هفته ملی کودک در گیلان با فعالیت های زیست محیطی کلید خورد؛
۱۴۰۲/۰۷/۱۵ ۱۶:۵۹ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه
برگزاری ویژه برنامه «کودک شاد، طبیعت پاک»/ خانه محیط زیست در کانون رشت گشایش یافت

نخستین روز از هفته ملی کودک سال 1402 با فعالیت‌های زیست‌محیطی کانون پرورش فکری استان گیلان آغاز‌شد و کودکان شاد ایران اسلامی طی ویژه‌برنامه‌ای نشاط‌بخش و هدف‌مند، به طبیعت پاک لبخند‌زدند.

گیل خبر/ به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کانون استان گیلان، ویژه‌برنامه «کودک شاد، طبیعت پاک» درسایه مشارکت و همراهی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، محیط‌زیست استان گیلان و شرکت سپید‌ماکیان درنخستین روز از هفته ملی کودک سال 1402 برگزار‌شد.

مرکز شماره 3 کانون پرورش فکری شهر رشت نیز میزبانی این ویژه‌برنامه زیست‌محیطی را برعهده‌داشت و ضمن اجرای فعالیت‌های مشترک با دستگاه‌های همراه، میزبان کودکان مدارس دخترانه و پسرانه «نبوغ» و شاهد امام جعفر صادق(ع) شهر رشت شد.
مدیر‌کل کانون استان گیلان هم در آغاز این برنامه، ضمن تبریک هفته ملی و روز جهانی کودک به حاضران، از رویکرد این مجموعه در توجه ویژه به خواسته‌ها و علائق آینده‌سازان ایران اسلامی سخن‌گفت و اظهار‌کرد: لازم است با نگاه به گذشته و حال، تفاوت‌های نسل دیروز و امروز را دریافته و بر همین‌اساس برنامه‌ریزی کنیم.
سید‌جلیل میرعظیمی برگزاری ویژه‌برنامه کودک شاد، طبیعت پاک را فعالیتی هدف‌مند و مبتنی بر نیاز‌سنجی ارزیابی‌کرد و با اشاره به شعار هفته‌ملی و روز جهانی کودک گفت: «کودکی بهتر، زندگی بهتر»، نیازمند تلاش مستمر و برنامه‌ریزی برای نسل کودک است و اجرای فعالیت‌های زیست‌محیطی و حرکت در جهت پاس‌داشت از طبیعت و موهبت‌های خدادادی به این امر کمک‌می‌کند.
او ادامه صحبت‌های خود را به فعالیت‌های خلاقانه و هدف‌مند کانون برای تمامی مخاطبان اختصاص‌داد و برگزاری بیست‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی و اکران پویانمایی سینمایی«بچه‌زرنگ»، محصول مشترک کانون پرورش فکری و موسسه هنر پویا را از جمله این برنامه‌ها اعلام‌کرد.
قدردانی از حضور حاضران و همراهی اداره‌کل محیط‌زیست استان و شرکت سپید‌ماکیان برای اجرای برنامه‌های مشترک فرهنگ‌ساز، بخش‌پایانی صحبت‌های مدیر‌کل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان گیلان به‌شمار‌می‌رفت.
معاون محیط‌ انسانی اداره‌کل محیط‌زیست استان گیلان هم از حاضران در این مراسم بود و ضمن مهم‌برشمردن جایگاه کودک و با تاکید بر فعالیت‌های کودک‌محور کانون گفت: پیشینه همراهی کانون پرورش فکری با مجموعه‌های فعال در عرصه صیانت از محیط‌زیست، همچون «جایکا» و «سپید‌ماکیان»، امکانی مناسب و فرصتی برای آگاهی‌بخشی به آینده‌سازان ایران اسلامی است.
علی‌محمد‌پور برگزاری ویژه‌برنامه «کودک شاد، طبیعت پاک» را نمونه‌ای موفق از این برنامه‌های مشترک دانست و گسترش و تعمیق این همکاری‌ها را خواستار‌شد.
پدرام پوراسماعیلی، مدیرکشتار‌گاه‌های شرکت سپید‌ماکیان هم در این ویژه‌برنامه، به حوزه‌های مختلف فعالیت‌های عملیاتی و اجرایی، فرهنگی و آموزشی این مجموعه پرداخت.
اجرای ویژه‌برنامه‌های مشترک با مجموعه‌های فرهنگی همچون کانون پرورش فکری، ازجمله فعالیت‌های این شرکت است که در سخنان پوراسماعیلی به آن اشاره‌شد و وی با بیان‌این‌که 30 کارشناس خبره این مجموعه، فعالیت‌های زیست‌محیطی را برنامه‌ریزی و اجرا‌می‌کنند، تصریح‌کرد: آماده‌ایم تا دست‌دردست فعالان این عرصه، آینده سبزی را برای کودکان‌مان رقم بزنیم.
ادامه بخش این ویژه‌برنامه که در نخستین روز هفته ملی کودک و با شعار« کودک، صلح، امنیت و محیط‌زیست» صورت‌گرفت، قصه‌گویی فاطمه‌رمضان‌پور، عضو نوجوان مرکز شماره 3 کانون رشت، اجرای مسابقه حضوری با موضوع بازیافت و نمایش کلیپ‌ فعالیت‌های دستگاه‌های همراه بود .
نمایش موشن‌گرافی پوستر جشنواره قصه‌گویی کانون و برپایی کارگاه فعالیت‌های زیست‌محیطی از سوی فاطمه ابراهیمی، سرپرست واحد محیط‌زیست شرکت سپید‌ماکیان با موضوع دوستی با طبیعت و راه‌های مقابله با آلودگی‌های محیط‌زندگی، اهدای کتاب به کودکان و برپایی کارگاه آموزش کاردستی‌، ازدیگر برنامه‌های این روز به‌شمار‌می‌رفت و با گشایش خانه محیط‌زیست در مرکز شماره 3 کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رشت همراه‌شد.
این مرکز که هم‌زمان با هفته ملی کودک سال 1402 و به‌منظور ارایه آموزش‌های زیست‌محیطی در مرکز تخصصی علوم و نجوم گشایش‌یافت، در طول سال پذیرای مخاطبان خواهد‌بود و کارشناسان فعالان در عرصه محیط‌زیست، ضمن آگاهی‌بخشی به کودکان و نوجوانان، بر اهمیت صیانت و پاس‌داشت از محیط‌زندگی و موهبت‌های خدادادی تاکید‌خواهند‌کرد.
گفتنی‌است، ویژه‌برنامه‌های هفته ملی و روز جهانی کودک کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان با مشارکت دستگاه‌های فعال در این حوزه، با شعار«کودکی بهتر، زندگی بهتر» از 15 تا 21 مهر 1402 در سراسر کشور برگزار‌می‌شود.