاتر است.
و من در ذهن خودم شاخ‌هایی را روی سر شهرداران و رئیس شورای شهرهای میزبان می‌بینم که در حال روییدن است.

راستی، آقای استاندار وقتی شما صحبتی از شب‌های مسکو و جاهای دیدنی و رهاورد سفر چیزی برایمان نمی‌گویید مجبور می‌شوم خیال پردازی کنم خدایا این خوشی‌ها را از ما نگیر.