هم نشینی فعالان فرهنگی در روزجهانی کودک؛
۱۴۰۲/۰۷/۱۷ ۲۰:۰۴ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه
گستره همکاری های کانون گیلان و شهرداری رشت افزیش می یابد

به بهانه هفته‌ملی و روز جهانی کودک، مسئولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و کانون زبان استان گیلان و اعضای کمیته فرهنگی‌اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت گردهم‌آمدند و چشم‌انداز همکاری‌های مشترکی را در جهت خدمات‌رسانی هرچه‌بهتر به آینده‌سازان ترسیم‌کردند.

گیل خبر/ به گزارش روابط‌عمومی اداره کل کانون استان گیلان، این نشست هم‌اندیشی و برنامه‌ریزی، عصر روز یکشنبه، 16 مهر 1402 و هم‌زمان با روزجهانی کودک در محل گردهم‌آیی‌های اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان گیلان در رشت برگزار‌شد.

طرح‌ریزی و تدوین برنامه‌های مشترک و هدف‌گذاری برای توسعه و تعمیق فعالیت‌های کودک‌و‌نوجوان محور و هم‌چنین، تلاش برای معرفی «رشت» به‌عنوان شهر دوستدار کودک، از اهداف برگزاری این نشست هم‌اندیشی با حضور مسئولان کانون و اعضای شورای فرهنگی‌اجتماعی شهرداری رشت به‌شمار‌می‌رفت.
لزوم تبیین جایگاه کودک با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های رسانه‌ای
مدیر‌کل کانون استان گیلان در آغاز این هم‌نشینی با خوش‌آمد‌گویی به حاضران، از اهمیت هم‌گرایی‌ها و تلاش برای رشد همه‌جانبه نسل کودک و نوجوان سخن‌گفت.
سید‌جلیل میرعظیمی درعین‌حال، از لزوم ایجاد توازن در میدان حرف و عمل سخن‌به‌میان‌آورد و با سرمایه توصیف‌کردن نسل کودک ونوجوان اظهار‌کرد: کانون به عنوان متولی این حوزه تلاش‌دارد با فراهم‌سازی فرصت‌های هم‌افزایی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های دستگاه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی در این مسیر حرکت‌کند.
این مسئول فرهنگی هم‌چنین، اشاره‌ای به برنامه‌های هفته‌ملی و روز جهانی کودک داشت و با بیان‌این‌که فعالیت‌های هدف‌‌مند و خلاقانه کانون محدود به این ایام نیست، تصریح‌کرد: این مجموعه فرهنگی در طول سال برنامه‌های مختلفی را به‌منظور توان‌مند‌سازی نسل کودک و نوجوان برنامه‌ریزی و اجرا‌می‌کند.
میرعظیمی در همین‌ارتباط، به تولید پویانمایی سینمایی«بچه‌زرنگ» و اکران سراسری این انیمیشن اشاره و با خاطر‌نشان‌کردن استقبال گسترده مخاطبان‌گفت: فرهنگ‌سازی و ارایه آموزه‌های مناسب به مخاطب، از اهداف تولید و اکران این پویانمایی است.
