رپورتاژ خبری؛
۱۴۰۲/۱۰/۱۲ ۲۲:۰۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 10 دقیقه

چکیده : آنژیوگرافی یکی از روش های تهاجمی درمان و بررسی قلب است. در این مقاله از بهترین مشاور قلب در اصفهان با ما باشید تا به طور کامل این موضوع را بررسی کنیم.

آنژیوگرافی که به آن آرتریوگرام نیز گفته می شود، یک روش پزشکی بی ضرر برای درمان است. در این روش از تصویربرداری اشعه ایکس برای تجسم عروق خونی استفاده می شود. این آزمایش رگ‌ های خونی در اندام‌های مختلف را بررسی می کند و به پزشکان در تشخیص بیماری‌هایی که بر قلب، مغز، بازوها و پاها تأثیر می‌گذارند کمک می‌کند. آنژیوگرافی با تشخیص ناهنجاری های عروق خونی مانند ضعیف شدن عروق، تجمع پلاک و لخته شدن خون، نقش مهمی در تشخیص بیماری های قلب و عروق دارد. در این مقاله از بهترین مشاور قلب در اصفهان همراه ما باشید تا بیشتر درباره این موضوع صحبت کنیم.

منظور از آنژیوگرافی قلب چیست؟

منظور از آنژیوگرافی قلب، یک آزمایش تهاجمی برای بررسی رگ‌های خونی قلب و تشخیص هر گونه تنگی یا بیماری مربوط به عروق کرونر است. این روش علاوه بر ارزیابی عروق کرونر، امکان مشاهده حفره های قلب و عروق اصلی را نیز فراهم می کند. ابزار اولیه مورد استفاده در آنژیوگرافی قلب در اصفهان، یک دستگاه آنژیوگرافی است که اشعه ایکس تولید می کند. اشعه ایکس معمولا در تصویربرداری رادیولوژی و سی تی اسکن استفاده می شود؛ زیرا به راحتی از بافت نرم عبور می کند اما در درجات مختلفی توسط انواع مختلف بافت جذب می شود و در نتیجه مناطق سیاهی روی تصاویر تولید شده ایجاد می شود.

با این حال، اشعه ایکس به تنهایی نمی تواند تصویر واضحی از جریان خون یا شکل قلب و رگ های خونی ارائه دهد. برای این منظور از مواد تزریقی که می توانند اشعه ایکس را جذب کنند، در طی آنژیوگرافی قلب استفاده می شود. فرآیند آنژیوگرافی قلب شامل تزریق ماده حاجب به وریدها و حفره های قلب و همزمان گرفتن تصاویر اشعه ایکس است. این کار باعث می شود تا تصاویر دقیقی از ورید یا حفره تزریق شده در تصاویر آنژیوگرافی ایجاد شود. اگر در هر قسمتی از وریدها یا حفره‌های قلب تنگی یا انسداد وجود داشته باشد، ماده حاجب به آن نواحی نمی‌رسد و در نتیجه تصویری برای آن مناطق خاص ایجاد نمی‌ شود.

آشنایی با انواع آنژیوگرافی قلب

آشنایی با انواع آنژیوگرافی قلب به شما آمادگی لازم برای انجام این تست را می دهد. دو روش معمول برای انجام آنژیوگرافی قلب وجود دارد، یکی از طریق بازو و دیگری از طریق کشاله ران. آنژیوگرافی از طریق بازو به عنوان دسترسی به شریان رادیال شناخته می شود که در سال های اخیر به دلیل مزایای متعدد آن محبوبیت پیدا کرده است. در این روش، یک برش کوچک در مچ دست یا ساعد برای دسترسی به شریان رادیال ایجاد می شود. سپس یک لوله نازک و انعطاف پذیر به نام کاتتر وارد شریان شده و به سمت قلب هدایت می شود. رنگ از طریق این کاتتر تزریق می شود و امکان مشاهده واضح هرگونه انسداد یا ناهنجاری در عروق کرونر را فراهم می کند.

