رپورتاژ خبری؛
۱۴۰۲/۱۰/۰۷ ۱۲:۲۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 12 دقیقه

سم پاشی یکی از مهمترین اقدامات برای حفظ محصولات کشاورزی و باغی است. انواع مختلفی از سمپاش‌ها در بازار موجود می باشند. تنوع و تکثر برندها و کاربردهای متعدد این ابزارمی تواند باعث دشواری در تصمیم گیری شود. انتخاب یک سمپاش مناسب کار سختی نیست فقط باید آگاهی و اطلاعات خود را افزایش دهید.خریدی که مبتنی بر تحقیق باشد قطعاً یک خرید موفق خواهد بود. موضوع این مقاله راهنمای خرید انواع سمپاش فرغونی بنزینی و برقی است. در این مقاله سعی می کنیم با بررسی این سمپاش، چالش و دشواری انتخاب یک سمپاش مناسب را از میان مدل‌ها و برندهای متعدد برایتان آسان کنیم.

سمپاش فرغونی در میان تمام سم پاش‌ها بسیار پرفروش است. این سم پاش در رده سمپاش‌های موتوری قرار می گیرد. این سمپاش دارای پاششی بسیار یکنواخت، با قدرت بالاست که نیاز کشاورز یا هرباغدار، برای سمپاشی باغات با درختان بلند را نیز پوشش می دهد.

چرا باید سمپاش فرغونی بخریم؟

باغات و مزارع به طور معمول مساحتی بالای 500 متر را دارا می باشند. برای سم پاشی در چنین مساحتی ما در هرمرحله از سمپاشی حداقل به 100 لیتر محلول و یک مخزن 100 لیتری نیاز داریم. سمپاش‌های دستی یا شارژی ظرفیتی در حدود 20 لیتر دارند. حال تصور کنید چند بار شما باید مخزن یک سمپاش 20 لیتری را پُرکنید تا بتوانید عملیات سمپاشی را به انجام برسانید!

بنابراین بسیار طبیعی است برای سمپاشی باغ یا مزرعه خود به دنبال یک سمپاش با ظرفیت مخزن بالاتری باشیم. در این میان یک سمپاش فرغونی 100 لیتری یا 200 لیتری می تواند بهترین انتخاب برای ما باشد.

مخزن در مرکز زمین مستقر می شود و نیازی نیست وزن آن را روی دوش خود متحمل شویم. با خرید یک سمپاش فرغونی با خیال راحت یک بار مخزن را با نسبت‌های دقیق پُرمی‌کنید و عملیات سمپاشی را به صورت صحیح و یکنواخت انجام می‌دهید.

راهنمای خرید سمپاش فرغونی بنزینی و برقی

سمپاش فرغونی با ساختار فرغون مانند خود امکان جابه جایی را در باغات از میان درختان برای شما امکان پذیر می کند. این نوع سمپاش در نوع 100 لیتری و 200 لیتری در بازار موجود است.

نوع صد لیتری دارای دو عدد چرخ و نوع 200 لیتری آن دارای چهار عدد چرخ و بعضاً دوعدد چرخ می باشد. سمپاش فرغونی یک سمپاش پرقدرت است که می تواند عملیات سمپاشی برای متراژ‌های متوسط و نسبتاَ بالا را در مدت زمانی کوتاه برایتان ممکن سازد.

با استفاده از این ابزارعلاوه بر صرفه جویی زمانی، در میزان مصرف سم و محلول مورد استفاده هم صرفه جویی خواهید کرد. زیرا اجزای این سمپاش به گونه ای طراحی شده است که کمترین میزان هدررفت سموم را در هنگام سمپاشی داشته باشید.

اجزای سمپاش فرغونی

اجزای این سمپاش شامل یک مخزن 100 یا 200 لیتری، پمپ، موتور 4 زمانه با قدرتی بین 3 تا 7 اسب بخار، شیلنگ و لانس، شاسی مقاوم، نازل و سرنازل و صافی مخزن می باشد. تمامی این اجزا روی یک شاسی مقاوم فرغونی شکل که دارای دسته و چرخ است کوبله می شوند.

