سخنگوی حزب اعتدال و توسعه؛
۱۴۰۲/۱۰/۰۴ ۱۸:۰۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه

سخنگوی حزب «اعتدال و توسعه» از احتمال بالای قرارگرفتن «سخنگوی دولت‌های یازدهم و دوازدهم» در سرلیست این حزب در تهران، برای انتخابات مجلس دوازدهم سخن گفت.

گیل خبر/ به گزارش مهر:«جواد هروی» سخنگوی حزب اعتدال و توسعه ، با اشاره به آخرین برنامه‌ها و تصمیم‌های انتخاباتی این حزب، اظهار کرد: معتقد هستیم که احزاب سیاسی و تشکل‌های مدنی وفادار به نظام، باید تقویت شوند؛ به خصوص که در دوران انتخابات باید به صورت روشن و شفاف، به میدان بیایند. حزب اعتدال و توسعه، یک حرکت متمایل به اصولگرایی یا اصلاح‌طلبی نیست بلکه می‌تواند از هر جریان اعتدالی کمک بگیرد؛ حال آن جریان می‌خواهد در زمین اصولگرایی باشد یا در بستر اصلاح‌طلبی. وی افزود: لذا شایستگانی که بتوانند با تجربیات خود، فارغ از مرزبندی‌های جناحی، ما را کمک کنند، می‌توانند در این مدار قرار بگیرند.

وی ادامه داد: آن چیزی که مد نظر ما است، برگزاری یک انتخابات آزاد و جلب مشارکت حداکثری جامعه در بستر یک رقابت سالم است؛ سعی می‌کنیم از نقطه نظرات اندیشمندان و نخبگانی که به مشی اعتدالی، باور و توجه دارند، استفاده کنیم اما اینکه بخواهیم سریعاً اعلام کنیم که با کدام حزب و جناح، قصد ائتلاف داریم، چنین موضوعی در برنامه حزب نیست.

هروی با اشاره به مدل انتخاباتی حزب اعتدال و توسعه، گفت: مدل انتخاباتی ما کاملاً مستقل و اعتدالی است و در این‌باره، به دنبال ائتلاف با گروه‌ها و جناح‌های دیگر هستیم و رایزنی‌هایی دارد صورت می‌گیرد؛ بسیاری از جبهه‌ها و گروه‌ها و احزاب سیاسی تمایل دارند با حزب اعتدال و توسعه، مشارکت انتخاباتی داشته باشند.

وی ادامه داد: برای ائتلاف با سایر جریان‌ها، بعد از ۱۵ دی‌ماه به جمع‌بندی می‌رسیم و رسماً موضع‌گیری شفاف خود را اعلام کنیم؛ فعلاً این رایزنی‌ها در شکل اولیه خود است و آرایش نهایی سیاسی و کمک سایر نخبگان و کارشناسان از سایر جناح‌ها را تا دو هفته دیگر اعلام خواهیم کرد.

ستیزی با اصلاح‌طلبان اعتدالی نداریم

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه در ادامه با اشاره به نسبت این حزب با علی لاریجانی، گفت: با طیف طرفداران آقای لاریجانی و نیز حرکت‌های اعتدالی در درون جریان اصلاحات، به هیچ عنوان، سر ستیز نداریم؛ مشارکت هر حرکت و حزب مبتنی بر نگرش اعتدالی و عقلانیت را خواهیم پذیرفت زیرا باور داریم بهترین لیستی که می‌شود برای مجلس شورای اسلامی در نظر داشت، لیست با حضور حداکثری شایستگان احزاب مختلف است که می‌تواند مشارکت بالای جامعه را نیز به همراه بیاورد؛ آمادگی کامل داریم در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌های خود، دیگران را نیز شرکت بدهیم.

هروی با اشاره به حضور زنان در لیست اعتدال و توسعه گفت: بعد از کنگره حزب اعتدال و توسعه و در جلسات مختلف شورای مرکزی به این نتیجه رسیدیم که زنان را به عنوان یک قید اصلی در لیست تهران و شهرستان‌ها داشته باشیم اما فعلاً درصدی را برای این حضور، در نظر نگرفته‌ایم و این امر منوط به تصمیم‌گیری شورای مرکزی است.

