وزیر ارتباطات:
۱۴۰۲/۰۷/۲۶ ۲۰:۰۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

وزیر ارتباطات در آخرین مصاحبه خود در حاشیه جلسه دولت، دلیل پایین بودن سرعت اینترنت ایران را فراهم نبودن زیرساخت اعلام کرد و همچنین گفت که وزارت ارتباطات فعلا برنامه‌ای برای افزایش تعرفه‌های اینترنتی ندارد.

گیل خبر/ به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهای اخیر خبرهای متفاوتی در حوزه اینترنت منتشر شد. از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک و کوپرنیک گرفته تا افزایش تعرفه‌های اینترنتی و گزارش اسپید تست از سرعت اینترنت ایران. این اخبار در حالی منتشر شد که برای بکارگیری اینترنت ماهواره‌ای، افزایش تعرفه‌ها و چرایی کاهش سرعت اینترنت، وزارت ارتباطات باید پاسخ می‌داد.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات دولت سیزدهم، امروز (چهارشنبه 26 مهر) در حاشیه جلسه دولت به سوال‌های خبرنگاران درباره این موضوعات پاسخ داد.

سرعت اینترنت ایران 80 برابر می‌شود
وزیر ارتباطات درباره موضوع سرعت اینترنت ایران بیان کرد: 10 سالی است که زیرساخت‌های ارتباطی در ایران تغییر نکرده‌اند. اینترنت ثابت ایران بر اساس گزارش‌هایی که در چند روز اخیر منتشر شده، حدود 11.9 مگابیت بر ثانیه است در حالی که میانگین اینترنت ثابت در دنیا حدود 80 مگابیت بر ثانیه است و بالاترین کشور به‌طور میانگین سرعتش 240 مگابیت بر ثانیه است.

وی ادامه داد: ما پروژه فیبر نوری را مدت‌هاست شروع کرده‌ایم و استان به استان در حال انعقاد تفاهم نامه هستیم تا بتوانیم سرعت را تا هزار مگابیت بر ثانیه افزایش دهیم. در حال حاضر شهر کازرون در استان فارس تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته و در بررسی میدانی که از بعضی منازل و ادارات انجام دادیم، سرعتی معادل بر 950 مگابیت بر ثانیه داشته‌اند. این عدد 80 برابر سرعت فعلی است. این‌کارها باید در گذشته انجام می‌شد ولی در حال حاضر ما زیرساخت‌های اساسی را ایجاد می‌کنیم.

وی افزود: کمیته‌ای برای وضعیت اینترنت در شورای عالی فضای مجازی تشکیل شده بود و راهکارها را بررسی کردیم. اکنون حدود دو ماه است که پینگ در شبکه 30 درصد کاهش پیدا کرده است.

لزوم رعایت قواعد سرزمینی شرط آمدن اینترنت ماهواره‌ای است
زارع‌پور در رابطه با بکارگیری اینترنت ماهواره‌ای در ایران گفت: قبلا هم اعلام کردیم که ما به فراهم کننده اینترنت ماهواره‌ای که قواعد سرزمینی ایران را رعایت کند خوش‌آمد می‌گوییم. ما قواعد سرزمینی را دو سال پیش یعنی سال 1400 تصویب و برای اپراتورهای اینترنت ماهواره‌ای ارسال کرده‌ایم.

پیشتر برای ایران در کمیسیون تنظیم مقررات اتحادیه بین‌المللی مخابرات پرونده‌ای برای خدمت‌دهی یکی از اپراتورهای اینترنت ماهواره‌ای باز شده بود که این اتحادیه مصوب کرد که ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت ماهواره‌ای مخصوصا اسپیس ایکس برای خدمت‌دهی باید ضوابط ایران را رعایت کنند.

اما درباره افزایش تعرفه بسته‌های اینترنتی وزیر دولت سیزدهم گفت: ما تلاش می‌کنیم زیرساخت‌ها را فراهم کنیم تا اپراتورهای مخابراتی بتوانند اینترنت بهتری را به مردم ارائه کنند. ولی فعلا برنامه‌ای برای افزایش قیمت تعرفه بسته‌های اینترنت نداریم. البته این حوزه دست بخش خصوصی است و اگر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات نتوانند سرمایه‌گذاری کنند، عملا زیرساخت شبکه ارتقا نمی‌یابد.