۱۴۰۲/۰۹/۰۶ ۱۷:۴۲ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

مقایسه دما هوا در این روزهای پاییزی در استان گیلان بیانگر ثبت رکورد جدید گرمای هوا در روزهای واپسین پاییز نسبت به سال گذشته است.

گیل خبر/ به گزارش فارس، پنجم آذرماه در ایستگاه‌های هواشناسی استان گیلان رکورد بیشینه دمای بلند مدت آذر ماه دوره آماری شکسته شد.

گرمای احساسی در استان گیلان نه تنها در ایستگاه‌های هواشناسی بلکه به صورت محسوس و قابل توجه توسط مردم استان در شهر و روستا نیز مشاهده می‌شد.

محمد دادرس مدیرکل هواشناسی گیلان از ثبت رکوردهای جدید دمایی در گیلان در آذرماه خبر داد و اظهار کرد: در بندرکیاشهر آستانه‌اشرفیه رکورد قبلی ۲۹ درجه بود که رکورد جدید ۲۹.۵ درجه‌ای ثبت شده است.

به گفته وی، در صومعه سرا رکورد قبلی ۳۰.۲ بود که ایستگاه‌های هواشناسی رکورد جدید ۳۱.۶ درجه‌ای را ثبت کرده است.

آنطور که مدیرکل هواشناسی گیلان گفته شهرستان فومن نیز قبلاً رکورد ۳۲.۷ در آذرماه ۱۴۰۰ داشت که این رکورد طی دیروز مجددا تکرار شد.

ایستگاه‌های هواشناسی در گیلان، بیشترین سرعتِ وزشِ بادِ گرم نیز در مناطقِ مرتفعِ استان به وقوع پیوست به گونه‌ای که ایستگاه خودکارِ اسبه وونی ۱‌۷۸ کیلومتر بر ساعت طی صبح امروز بادِ جنوبی گزارش کردند که این شدتِ باد در این مناطق تقریباً کم سابقه بوده است.

گفتنی است تاکنون در پی همین افزایش دمای بی‌سابقه در استان گیلان بر اثر وزش باد شدید و گرم، تاکنون ۸۰ هکتار از اراضی جنگلی استان در حداقل ۱۳ شهرستان طعمه حریق شده است.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : گیلان گرما

نظر شما:

security code