۱۴۰۲/۰۸/۱۳ ۱۹:۳۹ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

اکبر گلپا خواننده پیشکسوت سرشناس کشور و عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت عصر امروز شنبه ۱۳ آبان ماه بر اثر بیماری درگذشت. 

گیل خبر/ به گزارش ایسنا، اکبر گلپا (اکبر گلپایگانی)خواننده پیشکسوت سرشناس کشور و عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت عصر امروز شنبه ۱۳ آبان ماه بر اثر بیماری درگذشت . 

محمدعلی گلپایانی (گلریز ) برادر این‌خواننده پیشکسوت در گفتگوی تلفنی با سیدعباس عظیمی این خبر را اعلام کرد.

اکبر گلپایگانی ۱۰ بهمن سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد.

در سال ۱۳۱۸ گلپا وارد دبستان فرهنگ شد و به عنوان قاری قرآن در کلاسش برگزیده شد. پس از این فعالیتها، اکبر گلپایگانی با آشنایی با تعدادی قاری قرآن و تعزیه خوان و کار کردن زیر نظر آنها اصول اولیه آوازخوانی را آموخت. در سال ۱۳۲۰ وی به‌طور جدی و منظم تعلیم موسیقی و دستگاه‌ها را نزد پدرش آغاز کرد. اکبر گلپایگانی در سال ۱۳۲۶ اولین تجربه شرکت در یک گروه ارکستر کر و در سال ۱۳۲۷ در انجمن موسیقی مدرسه نظام عضو شد و از سال ۱۳۲۸ به بعد کم‌کم با اساتید طراز اول موسیقی آشنا شد و تعلیم را زیر نظر این اساتید آغاز کرد.

گلپا اجرای بیشترین آواز در برنامه گلها را دارد.

همرسانی کنید:

نظرات شما:

گلپای کم نظیر 14 آبان 1402 ساعت 08:08

ایشان نزدیک به ۳۰۰ آواز رسمی اجرا کردند و تنها خواننده ای بودند که در تمام برنامه های گلها(جاویدان،تازه، رنگارنگ) و برگ سبز کارهای ارزنده ای ارائه دادند؛ برخی از این کارها بی تردید شاهکارهای موسیقی سنتی هستند حیف کمتر کسی را دیده ام که با این کارهای فاخر ایشان آشنا باشد.

نظر دهید - پسندیدم 0

اردوان 13 آبان 1402 ساعت 11:08

یادش گرامی مردی که جایگاه آواز ایرانی را بسیار بالا برد و در میان خاص و عام رونق داد. متاسفانه بیشتر مردم با کارهای فاخر و آوازهای ایشان آشنا نیستند و تنها چند ترانه ای از اواخر دهه پنجاه ایشان در اذهان باقی مانده و بیشترین ستمی که در حق ایشان شد همینه.

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code