او درهمین‌حال از برگزاری بیست‌و‌پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی کانون سخن‌به‌میان‌آورد و با اشاره به محور‌های این جشنواره اظهار‌داشت: صیانت از داشته‌های فرهنگی، آداب، رسوم و هم‌چنین، الگو‌سازی و ارایه الگو‌های مناسب به مخاطبان، از اهداف برگزاری این رویداد فرهنگی‌هنری محسوب‌می‌شود.
سید‌جلیل میرعظیمی اضافه‌کرد: همراه‌سازی هرچه بیش‌تر جامعه با فعالیت‌های فرهنگی و پاس‌داشت قصه‌وقصه‌گویی به عنوان میراث ناملموس فرهنگی، از دیگر دست‌آورد‌های برگزاری جشنواره‌های قصه‌گویی کانون است.
وی برهمین اساس نیز از ضرورت مشارکت و همکاری هرچه‌بیش‌تر مجموعه‌های فعال در عرصه فرهنگ با کانون پرورش فکری سخن گفت و دعوت از کارکنان و مخاطبان دستگاه‌ها برای همراهی در این حرکت‌فرهنگی‌هنری و فراهم‌سازی بستر‌های مناسب برای تبلیغ حداکثری را از طریق فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی، پرتال‌های سازمانی و اختصاص محتوای تلویزیون‌های شهری و جایگاه‌های نصب بنر در سطح شهر، خواستار‌شد.
این مسئول درپایان سخنان خود با زادگاه نام‌آوران و محل ظهور شخصیت‌های برجسته توصیف‌کردن استان گیلان افزود: لازم است برای کشف و پرورش استعداد‌ها و معرفی شخصیت‌های آینده‌ساز، به هفته ملی کودک اکتفا نکنیم و برنامه‌های هدف‌مند و مستمری برای تمامی ایام سال داشته‌باشیم.
شکل‌دهی به جامعه آرمانی، از تربیت کودکان آغاز‌می‌شود
رئیس کارگروه فرهنگی‌و اجتماعی شهرداری شهر رشت نیز در این نشست با تبریک هفته‌ملی و روز جهانی کودک و مهم‌ ارزیابی‌کردن فعالیت‌های فرهنگی در حوزه کودک ونوجوان گفت: همان‌گونه که عمران و آبادانی از اهداف است، پرورش و تربیت انسان‌های خوب و برنامه‌ریزی برای روز‌های کودکی آینده‌ساران یک اولویت به‌شمار‌می‌رود.
علیرضا تاج شهرستان توضیح‌داد: جمع انسان‌های خوب، جامعه‌ خوب را شکل‌می‌دهد و برای شکل‌‌دهی به یک جامعه آرمانی لازم است از نسل کودک ونوجوان آغاز‌کنیم.
او ادامه صحبت‌های خود در این نشست را به تبیین دلایل برنامه‌ریزی جهت برگزاری نشست کمیته فرهنگی‌‌اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت در کانون اختصاص‌داد و با ضروری ارزیابی‌کردن تعامل با دستگاه‌هی فرهنگی متولی حوزه کودک و نوجوان افزود: این حرکت نمادین، نمایانگر اهمیت حوزه کودک از منظر این مجموعه است.

