۱۴۰۲/۱۱/۰۲ ۱۲:۴۸ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه

چکیده : اگر با یکی از شهروندان آمریکا یا کسی که مقیم آن جا است، ازدواج کرده‌اید و شما و همسرتان تصمیم دارید تا در ایالات‌متحده، به صورت دائمی با هم زندگی کنید، باید برای گرفتن ویزا و گرین کارت آمریکا اقدام نمایید.

اگر با یکی از شهروندان آمریکا یا کسی که مقیم آن جا است، ازدواج کرده‌اید و شما و همسرتان تصمیم دارید تا در ایالات‌متحده، به صورت دائمی با هم زندگی کنید، باید برای گرفتن ویزا و گرین کارت آمریکا اقدام نمایید. ویزای ازدواج آمریکا، برای همسر یک شهروند آمریکایی یا کسی که گرین کارت ایالات‌متحده را دارد (اصطلاحاً مقیم آمریکا است) صادر می‌شود و این اجازه به او داده می‌شود که گرین کارت ایالات‌متحده را بعد از ورود به آمریکا کسب کند. لازم است بدانید که افرادی که دارای گرین کارت هستند، می‌توانند در هر قسمت از ایالات‌متحده زندگی کرده و مشغول به‌کار شوند؛ همچنین بعد از گذشت مدتی، جهت گرفتن تابعیت و شهروندی آمریکا اقدام نمایند؛ به‌طور کلی ویزای ازدواج آمریکا دو نوع است که در ادامه به توضیح بیشتر آن می‌پردازیم.

انواع ویزای ازدواج در کشور آمریکا

ایالات‌متحده با توجه به شرایط شهروندان آمریکایی که قصد دارند، همسر خارجی خود را به آنجا بیاورند، ویزاهایی را صادر می‌کند و همان‌طور که اشاره کردیم بر اساس نوع اقامت همسر، دو نوع هستند:

 • ویزای IR1: این ویزا در صورتی برای همسر شهروند آمریکایی صادر می‌شود که بیش‌تر از دو سال از زمان ازدواجشان بگذرد.
 • ویزای CR1: این ویزا در شرایطی برای همسر شهروند آمریکایی صادر می‌شود که مدت ازدواجشان کم‌تر از دو سال باشد.
 • ویزای F2A: این ویزا برای همسر فرد مقیم آمریکا است (کسی که گرین کارت ایالات‌متحده را دارد) و در صورتی صادر می‌شود که مدت ازدواجشان بیش‌تر از دو سال باشد.
 • ویزای C21: این ویزا برای همسر فرد مقیم آمریکا است (کسی که دارای گرین کارت ایالات‌متحده باشد) و صدور آن در صورتی است که ازدواجشان کم‌تر از دو سال گذشته باشد.

امکان دارد ویزای نامزدی K-1 را، نیز زیرمجموعه‌ی ویزای ازدواج آمریکا بدانید؛ دقت کنید که نوع و شرایط آن با ویزای ازدواج در کشور آمریکا متفاوت است.

شرایط دریافت ویزای ازدواج در کشور آمریکا

توجه داشته باشید که گرفتن ویزای ازدواج در این کشور، شرایط خاصی دارد و تنها افراد واجد شرایط، می‌توانند جهت اخذ این ویزا اقدام کنند. در ادامه شرایط لازم را ذکر می‌کنیم:

 • اسپانسر، حتماً باید یا شهروند ایالات‌متحده یا مقیم دائم (دارای گرین کارت) آن باشد.
 • ازدواج زوجین باید قانونی بوده و دارای سند ازدواج معتبر باشند.
 • صحت ازدواج باید با مدارکی مانند: عکس، ایمیل، پیام و... ثابت شود.
 • اسپانسر باید تعهد بدهد که همسر خود را ازلحاظ مالی حمایت کرده و سوگندنامه‌ی حمایت نیز ارائه دهد؛ درصورتی‌که اسپانسر درآمد نداشته باشد، می‌تواند از اسپانسر مشترک استفاده نماید.
 • یکی دیگر از شرایط گرفتن ویزای ازدواج آمریکا، این است که اسپانسر قصد اقامت در ایالات‌متحده را داشته باشد؛ به این صورت که یا در آن زندگی کند یا اثبات کند که با همسر خود، قصد بازگشت به ایالات‌متحده را دارد.

