۱۴۰۲/۰۷/۱۷ ۱۴:۵۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 16 دقیقه

تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه در حالی در سومین روز متوالی از عملیات «طوفان الاقصی» ادامه دارد که صهیونیست‌ها آمار جدیدی از کشته‌ها و مفقودان خود منتشر کردند. از آن طرف وزارت بهداشت فلسطین نیز از افزایش شهدا و مجروحان غزه خبر داد.

گیل خبر/ به گزارش ایسنا، درگیری‌ها در سومین روز از عملیات طوفان الاقصی بین نظامیان رژیم صهیونیستی و رزمندگان مقاومت فلسطین در مناطقی در داخل اراضی اشغالی ادامه دارد و صهیونیست‌ها نیز به حملات خود به مناطق مختلف نوار غزه ادامه می‌دهند که منجر به شهادت غیرنظامیان و تخریب منازل و مساجد می‌شود.

رسانه‌های صهیونیست اذعان کردند: در سومین روز جنگ هستیم؛ اما هیچ کنترلی تا الان نه در میدان و نه در غلاف غزه، نداشته‌ایم.

دستور وزیر جنگ رژیم صهیونیستی برای محاصره غزه

«یوآو گالانت» گفت: من دستور محاصره کامل نوار غزه را صادر کردم. دیگر برق، غذا، سوخت و هیچ‌چیز دیگری وارد غزه نخواهد شد.

حملات موشکی مقاومت به قدس و تل‌آویو

خبرنگار المیادین درباره عملیات امروز مقاومت تاکید کرد: گردان‌های القسام اعلام کرد، تل‌آویو و قدس را با موشک در پاسخ به حملات به منازل شهروندان در غزه هدف قرار داده است. در پی این حملات آژیرهای خطر در قدس اشغالی، تل‌آویو و اطراف آن به صدا درآمدند.

طبق گزارش رسانه‌های فلسطینی، موشکی در جاده شماره ۱ مواطلاتی بین تل‌آویو و قدس اشغالی فرود آمد.

کانال ۱۳ عبری هم اعلام کرد: در قدس اشغالی، مناطق گوش دان و شارون به دلیل پرتاب موشک از غزه وضعیت اضطراری اعلام شد.

در این راستا خبرنگار الجزیره گزارش داد: صدای انفجارهای شدید در تل‌آویو و حومه شمالی و جنوبی آن شنیده شد.

همچنین گردان‌های القدس ده‌ها خمپاره به سمت تجمع اشغالگران در حجرالدیک شلیک کرد.

فراخواندن ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی

دانیل هاگاری، سخنگوی نظامی رژیم صهیونیست مدعی است که نیروهای اسرائیلی کنترل همه شهرک‌های مرزی غزه را بازپس گرفته‌اند.

این سخنگو همچنین تاکید کرد: ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره فراخوانده شده‌اند که فراخواندن این رقم تاکنون بی‌سابقه بوده است. هاگاری در مورد فراخوان سربازان ذخیره می‌گوید: ارتش اسرائیل «هیچ وقت به این سرعت نیروهای ذخیره را بسیج نکرده، ۳۰۰ هزار ذخیره در ۴۸ ساعت.»

این در حالی است که سرهنگ جاناتان کنریکوس، سخنگوی ارتش صهیونیستی به سی ان ان گفته است اسرائیل کنترل کامل قلمرو خود در امتداد مرز با غزه را در دست ندارد. ما هنوز در حال تعقیب نیروهای فلسطینی هستیم. نیروهای ما خانه به خانه می‌گردند و در بسیاری از موارد با آنها درگیر می‌شوند.

افزایش آمار شهدای غزه

مدیر اورژانس غزه اعلام کرد: بمباران مستمر رژیم صهیونیستی به نوار غزه بیش از ۵۱۰ شهید و ۲۷۵۱ زخمی برجای گذاشت، در میان شهدا بیش از ۱۲۰ کودک و ۶۱ زن وجود دارند.

