گیل خبر/ سرویس سیاسی- از امروز هر هفته با جدیدترین شنیده‌ها از محافل سیاسی و اجتماعی استان گیلان در گیل خبر همراه شما خواهیم بود.

1.شنیده می‌شود در حالی که در کل کشور، 10 درصد پیش‌ثبت نام کنندگان در انتخابات مجلس، به دلایلی همچون نقص مدارک، سوپیشینه و... نتوانستند مجوز ثبت نام نهایی را کسب کنند، این آمار در گیلان، 18 درصد است. جالب توجه است که نام برخی افراد شاخص در این فهرست دیده می‌شود.
بنا بر این شنیده ها، یکی از نمایندگان فعلی غرب گیلان و همچنین یکی از کاندیداهای همیشگی و نماینده ادوار و دوره قبل مجلس، به دلیل مشکلات و نقص در پرونده تحصیلی، به بررسی مجدد مراجعه کرده اند. از سویی دیگر شنیده می‌شود یکی از نمایندگان شاخص فعلی گیلان نیز به دلیل سوابقی، تایید صلاحیتش به مشکل خواهد خورد.

2. در حالی که 5 ماه تا انتخابات مجلس فاصله داریم، شنیده می‌شود اختلافات زیادی میان اصولگرایان برای تعیین یک لیست واحد در گیلان به وقوع پیوسته است. در حالی که اکثریت نمایندگان فعلی گیلان در لیست واحد اصولگرایان حضور داشتند، گویا جبهه پایداری با معرفی نام‌های کمتر شناخته و جدید، اصرار زیادی بر لزوم عدم حضور مجدد نمایندگان فعلی در لیست انتخابات آتی دارد که این امر به محل اختلاف در میان بزرگان اصولگرایی استان تبدیل شده است.

3. شنیده ها از تغییر و تحول قریب الوقوع در مدیریت اداره کل آموزش و پرورش گیلان در پی بازنشستگی مدیرکل فعلی حکایت دارد. شنیده می‌شود برخی جریانات سیاسی و نمایندگان مجلس با لابی‌های گسترده در حال تحمیل گزینه‌های پیشنهادی خود به وزارت خانه هستند. حتی کار به جایی رسیده است که حاجی بابایی، وزیر سابق آموزش و پرورش و نماینده فعلی همدان هم گزینه پیشنهادی برای این سمت معرفی کرده است!
از حجت الله قربان‌زاده (رئیس سازمان دانش آموزی گیلان)، محمدحسین رمضانی (معاون اسبق مالی و پشتیبانی آموزش و پرورش گیلان)، فاطمه میرزا نژاد (مدیر آموزش و پرورش خمام)، پاکدل مقدم(از کارکنان آموزش و پرورش) و حسین نظری (رئیس آموزش و پرورش سنگر) به عنوان گزینه‌های اصلی مدیرکلی آموزش و پرورش گیلان نام برده می‌شود.

4. شنیده می‌شود سرپرست فعلی اداره کل ارشاد و گیلان تمایلی به حضور در این اداره کل ندارد و بزودی وزارت ارشاد گزینه ای دیگر را برای مدیریت ارشاد گیلان معرفی خواهد کرد. از یاسر تقوی گیلوان (مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان)، امیرحسین طاهری (رئیس اداره ارشاد شمیرانات) و محمد حسن پور (معاون فرهنگی سابق ارشاد گیلان) به عنوان گزینه‌های احتمالی اصلی نام برده می‌شود.

5. شنیده می‌شود معاون توسعه مدیریت استانداری گیلان که در 14 ماه حضورش در این سمت، 4 بار استعفا داده است، بار دیگر استعفای خود را تقدیم استاندار کرده که تاکنون همچون دفعات گذشته با آن موافقت نشده است. مشخص نیست که دلیل این استعفاهای پی در پی و همینطور عدم قبول آن از سوی استاندار چیست؟ بی ثباتی در ارکان استانداری در دو سال اخیر همواره مورد انتقاد کارشناسان و صاحب نظران بوده است.