یکی از مزیت های اصلی دسترسی به شریان رادیال خطر کمتر عوارض آن نسبت به روش های دیگر است. از آنجایی که شریان های مچ دست کوچکتر از شریان های کشاله ران هستند، احتمال خونریزی یا آسیب به ساختارهای اطراف کمتر است. علاوه بر این، بیمارانی که تحت دسترسی به شریان رادیال قرار می گیرند، اغلب درد و ناراحتی کمتری را در طول و بعد از عمل تجربه می کنند.

از سوی دیگر، آنژیوگرافی قلب از طریق کشاله ران که به عنوان دسترسی به شریان فمورال شناخته می شود، سال هاست که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، برشی در دو طرف ناحیه کشاله ران برای دسترسی به شریان فمورال ایجاد می شود. سپس کاتتر از طریق این شریان به سمت قلب کشیده می شود. دسترسی به شریان فمورال امکان دستکاری آسان کاتترها و وسایل بزرگتر مورد نیاز برای اعمال پیچیده مانند آنژیوپلاستی یا قراردادن استنت را فراهم می کند. با این حال، در مقایسه با دسترسی به شریان رادیال، عوارض بیشتری را به همراه دارد. خونریزی در محل سوراخ شدن و آسیب به رگ های خونی با این روش شایع تر است.

امروزه با استفاده از روش های مختلف آنژیوگرافی قلب، نوار قلب در اصفهان و اکو در اصفهان می توان بیماری ها و نا راحتی های مختلف قلبی را به خوبی تشخیص داد و آنها را درمان کرد.

آمادگی های قبل از آنژیوگرافی

قبل از انجام آنژیوگرافی، بهتر است آمادگی های لازم را داشته باشید. توصیه می شود سه ساعت قبل از عمل آنژیوگرافی مایعات فراوان به ویژه آب بنوشید و از خوردن غذاهای سنگین اجتناب کنید، اما می توانید یک میان وعده سبک مانند آب میوه مصرف کنید. مصرف برخی داروها ممکن است محدودیت هایی داشته باشند و نباید قبل از آنژیوگرافی مصرف شوند. قبل از عمل باید از مصرف آسپرین و رقیق‌کننده‌های خون مانند وارفارین برای مدت معینی اجتناب کنید. افراد مبتلا به دیابت باید در مورد تجویز انسولین با پزشک خود مشورت کنند.

در طول آنژیوگرافی باید لباس مخصوص مانند گان که گشاد و راحت است پوشیده شود. کفش های راحت نیز برای اطمینان از سهولت در طول آنژیوگرافی توصیه می شود. همچنین توجه کنید که قبل از آنژیوگرافی باید، ساعت، کمربند، عینک و انواع گیره مو را برای جلوگیری از تداخل در حین آنژیوگرافی خارج نمایید. به علاوه حذف مو های زائد در کشاله ران یا ناحیه دست به دلیل ورود کاتتر ضروری است.

دقت کنید که تمامی مدارک پزشکی خود را به همراه داشته باشید.

اکو در اصفهان - کلینیک زاینده رود

روش انجام آنژیوگرافی

روش انجام آنژیوگرافی، پروسه ای حساس است که به دقت و تمرکز کافی نیاز دارد. قبل از انجام آنژیوگرافی، به بیمار یک آرام بخش داده می شود تا به او کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشد، اگرچه در طول عمل کاملا بیدار می ماند. آنژیوگرافی با تمیز کردن و بی حس کردن یک ناحیه از بدن، به طور معمول کشاله ران یا بازو آغاز می شود. سپس، یک سوزن به شریان فمورال وارد می شود تا دسترسی ایجاد شود.

هنگامی که دسترسی برقرار شد، کاتترها و سیم ها از طریق سیستم شریانی هدایت می شوند تا به ناحیه مورد نظر برسند. هنگام قرار دادن کاتتر در شریان ممکن است بیمار مقداری فشار را تجربه کند. سپس یک لوله ظریف به نام کاتتر به داخل شریان قلب هدایت می شود و تصاویر آن را بر روی صفحه نمایش می دهد. در طول تصویربرداری، یک ماده حاجب مبتنی بر ید معمولا برای برجسته کردن جریان خون در وریدها تزریق می شود. بیمار به طور معمول هیچ حرکتی از لوله را در داخل رگ های خونی خود احساس نمی کند، اما ممکن است پس از تزریق رنگ، احساس سوزش خفیفی را تجربه کند. آنژیوگرافی قلب در بیمارستان و با بی حسی موضعی انجام می شود.