وزارت بهداشت غزه نیز اعلام کرد: همچنین در این تجاوزات ۲۷۵۱ نفر مجروح شده‌اند که شامل ۲۱۳ کودک و ۱۴۰ زن هستند.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد: تاکنون حداقل ۱۵ قتل عام علیه خانواده‌ها ثبت شده که جان ۵۴ شهروند را گرفته است.

در این حملات همچنین خانه‌ها، ساختمان‌های مسکونی، اموال و زیرساخت‌ها را تخریب شدند.

وبگاه فلسطین الیوم گزارش داد، امروز بعدازظهر دوشنبه نیروهای اشغالگر پس از بمباران مسجد السوسی در اردوگاه الشاطی، علاوه بر بمباران منطقه الترنس که مملو از جمعیت بود، قتل عام بزرگی را در اردوگاه‌های الشاطی و جبالیا در شمال غزه مرتکب شدند. مسجد السوسی در اردوگاه الشاطی بدون هشدار قبلی هدف حمله هوایی قرار گرفت.

شاهدان عینی گفتند: در نتیجه بمباران رژیم صهیونیستی در منطقه الترنس تعداد زیادی شهید و مجروح شدند.

خبرنگار الجزیره می‌گوید، در حملات هوایی صهیونیست‌ها به اردوگاه جبالیا در شمال غزه دست‌کم ۵۰ تن شهید شدند.

از سوی دیگر، خبرنگار المیادین گزارش داد: شاهد شدیدترین بمباران از آغاز تجاوزات در نوار غزه هستیم. در این میان صهیونیست‌ها غزه را به صورت هیستریک بمباران می‌کنند.

به گفته این خبرنگار، آنچه غزه در معرض آن قرار دارد، طرح برنامه‌ریزی شده اشغالگران است.

خبرنگار المیادین درباره برگی تازه از جنایات صهیونیست‌ها گزارش داد، صهیونیست‌ها از فسفر سفید برای هدف قرار دادن منازل در غزه استفاده می‌کنند درحالیکه بمب‌های حاوی فسفر سفید به لحاظ بین‌المللی سلاح‌های ممنوعه هستند.

هواپیماهای جنگی رژیم صهیونیستی چندین حمله به بیت حانون انجام دادند و تعدادی از خیابان‌های اصلی را ویران کردند، تعدادی از مجروحان به بیمارستان اندونزی منتقل شدند؛ در حالی‌که کادر آمبولانس به دلیل تخریب خیابان‌ها برای رسیدن به بیمارستان با مشکل مواجه هستند.

جنگنده‌های رژیم اشغالگر در حملات هوایی به نوار غزه ده‌ها خانه امن غیرنظامیان، بسیاری از نهادهای دولتی و اماکن نظامی را هدف قرار دادند.

در این راستا هواپیماهای نظامی رژیم صهیونیستی یک خانه متعلق به خانواده «مشتهی» در محله شجاعیه در شرق غزه و یک خانه متعلق به خانواده «البریم» در خان‌یونس را ویران کردند.

بر اساس گزارش الجزیره، منابع پزشکی بعد از نیمه شب امشب گزارش دادند که ۲۱ شهید از خانواده «الزعانین» بر اثر بمباران منزلشان در شهرک بیت حانون در شمال نوار غزه جان باختند.

خبرنگار فلسطین الیوم گزارش داد، در حمله اشغالگران به رفح ۲۲ شهید و بیش از ۸۰ زخمی، در حمله به خان‌یونس پنج شهید و تعدادی مجروح گزارش شده است.

هواپیماهای اشغالگر علاوه بر منطقه العطاطره در غرب بیت لاهیا، خانه‌ای را در شهر بیت لاهیا با چندین موشک هدف قرار دادند و خانه‌ای را در شهرک القراره در جنوب نوار غزه بمباران کردند.

