رپورتاژ خبری؛
۱۴۰۲/۰۶/۲۸ ۱۱:۳۸ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 10 دقیقه

در این مقاله بر بررسی اثر رنگ ها در خلق و خوی افراد، کیفیت و میزان خواب و نیز دکوراسیون اتاق خواب می پردازیم و به شما بهترین رنگ ها برای اتاق خواب را معرفی می کنیم. همچنین در انتها ترفند هایی برای افزودن رنگ به اتاق خواب بدون رنگ آمیزی دیوار ها را خواهیم گفت.

اگر در حال تغییر رنگ دیوار های اتاق خود هستید، ممکن است این سوال پیش بیاید که واقعا چه رنگی برای اتاق خواب مناسب تر است؟ همه ما می دانیم که رنگ ها تاثیرات زیادی روی خلق و خوی ما دارند اما آیا رنگ اتاق بر روی دکوراسیون و چیدمان هم تاثیر می گذارد؟

ما در این مقاله بر بررسی اثر رنگ ها در خلق و خوی افراد، کیفیت و میزان خواب و نیز دکوراسیون اتاق خواب می پردازیم و به شما بهترین رنگ ها برای اتاق خواب را معرفی می کنیم. همچنین در انتها ترفند هایی برای افزودن رنگ به اتاق خواب بدون رنگ آمیزی دیوار ها را خواهیم گفت.

رنگ ها چگونه بر احساسات ما اثر میگذارند؟

طراحان داخلی می گویند که رنگ ها دارای ارتشعاتی هستند که از طریق بینایی میتوانند روی ذهن ما موثر باشند، هر رنگ خاص و با دیگری متفاوت است همین تفاوت در اثر گذاری آن ها نیز مشاهده می شود. از این منظر میتوانیم رنگ ها را با موسیقی مقایسه کنیم، ارتشاعات مختلف موسیقی می تواند احساسات گوناگونی را در ذهن ما ایجاد کند.

ما در ادامه به بررسی اثرات روانشناسی هر رنگ به صورت مختصر و مفید میپردازیم:

قرمز

رنگ قرمز با افزایش سطح انرژِ باعث هیجان بخشیدن به ما می شود. ما این رنگ را برای استفاده در دفتر کار یا محیط های مطالعه، دفاتر استارت آپ که نیازمند بروز خلاقیت هستند و ورودی شرکت ها که می خواهند در نگاه اول تاثیر گذار باشند؛ توصیه میکنیم.

با استفاده از رنگ قرمز می توانید باعث افزایش اشتها و افزایش ضربان قلب شوید، پس اگر دوست دارید کودک‌تان تمایل بیشتری به غذا خوردن پیدا کند، از این رنگ در سرویس غذا خوری او کمک بگیرید! اما برای اینکه ترس و اضطراب را از خود و خانواده‌تان دور کنید، بهتر است در اتاق خواب مورد استفاده قرار نگیرد.

نارنجی

این رنگ نیز مانند قرمز خلاقیت را بالا میبرد اما بر خلاف قرمز به جای اضطراب محیط را صمیمی و دوستانه میکند پس اگر قصدتان تمرکز بر افزایش خلاقیت است، نارنجی گزینه مناسب تری خواهد بود.
برای مثال خرید لوازم اتاق مثل یک دراور جدید برای اتاق کودکان خردسالتان به رنگ نارنجی می تواند حس شادابی و سرزندگی به آن ببخشد.

صورتی

اگر به باربی علاقه دارید این رنگ مختص خودتان آفریده شده است. برخی از طراحان تناژ های ملایم تر و ملیح تر رنگ صورتی را برای اتاق خواب مایه آرامش می دانند، اما صورتی های پر رنگ و روشن؛ باعث افزایش هیجان می شود و تاثیراتی مانند رنگ قرمز دارند. برای محیط های آموزشگاهی استفاده مناسب از این رنگ مفید خواهد بود اما برای اتاق خواب توصیه نمی شود.

