۱۴۰۲/۰۷/۱۹ ۱۲:۳۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

گیل خبر/ سرویس چندرسانه‌ای- از صدها سال قبل تاکنون "لافند بازی" در گیلان در جشن‌های سال نو، عروسی، جشن خرمن و اعیاد مذهبی برگزار می شود و هنرمندان لافندباز با مهارت و چیره دستی به میدان آمده و در کنار ورزشکاران کشتی گیله مردی به اجرای برنامه های مهیج و سرگرم کننده می پردازند.

اما امروز لافندبازی همچون بسیاری از گنجینه های فرهنگی استان در معرض فراموشی قرار دارد.

از یک سو پهلوانان قدیمی از دنیا رفته یا بازنشسته شدند، از سوی دیگر آن‌هایی که هنوز فعالیت دارند مورد حمایت دولت و هیئت های ورزشی استان قرار نگرفته و بیمه نمی شوند، در نتیجه کمتر لافندبازی حاضر است این ریسک را پذیرفته و با خطر انداختن جان خود روی ریسمان برنامه اجرا کند.

در این گفتگو، پای صحبت یکی از چند دختر لافندباز گیلان نشسته ایم، دختری که با هنرمندی بر روی طناب گام بر می دارد تا قدرت زنان گیلان را به نحوی دیگر نمایش دهد اما حالا قصد دارد برای همیشه از میدان کناره گیری کند.

"آهو خودش" فرزند پهلوان نامی گیلان و لشت نشاء "پرویز خودش" بعد از فوت پدر همراه برادرش سهیل و خواهرش لیلی لافندبازی را ادامه داد و اینک امیرحسین نوه کوچک این خانواده هم، قدم در راه پدربزرگش نهاده تا سه نسل از خانواده "خودش" لافندبازی را زنده نگه دارند.

اما بی توجهی مسئولان استانی و عدم حمایت هیئت ورزش‌های بومی، روستایی و عشایری، باعث دلزدگی ورزشکاران این رشته کهن در گیلان شده و معدود لافندبازان باقی مانده دیگر انگیزه ای برای ادامه فعالیت ندارند.

از سویی دیگر در حالی که لافند بازی، این بازی بومی محلی محبوب گیلان در سال ۹۱ به ثبت ملی رسیده است، اما متاسفانه هیچگونه برنامه‌ای از سوی اداره کل میراث فرهنگی گیلان برای حمایت از آن در این سال‌ها دیده نمی‌شود.

توقع لافندبازان استان این است که مسئولان مشکلات بیمه آنها را حل کنند تا با امنیت خاطر بتوانند به کار خود ادامه دهند. همچنین ایجاد بستر مناسب برای آموزش و تعلیم نسل جوان امری لازم است تا شاهد ظهور نسل جدید لافندبازان گیلان باشیم.

گفتگو، تصویر و تدوین: کمیل فتاحی
تهیه شده در واحد تولیدات چند رسانه ای گیل خبر