خبرنگار الجزیره گزارش داد: در بمباران رژیم صهیونیستی که خانه‌ای در دیرالبلح در مرکز نوار غزه را هدف قرار داد، سه فلسطینی شهید شدند.

منابع پزشکی انتقال چند مجروح و شهید بر اثر بمباران خانه‌ای در اردوگاه بشیت در رفح متعلق به خانواده ابوهلال به بیمارستان را تایید کردند. این بمباران همچنین باعث تخریب منازل مجاور خانه مورد نظر شد.

نظامیان صهیونیست صبح امروز دوشنبه همچنین مسجد احمد یاسین در نزدیکی اردوگاه الشاطی در غرب غزه را بمباران کردند که گزارش شده تعدادی بی‌شمار مجروح شدند.

الجزیره در خبری دیگر گزارش داد، در حمله هوایی صهیونیست‌ها به محله الزیتون در جنوب شرق غزه دو برادر شهید شدند.

آنروا: ۷۴ هزار فلسطینی به ۶۴ مدرسه و پناهگاه پناه برده‌اند

آژانس امداد و کاریابی آوارگان فلسطینی (آنروا) اعلام کرد، حدود ۷۴ هزار فلسطینی به ۶۴ مدرسه و پناهگاه وابسته به این آژانس در غزه پناه برده‌اند.

طبق گفته این آژانس، خسارات بسیاری به مدرسه این آژانس وارد شده؛ درحالی‌که خانواده‌های آواره در آنجا مستقر شده بودند.

گزارش‌ صهیونیست‌ها از پیشرفت‌های عملیاتی حماس

طبق گزارش رسانه‌های صهیونیست، برای اولین بار حماس تایید کرده که از پهپادهای هجومی در سطح گسترده استفاده کرده، درحالی‌که طبق این گزارش‌ها، حزب‌الله لبنان پهپادهای بسیار پیشرفته‌تر در اختیار دارد.

رسانه‌های صهیونیستی افزودند، افراد مبارز فلسطینی تحت پوشش حملات راکتی به ۲۰ شهرک صهیونیست‌نشین، ۱۱ پادگان و پایگاه نظامی صهیونیست‌ها نفوذ کردند.

براساس گزارش رسانه‌های عبری، مبارزان فلسطینی در ۸۰ نقطه دیوار حائل بین غزه و اراضی اشغالی نفوذ کرده‌اند.

طبق این گزارش‌ها، سخنگوی ارتش اشغالگر گفت، بعید نمی‌داند که مبارزان فلسطینی از طریق تونل‌ها به دیوار حائل نفوذ کرده‌اند.
 

رژیم صهیونیستی از واشنگتن موشک، مهمات و اطلاعات خواسته است

روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابع آگاه نوشت: مسؤولان اسرائیلی چندین درخواست از واشنگتن کردند که از جمله آن درخواست موشک برای سامانه گنبد آهنین و مهمات و افزایش همکاری در زمینه تبادل اطلاعات درخصوص فعالیت نظامی احتمالی در جنوب لبنان است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که واشنگتن خواسته‌های رژیم صهیونیستی را برای دستیابی به کمک‌های نظامی اضافی برای انجام عملیاتی در نوار غزه بررسی می‌کند.

رسانه‌ها به نقل از این سخنگو افزودند، ارتش رژیم صهیونیستی هماهنگی اطلاعاتی و عملیاتی خود را با فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) افزایش داده است.

سخنگوی ارتش اشغالگر در ادامه گفت: بیش از ۱۰۰۰ تن مواد منفجره شلیک کرده‌ایم.

به گفته وی، درگیری‌ها با مبارزان فلسطینی در حال حاضر در ۶ کانون در غلاف غزه در جریان است.