ویزای ازدواج آمریکا

مدارک لازم برای ویزای ازدواج در آمریکا

لازم به ذکر است که گرفتن ویزای ازدواج در کشور آمریکا نیازمند مدارک خاصی است که حتماً باید تکمیل شوند و سپس برای گرفتن ویزا اقدام نمایید؛ تا کار شما با سرعت بیش‌تری انجام‌شده و به علت ناقص بودن مدارک به تعویق نیفتد:

 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه
 • دو قطعه عکس واضح و طبق استاندارد
 • مدارک کامل شهروندی یا گرین کارت آمریکا
 • فرم DS – 260
 • سوگندنامه‌ی اسپانسری که باید شهروند یا مقیم دائم آمریکا، آن را تکمیل نماید.
 • تمام مدارک، معاینات و گزارش‌های پزشکی
 • مدارک عدم سوءپیشینه
 • سند ازدواج
 • مدارک ازدواج فسخ‌شده (اگر داشته باشد)

مدت زمان لازم از درخواست تا گرفتن ویزا

گفتنی است که مدت‌زمان گرفتن ویزای ازدواج آمریکا، برای هر مورد و نسبت به شرایط هر فرد، متفاوت است؛ به همین دلیل نمی‌توان زمان دقیق و معینی را پیش‌بینی کرد. در بعضی موارد، به دلیل انجام ندادن دقیق دستورالعمل‌ها توسط متقاضیان، کار به تعویق می‌افتد. گاهی اوقات برآورده کردن الزامات اسپانسری توسط شهروند یا مقیم دائم ایالات‌متحده امکان‌پذیر نیست؛ همچنین بعضی از درخواست‌هایی که برای ویزا داده می‌شود، نیازمند پردازش اداری بیشتری هستند که بعد از مصاحبه، افسر کنسولی این مسئله را تعیین می‌کند؛ اما به‌صورت کلی، مدت‌زمان پردازش اسپانسر شیپ همسر، تأیید فرم (I-130) امکان دارد حدود 7 تا 32 ماه زمان ببرد؛ بعدازآن دریافت ویزای مهاجرت نیز ممکن است بین 6 تا 10 ماه دیگر زمان‌بر باشد.

شرایط کاملِ نوع ویزای CR-1 و C21

هر شهروند آمریکایی یا هر فردی که دارای گرین کارت ایالات‌متحده باشد، درصورتی‌که با اتباع سایر کشورها ازدواج کند؛ می‌تواند برای همسر خود درخواست ویزای ازدواج آمریکا، داشته باشد. فقط باید بدانید که ویزای CR-1 (برای همسر شهروند) و C21 (برای همسر مقیم) آمریکا، برای ازدواج کمتر از دو سال صادر می‌شود. ویزای CR-1 به همسر شهروند آمریکایی که تازه ازدواج‌کرده است، اجازه می‌دهد وارد آمریکا شده و گرین کارت مشروط دو ساله را دریافت نماید؛ به‌این‌ترتیب مجاز است که به مدت دو سال، به همراه همسر خود زندگی کرده و حتی در آمریکا به‌ کار یا تحصیل بپردازد. بعد از دو سال اگر اثبات کرد که گرفتن ویزای ازدواج آمریکا، و متأهل شدن با شهروند آمریکایی فقط به خاطر اقامت آمریکا نبوده و ازدواج آن‌ها کاملاً رسمی است، می‌تواند برای گرفتن گرین کارت 10 ساله (مجوز اقامت در آمریکا، بدون قید و شرط) اقدام کند.

ویزای ازدواج آمریکا

ازدواج با شهروند یا مقیم آمریکا

ما سعی کردیم در این مقاله، شرایط و مراحل مهم و لازم برای گرفتن ویزای ازدواج در کشور آمریکا را بیان کنیم و همچنین انواع ویزای ازدواج را نام ببریم و بگوییم هرکدام در چه صورت و طبق چه شرایطی صادر می‌شوند. مدارک مهم و لازم برای گرفتن آن و مدت‌زمانی که از درخواست تا صدور طی می‌شود را گفتیم و توضیح دادیم که نوع ویزای CR1 و C21 به‌طور کامل دارای چه شرایطی هستند. شما می‌توانید با مطالعه‌ی این مقاله اطلاعات اولیه و ضروری جهت اخذ ویزای ازدواج آمریکا را کسب کرده و در صورت نیاز با آگاهی نسبی اقدام کنید. در پایان اگر در ارتباط با این مقاله سؤال یا نظری داشتید با ما در میان بگذارید.

برچسب ها : ویزای ازدواج آمریکا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code