زرد

تناژهای مختلف رنگ زرد باعث میشود که شما شادی و انرژی را از محیط دریافت کنید. این رنگ برای آشپز خانه و محل غذا خوری مناسب است همچنین اگر فضایی با نور طبیعی کم دارید، به شما کمک میکند تا آن را روشن تر نمایید. اگر دقت کرده باشید اکثر فست فودی ها ختی در برند های بزرگ از این رنگ کمک گرفته اند اما همه در اتاق خواب به دنبال یک محیط دلنشین و آرامش بخش هستند، پس رنگ زرد جایگاهی در آن نمی تواند داشته باشد.

سبز (به طور خاص سبز درباری یا سبز لاجوردی)

این نوع رنگ سبز تاثیر خوشایندی دارد و حس لوکس بودن به فضا القا میکند. با استفاده از این رنگ بر دیوار اتاق خوابی که برای کار و مطالعه نیز از آن استفاده میکنید، به گرفتن تصمیمات و باز شدن ذهن، کمک زیادی خواهید کرد. از این رنگ به عنوان رنگ ثانویه برای صندلی، کاغذ دیوار، روتختی و اکسسوری ها استفاده کنید و صلح و آرامش را به اتاق خود اضافه نمایید. این رنگ در کنار طوسی و کرم یک ترکیب بی نظیر را حاصل میکند.

آبی

با رنگ آبی می توانید اثرات آرامش بخشی در محیط بگذارید همچنین اگر در دفتر کار یا فروشگاه آنلاین خود نیاز دارید تا اعتماد را القا کنید، از رنگ آبی کمک بگیرید. این رنگ یکی از بهترین گزینه ها برای اتاق خواب است زیرا میکند به ذهن شما پالس هایی از آرامش و امنیت تزریق کند. استفاده از رنگ آبی در کاشی کاری حمام ها و مساجد ایرانی در طول تاریخ مرسوم بوده که دقیقا برای همین اثرات آن است.

مشکی

استفاده بیش از حد رنگ مشکی را در هیچ فضایی توصیه نمی کنیم، زیرا اثرات تقربا مخربی مانند بی تفاوتی و بد بینی در افراد ایجاد میکند. همچنین استفاده بی رویه از این رنگ موجب افسردگی و کسلی خواهد شد.

سفید

با استفاده رنگ سفید که به عنوان نماد جهانی صلح بر سر آن توافق شده است، و در فرهنگ های مختلف، معنویت را با آن به نمایش میگذارند، یک رنگ خنثی محسوب می شود. ما رنگ های خنثی را برای استفاده در کنار رنگ های پر تحرک تر و با نشاط تر توصیه می کنیم چون می تواند کسلی و بی حالی را به دنبال داشته باشند. بهتر است برای رنگ زمینه از رنگ سفید کمک بگیرید یا اگر از رنگ های دیگر برای این کار استفاده کرده اید رنگ سفید برای اثاثیه مثل کمد یا تخت خواب گزینه مناسبی است.

خاکستری و طوسی

می توان تاثر این رنگ را ترکیبی از رنگ های سفید و سیاه دانست، این رنگ در حال حاضر به یک ترند مطمئن برای دکوراسیون است که مانند مشکی و سفید زیاده روی در استفاده آن حس تنهایی، غنم و افسردگی ایجاد میکند.

بهترین رنگ ها برای استفاده در اتاق خواب

حال که با اثرات رنگ ها بر روحیه آشنا شدید، می توانید بر اساس انتظارات خود از فضا، آنها را مورد استفاده قرار دهید، در ادامه بررسی خواهیم کرد که چگونه رنگ ها می توانند بر فضا و دکوراسیون موثر باشند.