تلفات شهرک‌نشینان در جریان تبادل آتش بین اعضای مقاومت و اشغالگران در سدیروت

طبق گزارش کانال ۱۲ عبری، در سدیروت تبادل آتش بین نظامیان صهیونیست و مبارزان فلسطینی رخ داد که در جریان آن تلفاتی بین شهرک نشینان و سربازان اشغالگر گزارش شده است.

الجزیره نیز از اسارت تعدادی دیگر از صهیونیست‌ها در سدیروت خبر داد.

طبق گزارش این رسانه‌ها، دو مبارز فلسطینی در سدیروت هستند و در میان تبادل آتش میان دو طرف، اشغالگران آن دو را تحت تعقیب قرار داده‌اند.

نظامیان در حال تحقیق روی این مساله هستند که آیا نفوذ از طریق تونل‌های مقاومت انجام شده است.

رسانه‌های صهیونیست‌ اعلام کردند، در میانه درگیری‌ها به شهرک‌نشینان در سدیروت دستور داده شده منازلشان را قفل کنند و در را به روی کسی باز نکنند.

رسانه‌های صهیونیست‌ اعلام کردند، در میانه درگیری‌ها به شهرک‌نشینان در سدیروت دستور داده شده منازلشان را قفل کنند و در را به روی کسی باز نکنند.

رئیس شهرداری سدیروت نیز گفت: از ساکنان خواسته‌ایم در منازلشان بمانند و در مصرف آب، مواد غذایی و برق با توجه به وضعیت امنیتی نامساعد صرفه جویی کنند.

طبق گزارش‌های صهیونیستی، احتمال وجود زخمی‌ها در صفوف صهیونیست‌ها در سدیروت وجود دارد. گفته شده این مبارزان از تقاطعی نزدیکی سدیروت به منطقه وارد شده‌اند. منابع امنیتی صهیونیست اما احتمال می‌دهند اعضای مقاومت از یک تونل وارد سدیروت شده باشند.

رسانه‌های عبری همچنین افزودند، آژیرهای خطر در شهرک‌های اطراف غزه مجددا به صدا درآمدند. آژیرهای خطر در شهرک‌های سدیروت، مفلاسیم و نیرعام در شمال شرق غلاف غزه به صدا درآمدند.

خبرنگار المیادین گفت: درگیری‌ها بین نیروهای اشغالگر و مبارزان فلسطینی در هفت کانون شهرک‌نشین روبه‌روی جنوب شرق غزه در جریان است و نیروهای اشغالگر تجهیزات بسیاری را به مرزهای غزه منتقل کرده‌اند.

معاریو نوشت: ارتش اسرائیل تانک‌ها و توپخانه‌ها را به ۲۰ سایت در طول مرزهای مشترک با غزه منتقل کرد.

حملات شدید رژیم صهیونیستی به مناطقی در مجاورت حصار امنیتی در غزه

خبرنگار الجزیره گفت که حملات توپخانه‌ای شدید رژیم صهیونیستی مناطقی در مجاورت حصار امنیتی در شرق نوار غزه را هدف قرار داد.

ترور یک فلسطینی در ورودی شهر قدیمی الخلیل

بامداد امروز دوشنبه ۹ اکتبر ۲۰۲۳، یک فلسطینی با بلدوزر به یک ایست بازرسی نظامی رژیم صهیونیستی در یکی از ورودی‌های شهر قدیمی الخلیل در کرانه باختری اشغالی حمله کرد.

گردان‌های «ناصر صلاح الدین» نیز از شهادت «رافت ابو هلال» یکی از رهبران این گروه در حمله هوایی رژیم صهیونیستی به منزلش در رفح در جنوب غزه خبر داد.

به گفته شاهدان عینی، این فلسطینی با بلدوزر به ورودی شهر الخلیل هجوم برد، در حالی که صدای درگیری در منطقه شنیده می‌شد. بعدا منابع عبری از ترور این مرد جوان خبر دادند.