رئیس کارگروه فرهنگی‌و اجتماعی شهرداری شهر رشت همین زمینه به نقش کانون در تربیت نسل کودک ونوجوان اشاره و با ضروری خواندن پرورش هنر‌مندانه آینده‌سازان تصریح‌کرد: کانون پرورش فکری بخش مهمی از این رسالت‌را بر عهده‌دارد و برای امید‌بخشی به کودکان و تربیت فرزندانی با نشاط، لازم است تعامل خوبی کانون داشته‌باشیم.
اعلام حمایت از برنامه‌های مشترک و آمادگی برای توسعه و تعمیق همکاری‌ها، پایان‌بخش سخنان علیرضا تاج شهرستانی در این هم‌نشینی فرهنگی بود.

ارتقای فرهنگ شهروندی در گرو تعامل با مجموعه‌های فرهنگی است
رئیس سازمان فرهنگی‌‌اجتماعی‌ورزشی شهرداری رشت هم از دیگر حاضران در این نشست بود با خاطر‌نشان‌کردن رسالت این مجموعه در ارتقای فرهنگ شهروندی اظهار‌کرد: دست‌یابی به این هدف، نیاز‌مند برنامه‌ریزی و تعامل با مجموعه‌های فرهنگی است.
یاسر محجوب در تشریح اقدامات سازمان فرهنگی‌اجتماعی‌ورزشی شهرداری رشت، به اهم برنامه‌های صورت‌گرفته اشاره‌داشت و تولید 3 بازی در حوزه کودک و نوجوان، راه‌اندازی تور گردش‌گری شهری، برگزاری گردهم‌آیی‌های کودکان دهه هشتادی و نودی، تهیه ملزومات جهت اجرای طرح مشق احسان و برگزاری جشنواره‌های مشترک با دیگر مجموعه‌ها را از جمله این حرکت‌ها عنوان‌کرد.
وی هم‌چنین، از اهمیت تعامل با کانون سخن‌گفت و با اثر‌بخش توصیف‌کردن فعالیت‌های کودک‌محور و تاثیر‌گذارکودکان بر خانواده‌ها در جهت ارتقای فرهنگ شهروندی گفت: این هدف می‌تواند در سایه اجرای برنامه‌های مشترک با مجموعه‌هایی چون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان محقق‌شود.
محجوب درهمین ارتباط، از فرهنگ‌سازی در حوزه مدیریت پسماند و برگزاری ویژه‌برنامه‌های مشارکتی در فضا‌های فرهنگی کانون استقبال‌کرد و از آمادگی سازمان فرهنگی‌اجتماعی ورزشی شهرداری رشت برای افزایش گستره‌ این همکاری‌ها خبرداد.
او از مشارکت در اکران پویانمایی بچه‌زرنگ، در صورت فراهم‌آمدن بستر‌های مناسب جهت اکران این انیمیشن در محلات شهر نیز سخن‌گفت و با اشاره به ظرفیت‌های کانون در حوزه قصه و قصه‌گویی اظهار‌کرد: آمادگی‌داریم در سالروز شهادت میرزا‌کوچک‌خان جنگلی و روز رشت، با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درجهت برگزاری جشنواره قصه‌گویی، اهدای جایزه و انتشار قصه‌های رسیده در قالب کتاب، همکاری داشته‌باشیم.
تربیت کودکان مطالبه‌گر در اولویت قرار‌گیرد.
ادامه‌بخش این نشست نیز صحبت‌های نائب‌رئیس کمیسیون فرهنگی‌اجتماعی شهرداری رشت بود و وی با ضروری عنوان‌کردن کار‌های زیربنایی اظهار‌کرد: برای تحقق این هدف ضرورت‌است،‌کودکان مخاطب این آموزش‌ها قرار‌گرفته و دربحث آموزش حقوق شهروندی و تربیت با این نسل کارکنیم .
هادی رمضانی در تبیین اهمیت این موضوع به جوامع پیشرو اشاره و با ضروری خواندن تربیت کودکان مطالبه‌گر و باور‌مند تاکید‌کرد: برای دست‌یابی به این هدف، اهمیت‌دارد با تکیه بر ظرافت‌های فعالیت‌های فرهنگی، به پُررنگ‌کردن نقش اخلاقیات درجامعه بپردازیم .

کانون، حلقه وصل کودکان با دستگاه‌های فرهنگی
عضو کارگروه فرهنگی‌اجتماعی شورای اسلامی شهرداری رشت هم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را حلقه وصل کودکان و دستگاه‌های فرهنگی دانست و برگزاری این نسیت را فصلی جدید در همکاری‌های مشترک شهرداری و کانون دانست.
نادر‌حسینی در ادامه با استقبال از گسترش همکاری‌ها ابراز‌امیدواری‌کرد که این امر زمینه تعالی کودکان در سطح ملی، استانی و محلی فراهم‌کند.
حمایت از کانون به پرورش فرزندان صالح کمک‌می‌کند
سرپرست معاونت فرهنگی کانون گیلان هم ضمن تبریک هفته‌ملی و روزجهانی کودکاز نقش غیر‌قابل‌انکار دولت‌مردان درحمایت از مجموعه‌های فرهنگی سخن‌گفت و حمایت از کانون توجه به نسل کودک و نوجوان را بستری برای پرورش فرزندانی صالح و رقم‌زدن روز‌های خوب دانست.
اکرم‌السادات حسینی هم‌چنین، چشم‌انداز برنامه‌های شهرداری و مجموعه‌های فرهنگی برای معرفی رشت به عنوان شهر دوست‌دار کودک را خاطر‌نشان‌کرد و دست‌یابی‌به این مهم را نیاز‌مند مشارکت افزون‌تر خواند.
پایان‌بخش این نشست نیز صحبت‌های مسئولان و کارشناسان دو مجموعه بود و حاضران با تاکید بر ضرورت افزایش تعامل و هم‌گرایی بر لزوم استمرار و برنامه‌ریزی جهت افزایش گستره‌ی همکاری‌ها و امضای تفاهم‌نامه جهت پیش‌برد هرچه بهتر برنامه‌ها تاکید‌کردند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code