  • موتور مهمترین بخش یک سمپاش فرغونی است. موتور سمپاش فرغونی بنزینی معمولاً دارای قدرت 7 اسب و گشتاور 3000 دور در دقیقه می باشد. اما سمپاش‌های برقی دارای الکتروموتور یا همان دینام هستند. الکتروموتورها دارای قدرت 3 اسب و گشتاور 1500 دور در دقیقه هستند و طبیعتاً نسبت به موتورهای بنزینی ضعیف تر هستند.

  • دومین بخش مهم در هر سمپاش فرغونی پمپ این ابزار می باشد. پمپ دو وظیفه را بر عهده دارد اول مکش و انتقال سیال و دوم کنترل فشار و دبی خروجی. پمپ سمپاش‌های فرغونی عموماً 45 بار و از نوع پیستونی است. اتصال و پیوند پمپ‌های پیستونی با موتور، توسط یک تسمه یا یک چَرخ دنده امکان پذیر می شود.

با پایان کار موتور، پمپ هم از مدار خارج شده و خاموش می شود. میزان پاشش این پمپ یا همان دبی خروجی پمپ در هر دقیقه 15 تا 20 لیتر می باشد. پمپ در سمپاش فرغونی دارای یک مدخل ورودی برای مکش و یک خروجی برای شیلنگ برگشت می باشد. بنابراین میزان سیال اضافه که مکش شده هربار توسط این شیلنگ به داخل مخزن برگشت داده می شود.

خروجی‌های دیگر برای متصل نمودن شیلنگ‌های اصلی برای سمپاشی هستند. می توانید برای استفاده دو کاربر از هردوخروجی استفاده کنید.

  • مخزن و شاسی در سمپاش فرغونی در حجم 100 لیتر و 200 لیتر در فروشگاه داس کالا موجود می باشد. نوع صد لیتری دارای دو چرخ هست و نوع 200 لیتری در انواع دو چرخ و چهارچرخ در بازار موجود می باشد.
  • نوع دو چرخ آن برای زمین های غیر مسطح و شیب دار مناسب تر است. نوع چهارچرخ آن نیز برای زمین های صاف و مسطح کارایی بهتری دارد.

شیلنگ مخصوص سمپاش فرغونی در اندازه 50 یاردی در حدود 46.5 متر می باشد. این نوع شیلنگ 8.5 میلی متر قطر دارد. شلنگ سمپاش فرغونی در دو دسته سه لایه و پنج لایه در بازار موجود می باشد.

  • لانس وظیفه تنظیم طول و کیفیت پاشش را برعهده دارد. لانس موجود در بازار، کپی لانس‌های برند باشاک ترکیه می باشد.
  • اجزای دیگر سمپاش فرغونی شامل شیلنگ رفت و برگشت و صافی است. از شیلنگ رفت برای انتقال سیال توسط پمپ استفاده می شود. شیلنگ برگشت نیز برای برگشت میزان مازاد مکش شده به مخزن استفاده می شود. صافی هم برای جلوگیری از ورود ناخالصی در ورودی پمپ استفاده می شود.

انواع سم پاش فرغونی

از نظر تأمین سوخت و منبع انرژی می توان سمپاش‌های فرغونی را در دو دسته بنزینی و برقی تقسیم بندی نمود. هرکدام از این دونوع سمپاش دارای مزایا و معایبی می باشند. سمپاش فرغونی برقی همانگونه که از نامش پیداست متکی به انرژی الکتریکی و برق است.

بنابراین این نوع سمپاش دارای محدودیت تأمین انرژی الکتریکی است. لذا باید در صورت اطمینان از وجود برق شهری اقدام به خرید این نوع سمپاش نمایید. سمپاش‌های برقی با اِلکتروموتو‌هایی با قدرت 3 اسب بخار طراحی شده اند.