اعلام آمار کشته‌ها و مفقودان رژیم صهیونیستی

یدیعوت آحارونوت نیز گزارش داد براساس برآوردها، تعداد کشته‌های رژیم صهیونیستی به ۱۰۰۰ و تعداد مفقودی‌ها به بیش از ۱۵۰ نفر رسیده است. به گزارش المیادین، ارتش رژیم صهیونیستی وجود افسران برجسته ارتش در بین مفقودان را بعید نمی‌داند.

وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی اعلام کرده که ۲۳۸۲ تن تا صبح امروز دوشنبه به بیمارستان‌های منتقل شده‌اند.

این در حالی است که رسانه‌های صهیونیستی با تایید اینکه تعداد اعلام شده کشته شدگان اسرائیلی در «غلاف غزه» (شهرک‌های اطراف غزه) بسیار با اعداد واقعی فاصله دارد، تاکید کردند که تعداد کشته‌شدگان بسیار زیاد است.

رسانه‌های عبری با اشاره به اینکه ارتش در مورد آنچه در حال حاضر در شهرک‌های غلاف غزه اتفاق می‌افتد، حقیقت را نمی‌گوید، افزودند: «عملیات نجات بسیار کند انجام می‌شود و نیروهای ویژه در غلاف غزه تلفات شدید روز یکشنبه را تحویل گرفته‌اند.»

رادیو رژیم صهیونیستی به نقل از یک منبع رسمی صهیونیست گزارش داد، تعداد تلفات اسرائیلی قابل آمارگیری نیست و تعداد تلفات بسیار بیشتر از آنچه است که اعلام شده است.

تلفات نظامیان صهیونیست به ۷۳ نفر از جمله ۵ تن از اعضای تیپ گولانی افزایش یافت

ارتش اشغالگر رژیم صهیونیستی فهرست جدیدی از اسامی ۱۶ سرباز کشته شده از جمله پنج سرباز از تیپ زبده گولانی را منتشر کرد و افزود: تعداد کل کشته شدگان به ۷۳ سرباز رسیده است.

اسارت بیش از ۱۰۰ صهیونیست از جمله پرسنل عالی رتبه نظامی

یکی از اعضای دفتر سیاسی جنبش حماس فلسطین از اسارت بیش از ۱۰۰ صهیونیست از جمله مقامات عالی رتبه نظامی و انتقال آنها به نوار غزه خبر داد.

در عین حال حازم قاسم، سخنگوی حماس یکشنبه به اسپوتنیک گفت که مذاکرات درباره سربازان اسیر صهیونیست پس از پایان عملیات طوفان الاقصی انجام خواهد شد.

ابوعبیده: مبارزان ما گروه جدیدی از صهیونیست‌ها را به اسارت گرفتند

«ابوعبیده» سخنگوی گردان‌های قسام - شاخه نظامی جنبش حماس- یکشنبه شب در سخنانی گفت که مبارزان قسام توانسته‌اند خود را به نزدیکی عسقلان برسانند.

وی تصریح کرد: مبارزان فلسطینی موفق به اسارت گروه جدیدی از نیروهای دشمن و انتقال آن‌ها به نوار غزه شدند.

این در حالی است که منابع به الجزیره گفتند،‌ گردان‌های القسام وابسته به حماس امروز تعداد جدیدی از نیروهای صهیونیست را در جریان درگیری‌ها در داخل غلاف غزه به اسارت گرفته است.

سقوط نرخ شکِل در برابر دلار به پایین‌ترین سطح خود در ۸ سال گذشته

با تشدید درگیری‌ها بین مقاومت فلسطین و نیروهای اشغالگر امروز دوشنبه، شکِل واحد پول رژیم صهیونیستی در برابر دلار به پایین‌ترین سطح خود در تقریباً هشت سال گذشته رسید.

رویترز اعلام کرد که شکل در آخرین معاملات آسیایی بیش از ۳ درصد در برابر دلار کاهش یافت و به ۳.۹۵۸۱ رسید.

