۱۴۰۲/۱۰/۲۲ ۱۰:۳۴ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا از بارش برف و باران و وقوع پدیده مه گرفتگی در محورهای ۱۵ استان کشور خبر داد.

گیل خبر/ به نقل از تسنیم؛ سرهنگ احمد شیرانی؛ رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور با اشاره به آخرین وضعیت تردد در محورهای شمالی اظهار کرد: شاهد تردد روان در محورهای چالوس، هراز، فیروزکوه، آزادراه تهران ـ شمال و آزادراه قزوین ـ رشت در هر دو مسیر رفت و برگشت هستیم.

وی افزود: ضمنا محورهای چالوس، هراز و فیروزکوه و آزادراه تهران ـ شمال دارای بارش برف و باران و آزادراه قزوین ـ رشت فاقد هرگونه مداخلات جوی است.

سرهنگ شیرانی با اشاره به آخرین وضعیت جوی محورهای مواصلاتی کشور تصریح کرد: بارش برف و باران و مه‌گرفتگی در برخی از محورهای استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، مازندران، البرز، تهران، زنجان، قزوین، لرستان، مرکزی، همدان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، قم و کهگیلویه و بویراحمد گزارش شده است.

به گفته رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور بارش باران در برخی از محورهای استان های اردبیل، کرمانشاه، سمنان و خوزستان نیز گزارش شده است.

وی خاطرنشان کرد: بارشها در جاده‌ها باعث افزایش لغزندگی سطح مسیر شده و خطر تصادف و واژگونی‌ها افزایش یافته است؛ در این شرایط کاهش سرعت در رانندگی و رعایت احتیاط بیشتر بسیار حائز اهمیت است. لغزندگی جاده‌ها به همراه بی‌احتیاطی برخی رانندگان خطر تصادف‌های زنجیره‌ای را افزایش می‌دهد.

شیرانی ادامه داد:  در هنگام بارش‌ها شاهد وقوع تصادفات ناگواری هم در بخش خودروهای سواری شخصی و هم در بخش حمل و نقل عمومی بار و مسافر بوده‌ایم که علت اصلی این حوادث بی‌توجهی رانندگان به لزوم کاهش سرعت در شرایط بارندگی و رعایت فاصله طولی مناسب با خودرو جلویی است.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور بیان کرد: اصرار رانندگان به رسیدن به مقصد در یک ساعت و زمان مشخص قبلی بدون در نظر گرفتن شرایط نامناسب آب و هوایی و عدم پیش‌بینی افزایش لغزندگی سطح راه‌ها در این شرایط از علل زمینه‌ساز این تصادفات بوده است.

وی گفت: در این شرایط لازم است رانندگان مدت زمان بیشتری برای رسیدن به مقصد در نظر بگیرند و با توجه به شرایط بارندگی و لغزندگی جاده‌ها رعایت احتیاط بیشتر و نیز رعایت فاصله طولی بیشتر با خودرو جلویی را در دستور کار خود قرار دهند و با سرعت مطمئنه که پایین‌تر از سرعت درج شده بر روی تابلوهای مسیر است رانندگی کنند.