تعهد بهتر است یا تخصص؟
۱۴۰۲/۰۸/۰۸ ۱۴:۰۹ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

گیل خبر/ سرویس سیاسی- روز گذشته با حکم استاندار گیلان، محمدرضا حق بین 30 ساله با مدرک برق الکترونیک به ‌عنوان سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری منصوب شد.

محمدرضا حق بین فرزند سردار سرافراز شهید محمدعلی حق بین از مردادماه سال گذشته، به عنوان مشاور و مسئول پیگیری امور ایثارگران استانداری، فعالیت داشته است.

محمدرضا حق بین جوان است و به واسطه پدر بزرگوارش، خوش نام؛ اما آنچه اداره کل مدیریت بحران استانداری استان بحران خیز گیلان به آن نیاز دارد، به نظر می‌رسد فراتر از خصوصیات و توانایی‌های وی باشد.

اهمیت اداره کل مدیریت بحران استانداری بر کسی پوشیده نیست؛ آن هم در استانی که به واسطه شرایط جغرافیایی، آبستن حوادث و بحران‌های متعدد است و به یک مدیر عملیاتی و پرتجربه برای عبور از بحران‌ها نیاز دارد. بحران‌های همچون سیل اخیر آستارا که آسیب زیادی به استان وارد ساخت.

با این حال به نظر می‌رسد حق بین جوان نه به لحاظ تحصیلی و نه به لحاظ تجربی، تخصص و توانایی‌های لازم برای مدیریت بحران استان را ندارد و این نگرانی وجود دارد که در اولین بحران، کنترل اوضاع از دست وی خارج شده و گیلان با صدمات جبران ناپذیری روبرو شود.

از سویی دیگر این نگرانی وجود دارد که با عملکرد غیرقابل دفاع وی در مدیریت بحران، این موضوع حتی به شأنیت شهید والامقام سردار محمدعلی حق بین که در میان مردم جایگاهی ویژه و ممتاز داشت و در تشییع پیکر پاک وی، مردم سنگ تمام گذاشتند نیز خدای ناکرده خدشه وارد کند.

گرچه از عباسی استاندار گیلان که دیگر عزل و نصب‌های متعدد و عجیب وی برای همه کارشناسان و صاحب‌نظران روشن است، چنین احکامی بعید به نظر نمی‌رسد؛ اما توصیه دلسوزانه به محمدرضا حق بین آن است که برای حفظ حرمت جایگاه والای شهید، در این مقطع زمانی و با این سطح تجربه، از پذیرش مسئولیت اداره کل مدیریت بحران استانداری امتناع ورزد.

در حالی که در مواقع بحران، این اداره کل باید به مانند اتاق فرماندهی جنگ عمل کند و با استراتژی درست و به موقع با حوادث و بحران‌های به وجود آمده مقابله کند، آیا سرپرست جوان منصوب آقای استاندار، هیچ تجربه‌ای در این خصوص دارد؟ آیا هیچ دوره تخصصی مدیریت بحران در کارنامه وی وجود دارد؟

آیا به واقع چنین انتصابی آن هم در یک اداره کل حساس و استراتژیک، بی احترامی به مدیران و کارکنان با تجربه‌ای که شاید بعضی از آنان به اندازه سن سرپرست جدید سابقه کار دارند، نیست؟

نقل است که از شهید مصطفی چمران پرسیدند: تعهد بهتر است یا تخصص؟ گفت: «می‌گویند تقوا از تخصص لازم‌تر است، آن را می‌پذیرم. اما می‌گویم آن کس که تخصص ندارد و کاری را می‌پذیرد بی‌تقواست.»

حق بین بدون شک می‌تواند در آینده و با طی مراحل مدیریتی مختلف، کسب تجربیات بسیاری داشته و در جایگاه‌های دیگر به مردم خدمت کند اما همان‌گونه که اشاره شد، به نظر می‌رسد در حال حاضر انتصاب وی به عنوان مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان می‌تواند بحرانی بزرگ برای استان و حتی فرصت سوزی برای آینده کاری یک جوان تلقی گردد.