به طور کلی عملکرد موتور بنزینی یا برقی یا نحوه خروجی آن تفاوتی با یکدیگر ندارند. بنابراین بین این نوع سم پاش فرغونی نوعی را انتخاب کنید که برای تأمین سوخت و انرژی مشکلی نداشته باشید. در ادامه این دو نوع سمپاش را بیشتر بررسی می کنیم

مقایسه سمپاش فرغونی بنزینی و برقی

در سمپاش‌های فرغونی برقی، خاموش و روشن کردن دستگاه بسیار راحت تر از نوع بنزینی آن است. این نوع سم پاش‌ها آلودگی محیطی ندارند و همین امر باعث شده برای فضاهای بسته بسیار مناسب تر باشند. موتور‌های با سوخت فسیلی دارای آلودگی های محیطی می باشند.

بنابراین اگر یک گلخانه دار هستید و در تأمین انرژی برق نیز مشکلی ندارید یک سمپاش فرغونی برقی برای شما گزینه بهتری نسبت به سمپاش فرغونی بنزینی خواهد بود. از طرفی موتورهای برقی نسبت به موتورهای بنزینی از استهلاک کمتری برخوردار هستند به همین دلیل طول عمر و دوام بالاتری دارند.

تنها دغدغه در این نوع موتورها نوسان برق است. با خرید یک ترانس محافظ می توانید این مشکل را نیز مرتفع کنید و با خیال راحت از یک سمپاش با موتور برقی استفاده کنید.

اما درزمین‌های کشاورزی یا باغات با وسعت بالا ممکن است دسترسی به نیروی برق کمی مشکل باشد. ممکن است هزینه دیگری برای برق کشی و برق رسانی به شما تحمیل شود.

در چنین مواردی موتورپمپ‌های بنزینی می توانند گزینه‌هایی بهتر برای شما باشند. در نهایت با درنظر گرفتن کلیه موارد توضیح داده شده می توانید بین این دو گزینه یکی را که برایتان مناسب تر است را انتخاب و خریداری نمایید.

مقایسه سمپاش 100 لیتری و 200 لیتری

سمپاش فرغونی 200 لیتری نسبت به مدل 100 لیتری دارای مخزن با گنجایش بیشتری می باشد. بنابراین توسط این سمپاش می توان سطح زیر کشت بیشتر و مساحت‌های بالاتری را پوشش داد.

شاسی این نوع سمپاش در نوع دو چرخ و چهارچرخ در بازار موجود می باشد. نوع چهارچرخ آن برای حجم 200 لیتر مناسب تر است.

قیمت سمپاش فرغونی

قیمت یکی از فاکتو‌ر‌های مهم در خرید می باشد. سمپاش‌های فرغونی و زنبه ای ازمونتاژ قطعات به شکل جداگانه روی شاسی شکل می گیرند. اجزای این نوع سم پاش‌ها در برندها، قیمت‌ها و کیفیت‌های مختلفی در بازار موجود می باشند که در فروشگاه اینترنتی داس کالا میتوانید از قیمت سمپاش ها اطلاع یابید.

بر همین اساس دست فروشندگان و مشتریان کاملاً باز است که متناسب با بودجه مد نظر خود چه برندی را با چه قیمت و کیفیتی انتخاب و مونتاژ نمایند. لذا قیمت یک سمپاش فرغونی متغیر است. اما در نهایت به شما توصیه می کنیم کیفیت یک کالا را فدای قیمت نکنید. اگر یک انتخاب مناسب داشته باشید قطعاً در بلند مدت نتایج مثبت آن را خواهید دید!

بنابراین قبل از نشان دادن حساسیت نسبت به قیمت یک کالا ، نیازسنجی دقیقی از خواسته‌های خود داشته باشید و کیفیت را حتماً مد نظر قرار دهید. از طرفی بازار فعلی کمی نامتعادل است.

