مدیر کل اموراجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان :
۱۴۰۲/۰۸/۱۵ ۲۲:۳۸ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه
حوزه های تربیت غیر رسمی نسل کودک و نوجوان مدیریت شود/ نقش قصه گویی در هویت بخشی به جامعه مهم است

مدیر‌کل اموراجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان ترویج فرهنگ فرهنگ قصه و قصه‌گویی، آشناسازی آینده‌سازان با مظاهر هویتی ایران اسلامی و مدیریت مجموعه‌های فعال در عرصه تربیت غیررسمی نسل کودک و نوجوان را از اولویت‌های امروز جامعه عنوان‌کرد.

گیل خبر/ به‌گزارش روابط عمومی اداره کل کانون استان گیلان، محمد مهدی نیاز‌مند که در نشست هماهنگی و برنامه‌ریزی مرحله استانی بیست‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری سخن‌می‌گفت، با بیان این مطلب افزود: لازم است برای پیش‌گیری از آسیب‌های اجتماعی متوجه آینده‌سازان و برطرف‌سازی دغدغه‌های هویتی آنان، فرهنگ‌سازی در حوزه کودک و نوجوان به عنوان یک اولویت در نظر‌گرفته‌شود.

مدیر‌کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری برهمین اساس نیز تعامل موثر و رودرو با مخاطب را از راهکار‌ها دانست و قصه‌گویی را ابزاری موثر برای هویت‌بخشی به جامعه و آشناسازی آنان با پیشینه و داشته‌های فرهنگی ارزیابی‌کرد.
نیازمند ادامه‌داد: معرفی اسطوره‌های ایرانی‌اسلامی و آشناسازی نسل کودک ونوجوان با شخصیت‌هایی چون اسلم دیلمی و میرزاکوچک جنگی می‌تواند در بستر فعالیت‌ قصه و قصه‌گویی صورت‌گیرد.
این مسئول استانی با بیان‌این‌که شناسایی استعداد‌های نسل کودک و نوجوان، ایجاد عرصه‌های رقابتی و تولید محتوای مناسب، از دیگر رهاورد‌های اجرای فعالیت‌های هدف‌مند فرهنگی و برگزاری جشنواره‌های قصه‌گویی است، افزود: ضرورت‌دارد با هم‌گرایی‌ آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری و دیگر مجموعه‌های فرهنگی، بستر‌های لازم برای بهره‌مند‌سازی هرچه بیش‌تر نظام آموزشی از این حرکت ثمر‌بخش فراهم‌شود.
وی هم‌چنین، از ضرورت‌های اطلاع‌رسانی حداکثری و استفاده از ظرفیت‌های دستگاه‌های متولی این حوزه نیز صحبت‌کرد و با تبیین این موضوع که بهره‌گیری هم‌زمان و موثر از فرصت‌های فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات محیطی اهمیت‌دارد، تصریح‌کرد: در این مسیر، همراهی رسانه ملی، دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌ها ضروری است.
محمد‌مهدی نیازمند درپایان، از لزوم استمرار و پیگیری حرکت‌های فرهنگی سخن‌به‌میان‌آورد و با تاکید بر ضرورت برگزاری نشست اعضای کمیته کودک و نوجوان در استان گیلان گفت: طی هفته آینده شاهد برگزاری این نشست و پرداختن به مسایل حوزه کودک نوجوان استان، به ویژه مرحله استانی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری خواهیم‌بود.
قصه‌گویی، بستری برای معرفی پیشینه فرهنگی و اسطوره‌های ملی است
مدیر‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گیلان هم طی این نشست، با قدردانی از همراهی مسئولان و حاضران در این نشست، به تشریح بخش‌ها، محور‌های موضوعی و روند برگزاری بیست‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون در استان پرداخت.
سید‌‌جلیل‌ میرعظیمی در این میان، از رویکرد‌های ارزش‌گذاری قصه‌ها نیز سخن‌گفت و با بیان این که «امید‌آفرینی»، «ارایه نگاه و زاویه دید جدید»، «لبخند» و «ایمان و الهام‌آفرینی» از جمله این رویکرد‌ها است، افزود: بخش ملی، آیینی‌سنتی، زبان اشاره، قصه‌های بین‌المللی، 90 ثانیه و هم‌چنین، مقاله، جستار، تالیف‌کتاب و پایان‌نامه، از بخش‌های این جشنواره به‌شمار‌می‌رود.
رئیس استانی جشنواره قصه‌گویی کانون در گیلان به جوایز ویژه این جشنواره نیز اشاره‌داشت و در این میان به جایزه ویژه قصه ‌برتر با موضوع سردار شهید، حاج‌قاسم سلیمانی و اهدای جایزه به قصه برتر با تکیه بر لبخند اشاره‌کرد.
او درهمین حال از افزون‌شدن بخش غیررقابتی «قصه‌گویی با موضوع غزه» سخن به‌میان‌آورد و این امر را ادای دین به شهیدان و بیان‌گر حمایت‌های فرهنگی کانون از مردم مظلوم فلسطین‌خواند.
میرعظیمی ادامه‌داد: قصه‌های قرآنی، دینی و مذهبی، روایت اراده و ارایه قصه‌های کارآفرینان و صاحب‌نامان عرصه کار و تلاش، قصه‌های نامداران(روایت‌اسطوره‌ها) و قصه‌های آزاد نیز از محور‌های موضوعی جشنواره بیست‌و‌پنجم محسوب‌می‌شود.
این مدیر فرهنگی در ادامه، پیشینه فرهنگی و اسطوره‌های ملی استان را یادآور‌شد و با بیان‌این که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان پیشنهاد‌دهنده و برگزار‌کننده نخستین جشنواره قصه‌گویی در کشور، تصریح‌کرد: برگزاری جشنواره بییست‌و‌پنجم، ظرفیت مناسبی برای فرهنگ‌سازی و معرفی اسطوره‌های ملی به مخاطبان است.
او پایان صحبت‌های خود را با اشاره به جایگاه و موفقیت قصه‌گویان گیلانی در جشنواره‌های پیشین ادامه‌داد و همراهی مسئولان و دستگاه‌های اجرایی را برای برگزاری هرچه‌باشکوه‌تر مرحله استانی بیست‌و‌پنجمین جشنواره قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بازه زمانی 27 تا 29 آبان 1402 خواستار‌شد.

ادامه‌بخش این نشست که صبح روز دوشنبه، 15 آبان 1402 به میزبانی اداره‌کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان در رشت صورت‌گرفت، صحبت‌های اکرم‌السادات حسینی، سرپرست معاونت فرهنگی و صغری‌قامتی‌مقدم، کارشناس فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان گیلان بود.
پایان‌بخش این نشست هم به ارایه دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات از سوی نمایندگان دستگاه‌ها و حاضران در این نشست اختصاص‌داشت.
گفتنی‌است در این نشست، نمایندگانی از استانداری، آموزش و پرورش، صدا و سیما، میراث‌فرهنگی، گردش‌گری و صنایع دستی، معاونت فرهنگی‌اجتماعی فرماندهی انتظامی و حوزه هنری استان گیلان حضور‌داشتند.