مدت زمان این روش بسته به پیچیدگی آن و میزان کنتراست مورد نیاز می تواند متفاوت باشد و از 20 دقیقه تا چند ساعت متغیر است. پس از اتمام آزمایش، برای جلوگیری از خونریزی، به ناحیه ای که کاتتر برداشته شده است، فشار وارد می شود. اگر کاتتر در کشاله ران قرار داده شده باشد، به بیماران توصیه می شود تا چند ساعت پس از آن به پشت بخوابند تا خطرات خونریزی به حداقل برسد. علاوه بر این، نوشیدن آب و مایعات پس از آزمایش می‌تواند به تخلیه هر رنگ تزریقی از کلیه‌ها کمک کند.

مراقبت های بعد از انجام آنژیوگرافی

پس از آنژیوگرافی به دلیل احساس خستگی و ضعف دو روز اول استراحت در منزل توصیه می شود. از فعالیت‌های سنگین، ورزش و پیاده ‌روی بیش از حد باید اجتناب شود؛ زیرا قلب و رگ‌های خونی بعد از عمل هنوز حساس هستند. فعالیت های روزانه می تواند به تدریج با نظر پزشک در عرض یک هفته پس از آنژیوگرافی از سر گرفته شود. پس از آنژیوگرافی توصیه می شود به مدت 1 تا 2 روز از استحمام خودداری کنید و محل زخم را خشک نگه دارید. اگر پانسمان روی محل کاتتر گذاشته شده است، می توان آن را روز بعد از عمل برداشت و با یک پچ کوچک جایگزین کرد.

مهم است که داروهای تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف کنید و در مورد هر داروی دیگری که به طور همزمان استفاده می شود صحبت کنید. چنانچه در ناحیه قفسه سینه احساس ناراحتی دارید، سریعا به دکتر آنژیوگرافی در اصفهان مراجعه نمایید. همچنین پمادها یا لوسیون ها را نباید بدون مشورت با پزشک روی زخم استفاده کرد. مصرف مایعات و نوشیدن آب به مقدار کافی همراه با سوپ رقیق و آب میوه طبیعی برای کمک به حذف مواد کنتراست از بدن مهم است. از غذاهای چرب پر کالری، فست فود، نوشابه، کیک، شیرینی، پنیر پیتزا و باقیمانده غذا باید خودداری شود. در عوض، غذاهای سالم مانند سبزیجات تازه، غلات، ماهی و پروتئین کافی باید در رژیم غذایی گنجانده شود. پیروی از یک رژیم غذایی سالم برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، به ویژه پس از آنژیوگرافی بسیار مهم است.

آنژیوگرافی در اصفهان - کلینیک زاینده رود

سخن پایانی

اگر شما به بیماری های عروق کرونری، درد در قفسه سینه، درد در فک و گردن، بیماری های مادرزادی و مشکلات دریچه قلب و درد شدید دست چپ دارید مبتلا هستید، آنژیوگرافی یکی از راه های بهبود است که بهتراست با نظر مشاور قلب انجام دهید. ممکن است پس از انجام آنژیوگرافی در اصفهان، مدتی احساس درد داشته باشید که طبیعی است. همچنین احتمال سوزش و حساسیت به لمس محل آنژیوگرافی نیز وجود دارد که به دلیل خروج لوله انعطاف پذیر است و هیچ خطری ندارد.

سردرد پس از آنژیوگرافی نیز شایع است که می توانید با مصرف مسکن درد آن را کاهش دهید. در هر صورت به هرکدام از خدمات پزشکی مثل اکو در اصفهان، نوار قلب در اصفهان، متخصص واریس در اصفهان و ... که نیاز داشته باشید، کلینیک زاینده رود اصفهان در خدمت شماست کافی است برای رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.