ممکن است به طور مثال شما بخواهید موتور سمپاش را خریداری نمایید و یک برند مشابه را با قیمت‌های متفاوتی در بازار به شما عرضه کنند. بهتر است بدانیم در شرایط فعلی نرخ بازار و قیمت خرید کاملاً وابسته به نوسانات ارزی است. قیمت تمام شده یک کالا برای هرفروشگاه با فروشگاه دیگر ممکن است متفاوت باشد.

بنابراین تعجب نکنید. کمی وقت بگذارید تا بتوانید فروشنده مد نظرتان را پیدا کنید. توصیه تیم داس کالا به شما این است که برای خرید به فروشندگان معتبر مراجعه کنید و در خرید‌های آنلاین نیز از فروشگاه‌های مطمئن و دارای Eنماد (نماد اعتماد الکترونیک) خرید خود را انجام دهید.

راهنمای چگونگی استفاده از سمپاش فرغونی

قبل از استفاده از هر ابزار دفترچه راهنمای آن دستگاه را بخوانید. اگر به دفترچه دسترسی ندارید بهتر است از مشاوره یک راهنما کمک بگیرید. حتی می توانید در موتور‌های جستجو نحوه استفاده از آن ابزار را جستجو کنید. خلاصه اینکه سعی کنید از هر طریقی اطلاعات خود را درباره راه اندازی و استفاده ازآن دستگاه بالا ببرید.

همانطور که می دانید سمپاش فرغونی مناسب برای باغات و مزارع متراژ متوسط می باشد. بنابراین بهتر است با موقعیت سنجی دقیق این ابزار را درجایی از زمین یا باغتان قرار دهید که حالت مرکزیت داشته باشد. به این صورت با استفاده از یک شیلنگ بلند به راحتی عملیات سمپاشی را انجام می دهید بدون اینکه نیاز به جابه جایی مکرر دستگاه داشته باشید.

دقّت داشته باشید محلی که سمپاش فرغونی را به صورت ثابت فیکس می کنید حالت باتلاقی نداشته باشد و کاملاً خشک باشد. در غیر این صورت چرخ‌های سمپاش در گل و لای فرورفته و دچار مشکلات عدیده برای جابه جایی بعدی آن می شوید.

در هنگام استفاده حتما از کفش ایمنی مناسب، شیلد صورت، عینک محافظ، ماسک، دستکش و لباس مناسب برای سمپاشی استفاده کنید.

پس از هربار استفاده بهتر است مخزن را به دقت با آب فراوان شست و شو دهید.

و درنهایت همواره دستگاه سمپاش را در مکان مناسبی، دور از نور آفتاب قرار دهید. این کار طول عمر دستگاه و اجزای آن را به طرز چشمگیری افزایش خواهد داد.

کاربردهای سمپاش فرغونی

گرچه این ابزار برای استفاده به عنوان محلول پاشی و سمپاشی طراحی شده است اما می توانیم کاربرد آن را صرفاً به پاشش سموم محدود نکنیم. به طور مثال می توان از این ابزاربه عنوان وسیله ای برای شستشو استفاده کرد. مخزن را به جای هر نوع محلول با آب معمولی پُر کنید.

سپس توسط این دستگاه، جداول و محوطه‌های کارگاهی، کارخانه‌ای، دامپروری یا مرغداری را به راحتی شستشو دهید. همچنین از این ابزار می توانید برای شستن نرده‌های بالادست، نمای ساختمان‌ها، تابلوها، دیوارها و ... استفاده نمود.از این سمپاش فشار قوی می توان برای شستن برگ درختان بلند و شاخه‌های بالادست نیز استفاده کرد. گندزدایی از مکان‌ها و محیط‌های متعدد نیز از دیگر موارد استفاده این ابزار می باشد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code