شورای امنیت ملی آمریکا: تعدادی آمریکایی در اسرائیل کشته شده‌اند

شورای امنیت ملی آمریکا به شبکه خبری «ان.بی.سی» اعلام کرد که مرگ تعدادی از شهروندان آمریکایی در حملات مقاومت فلسطین به فلسطین اشغالی را تأیید می‌کند.

شبکه «ان.بی.سی» به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که در این حملات، دست‌کم چهار تن از آمریکایی‌ها کشته شده و هفت نفر دیگر مفقود شده‌اند.

فرودگاه بن‌گوریون هدف حمله راکتی حماس قرار گرفت

گردان‌های قسام- شاخه نظامی حماس- اعلام کرد که در پاسخ به جنابات مستمر اشغالگران، فرودگاه بن گوریون در تل‌آویو را هدف حملاتی راکتی خود قرار داد.

گردان‌های قسام همچنین از شلیک ۱۰۰ راکت به شهر عسقلان در واکنش به بمباران گسترده منازل مسکونی در غزه خبر داد.

ابوحمزه: مقاومت فلسطین در بهترین وضعیت خود قرار دارد

«ابوحمزه» سخنگوی «سرایا القدس» (شاخه نظامی جهاد اسلامی فلسطین) یکشنبه شب در سخنانی اعلام کرد که تاریخی که دلاورمردان غزه خلق می‌کنند، نباید در این منطقه محصور بماند.

ابوحمزه افزود: مقاومت فلسطین در بهترین وضعیت خود قرار دارد و با تمام توان خود نبرد را ادامه می‌دهیم.

حمله راکتی مقاومت به نقب

در واکنش به حملات صهیونیست‌ها به غزه، مقاومت فلسطین شهرک «نیتیفوت» واقع در مرکز نقب را هدف حمله راکتی قرار داد.

منابع عبری‌زبان گزارش دادند که در پی این حمله راکتی، آژیر خطر در منطقه نقب غربی به صدا درآمد.

آواره‌شدن ۱۲۰ هزار فلسطینی در غزه

سازمان ملل خبر داده در پی حملات رژیم صهیویونیست به غزه، بیش از ۱۲۳ هزار نفر از مردم این منطقه آواره شده‌اند. همچنین رسانه‌ها تصاویری از هدف قرار گرفتن مدارس آنروا (آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی) در غزه را منتشر کردند. 

واکنش تازه چین به تحولات فلسطین

وزارت خارجه چین اعلام کرد: جامعه بین‌الملل باید اقداماتی را به منظور کاهش تنش بین اسرائیل و فلسطین انجام دهد. چین مخالف گسترش نزاع است و امیدوار است در اسرع وقت توافق آتش‌بس حاصل شود.

میانجی‌گری قطر برای تبادل اسرا میان حماس و رژیم صهیونیستی

خبرگزاری چینی شینهوا نوشت: جنبش حماس به قطر اطلاع داد که مانعی در اجرای معامله تبادل اسرا با رژیم صهیونیستی که شامل آزادی تمام اسرای زن فلسطینی باشد، نمی‌بیند.

مقام اطلاعاتی مصر: به تل‌آویو هشدار داده بودیم

یک مقام اطلاعاتی مصر می‌گوید، قاهره که اغلب به عنوان میانجی میان رژیم صهیونیستی و حماس عمل می‌کند، مکررا با اسرائیلی‌ها در مورد «موضوعی بزرگ» صحبت کرده بود. او می‌گوید که مقامات رژیم صهیونیستی بر کرانه باختری متمرکز شده بودند و تهدید غزه را کم‌اهمیت جلوه دادند. 

رام‌الله: ملت فلسطین در داخل و خارج همه متحد هستند

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد، مردم فلسطین در غزه، کرانه باختری و آنهایی که دور از وطن هستند، همگی متحد و یکپارچه هستند.