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه درباره سرلیست این حزب در تهران گفت: «محمدباقر نوبخت» دبیرکل حزب و از چهره‌های اصلی لیست ما در تهران خواهد بود و شانس اینکه سرلیست باشد، وجود دارد.

هروی درخصوص تعداد افراد تأیید صلاحیت‌شده حزب اعتدال و توسعه برای انتخابات مجلس، گفت: تعداد افرادی که تأیید و احراز صلاحیت شده‌اند، بسیار زیاد است و سعی می‌کنیم شایسته‌ترین افراد که مد نظر جامعه است را در لیست‌های خود داشته باشیم؛ جامعه به شدت به دنبال چهره‌هایی است که صاحب تجربه بوده و نسبت به مباحث سیاسی و اقتصادی کلان کشور، آشنا باشند.

وی ادامه داد: در بحث سیاست خارجی و تنش‌زدایی سعی داریم که انسان‌های صاحب رأی و توانمند را در لیست‌های خود داشته باشیم تا بتوانند در مجلس آینده، فعال باشند؛ هدف حزب آن است که با فتح صندلی‌های مجلس آینده، یک حزب جدی در مجلس شورای اسلامی باشد، به گونه‌ای که کاملاً با پلاکارد این حزب در مجلس، درباره لوایح و طرح‌ها اظهار نظر کند.

عضو شورای مرکزی کارگزاران: می‌توانیم به سمت ائتلاف میان اصلاحات و اعتدال برویم

به گزارش فارس،علی محمد نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، با اشاره به سخنان اخیر رهبر انقلاب در رابطه با انتخابات و مشارکت گفت: ما باید برای صحبت در موضوع انتخابات و مشارکت ابتدا به مبانی خود در رابطه با موضوعات مربوطه به انتخابات رجوع کنیم.

وی در باره معنوی لغوی انتخاب افزود: انتخاب به معنای برگزیدن و گزینش کردن است، این معنی نشان می‌دهد که هرچه در یک انتخاباتی تعداد افراد بیشتر باشند، هم برگزیدن افراد سخت‌تر می‌شود و این گزینش کیفیت آن بالا می‌رود.

نمازی تصریح کرد: سخنان رهبر معظم انقلاب در چند بعد مطرح شد که یکی از آنها برمی‌گشت به اهمیت انتخابات و دومی هم در بحث خواص انتخابات و اثرات انتخابات در کشور و خلأ نبود انتخابات در کشور بود.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: یک رهنمود اساسی که رهبر انقلاب داشتند مشارکت قوی و پرشور و رقابت واقعی جناح‌ها و گروه‌های سیاسی، سلامت حقیقی و امنیت کامل برای انتخابات پیش رو بود که باید هم سرلوحه دست اندرکاران انتخابات و هم فعالین سیاسی و احزاب و گروه ها قرار گیرد.

وی در ادامه گفت: در همین راستا نیز بنده بارها در مصاحبه‌ها گفته‌ام که راهکار خروج کشور از بن‌بست‌ها و مشکلات و رفتن کشور به سمت رشد و توسعه و پیشرفت انتخابات است. این یعنی کم‌هزینه‌ترین راه انتخابات است و رهبر معظم انقلاب به خوبی با شناخت این موضوع چنین راهبردهایی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مطرح کردند.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در ادامه گفت: رقابت واقعی در انتخابات و به‌طور کلی همه عرصه‌ها حرف اول را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌زند و هرجا رقابت باشد، دیگر سوءاستفاده، رانت و فساد وجود ندارد؛ چراکه رقابت یک اصل شفافی است و هر کسی که تواناتر است کارش بهتر پیش می‌رود.