بهترین رنگ های خنثی برای اتاق خواب

رنگ های خنثی در تناژ های خاکی که تداعی گر زمین هستند، مانند کرمی، هلویی، بژ و … می توانند، حس نشاط در فضا ایجاد کنند. رنگ های ملایم مانند آبی روشن و سبز میتوانند به گردش انرژی و کاهش حس رکود فضا کمک کنند و یک موج آرامش را در فضا به حرکت درآورند. اما اگر به دنبال ایجاد فضایی دنج و گرم هستید، رنگ های گرم در گروه کرمی و قهوه ای عالی هستند این گرما را با استفاده از اثاثیه چوبی میتوانید عمیق تر نمایید.

بهترین رنگ اتاق خواب برای زوج ها

از نظر طراحی دکوراسیون یک رنگ خنثی برای بزرگتر نشان دادن اتاق ها مفید هستند، در کنار رنگ هایی با تناژ کرمی در پسزمینه و دیوار ها آن ها را از نظر بصری کمی به عقب هل دهید و فضا را باز تر کنید. برای ترکیب این رنگ ها با کمی رنگ های فانتزی تر میشود به سراغ رنگ های سفید، و گروه رنگ های پاستلی رفت.

بهترین رنگ ها برای اتاق خواب تاریک

اگر از نعمت نور طبیعی در اتاق خود بی بهره هستید، باید از رنگ های تیره به شدت دوری کنید! رنگ های روشن تر مانند بنفش ملایم، آبی روشن و بژ اتاق را پر نور تر نشان می دهند و به توهم بزرگ بودن فضا هم کمک میکنند. البته استفاده از رنگ ها باید با دقت باشد زیرا رنگ های شاد و روشن می تواند از میزان آرامش بخش بودن فضا کم کند.

بهترین رنگ برای اتاق خواب کودک

خواص رنگ زرد ملایم در اتاق کودکان می تواند باعث افزایش تمرکز و حافظه شود، همچین استفاده از تناژ های دوست داشتنی رنگ سبز میتواند به آن ها در درک مطلب و مطالعه کمک کند.

بهترین رنگ برای اتاق خواب نوزاد

سالها است رنگ صورتی و و آبی در انتخاب مادر و پدر ها برای اتاق نوزادشان بوده است. ما نیز در این میان رنگ سبز را به این لیست اضافه میکنیم. اکیدا توصیه میکنید از تناژ های ملایم پاستلی این رنگ ها آن هم به مقادیر مناسب استفاده کنید تا در ضمن تحریک حس کنجکاوی باعث کاهش آرامش آن ها نشوید.

راه هایی برای اضافه کردن رنگ به اتاق خواب بدون رنگ آمیزی دیوار ها

کوسن ها

از کوسن ها به راحتی می توانید کمی رنگ شاد به اتاق اضافه کنید مخصوصا اگر دیوار ها و وسایل بزرگتر به رنگ های خنثی هستند. با رنگ های سرد و گرم می توانید اتاق را به دلخواه خود در بیاورید.

ملحفه

یک راه جذاب کردن اتاق خواب با رنگ ها بدون هزینه زیاد، استفاده از روتختی و ملحفه های متنوع برای تخت خواب است. با این کار به خصوص در اتاق بچه ها می توانید به صورت دوره ای تنوع ایجاد کنید.

دکوری ها

استفاده از دکوری ها هم یک راه حل اثبات شده برای جاری کردن رنگ و لعاب در اتاق است. یک نقاشی یا تابلو با رنگ های شاد میتواند حس نشاط به اتاق شما بیفزاید.

فرش

هیچ چیز نمیتواند با میزان انرژِ مثبتی که یک فرش ایرانی با رنگ های جاودانه به اتاق اضافه میکند رقابت کند، اگر میخواهید اصالت و رنگ را با هم داشته باشید، استفاده از فرش بهترین راه ممکن است.

کاغذ دیواری

پوشش یک دیوار با کاغذ دیواری به طرح و رنگ متمایز از سایر دیوارها به ایجاد یک نقطه کانونی در اتاق کمک زیادی میکند و آن را برای دکوراسیونی جذاب مناسب میکند.