۱۴۰۲/۱۰/۰۷ ۲۰:۴۳ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

گیل خبر/ سرهنگ امیر طالبی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان گیلان از شناسایی یکی از عوامل تصادفات ساختگی در رشت و معرفی وی به مراجع قضایی خبر داد.

سرهنگ طالبی افزود: به بیمه‌ها نیز اطلاع داده شده است که این افراد سودجو را که با ایجاد تصادفات ساختگی قصد دارند حقوق بیت المال را تضییع کنند، در لیست سیاه خود قرار دهند.

رئیس پلیس راهور گیلان گفت: تصادف ساختگی شرایطی است که برای دریافت خسارت از بیمه، برنامه‌ریزی می‌کنند. کسانی که صحنه زنی می‌کنند، هدفی جز به گیر انداختن رانندگان بعضا بی‌اطلاع به عنوان مقصر و درخواست خسارت و دیه از بیمه شخص ثالث ندارند. چنین تصادفی، معمولا تک نفره اجرا نمی‌شود و برای انجامش، چندین نفر درگیر هستند؛ به چنین افرادی، صحنه‌زن می‌گویند.

وی افزود: روش کار این افراد به این صورت است که عمدی و به قصد وارد آمدن آسیب فیزیکی، خودشان را جلوی ماشین‌های عبوری می‌اندازند و بعد با آوردن شاهد (که اکثرا همکارشان هستند)، از راننده مقصر دیه می گیرند.

سرهنگ طالبی توصیه‌هایی برای جلوگیری از تصادفات ساختگی داشت و گفت: همیشه فاصله ایمنی و قانونی را تحت هر شرایطی با خودروی جلویی خود حفظ کنید.
اگر در خیابان باریکی رانندگی می‌کنید و دو طرفتان ماشین پارک شده، حتما سرعت خود را کاهش دهید.
اگر ماشینی برایتان چراغ زد، خیلی آرام کنار بروید.
در هنگام رانندگی، آرامش خود را حفظ کنید.
اگر مانعی در کنار معابر وجود دارد یا از راه فرعی خارج می‌شوید، بسیار مراقب اطراف خود باشید.