وی افزود: پس اولین موضوع در انتخابات رقابت است و رقابت نتیجه تعدد کاندیداهاست و باید کاندیداهای متعددی در میدان رقابت وجود داشته باشند تا طرفداران این کاندیداها با یکدیگر رقابت کنند برای پیروزی فرد موردنظر خود و مشارکت شور و نشاط اجتماعی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در جامعه به وجود بیاورند.

نمازی خاطرنشان کرد: اگر این چنین مشارکت افزایش پیدا کند، به فرموده رهبری باعث افزایش انسجام ملی و افزایش وحدت مردم کشور با یکدیگر می‌شود و باعث رشد اقتصادی و رشد علمی کشور هم می‌شود.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در ادامه اظهار داشت: اگر می‌خواهیم یک رقابتی صورت بگیرد، باید چه فضایی فراهم باشد! خب، همان‌طور که می‌دانید حدودا چهره‌های شاخص زیادی در انتخابات ثبت‌نام نکرده‌اند، اما به هر حال چهره‌هایی که ثبت نام کرده‌اند بعضا در هیات‌های اجرایی رد صلاحیت شدند، از جمله خود بنده. خب، این اتفاق خود به خود کاهش مشارکت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در حوزه‌های انتخابیه مختلفی که افرادی مثل بنده و دیگر همفکرانم وجود دارد، در پی دارد.

وی افزود: بنده فکر می‌کنم اولین مخاطب این بیانات رهبری مراکز بررسی نظارت‌ کاندیداها هستند، اما در همین مرحله اگر می‌خواهیم که به تعداد کاندیداها و تنوع کاندیداها افزوده شود، مراکز بررسی صلاحیت کاندیداها که به شکایت‌ها و تأیید صلاحیت‌ها رسیدگی می‌کنند، باید این بیانات رهبری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سرلوحه خود قرار داده و فضای میدان رقابت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باز کنند.

نمازی در ادامه گفت:‌ اگر این اتفاق بیفتد و میدان باز رقابت به وجود بیاید، خود به خود یک جهشی در مشارکت مردم در انتخابات به وجود می‌آید و وقتی مشارکت افزایش یابد، مشروعیت نظام افزایش پیدا کرده و قدرت نظام هم بیشتر شده و ما علامت حضور مردم در میدان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به خوبی نشان داده‌ایم.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در ادامه با اشاره به تحرکات گروه‌های اصلاح‌طلب در عرصه انتخابات گفت: اگر این فضای رقابتی ایجاد شود، همه جوره پای کار هستیم و در انتخابات شرکت می‌کنیم و کاندیداهایمان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ معرفی و حمایت خواهیم کرد و از مردم دعوت می‌کنیم که به پای صندوق‌های رای بیایند.

وی افزود: جبهه اصلاحات نیز هنوز تا جایی که بنده خبر دارم، تصمیمی برای مشارکت یا عدم مشارکت نگرفته و آن ها هم منتظر نتیجه همین هیات‌های نظارت هستند که تأیید صلاحیت‌ها چگونه باشد و اگر امیدوارکننده باشد، قطعا جبهه اصلاحات هم با یک نگاه مثبت در انتخابات شرکت خواهند کرد.

نمازی در پاسخ به سوال ائتلاف نیروهای اصلاح طلب و اعتدالی با یکدیگر گفت: ذات کارکرد حزبی و انتخاباتی ائتلاف است و ائتلاف و با هم بودن در انتخابات توسط تشکل‌های سیاسی و گروه‌ها یک اصل مهم است و ما می‌توانیم به سمت یک ائتلاف برویم و امکان ائتلاف وجود دارد و وقتی زمینه ائتلاف فراهم باشد، چه اشکالی دارد که ائتلاف بین گروه‌های نزدیک به هم برای پیروزی در انتخابات به وجود بیاید.

عضو شورای مرکزی کارگزاران در پایان گفت: قطعا وقتی هماهنگی و ائتلاف بیشتری بین نیروهای هم فکر و نزدیک به هم صورت بگیرد باعث پیروزی و موفقیت می‌شود و ما هم به دنبال این موضوع هستیم.