رپورتاژ خبری؛
۱۴۰۲/۰۵/۱۰ ۰۸:۳۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه

هر یک از ما در زندگی خود هدفی را دنبال کرده و هر روز برای رسیدن به این اهداف تلاش می‌کنیم. فرقی نمی‌کند به دنبال کسب درآمد بیشتر باشید یا علم‌آموزی را هدف اصلی زندگی خود بدانید، همهٔ ما در نهایت به هدفی یکسان می‌رسیم و آن هم «احساس خوشبختی» است. اگر هر روز برای ساختن زندگی بهتر تلاش می‌کنید، به این معناست که به دنبال احساس خوشبختی هستید و می‌خواهید این حس را در وجودتان بیدار کنید. حقیقت این است که موضوع خوشبختی بخش عظیمی از زندگی ما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و ذهن را به خود مشغول می‌کند. آیا واقعاً افراد خوشبختی هستیم؟ چطور می‌توان به حدی از خوشبختی رسید که غم و اندوهی وجود نداشته باشد؟ این‌ها سوالاتی هستند که ممکن است دائماً با آن‌ها مواجه شویم. با این حال حقیقتی انکارنشدنی وجود دارد و آن هم نسبی بودن خوشبختی و درونی بودن بخشی از آن است. درواقع برای آن‌که خوشبختی را احساس کنید، لازم است منشأ آن را درون خود بیابید. برای قدم گذاشتن در این مسیر، چطور است با دوست داشتن خود شروع کنید؟

رمز و راز احساس خوشبختی در زندگی چیست؟

این‌که چگونه به انسان خوشبختی تبدیل می‌شوید، به تعریف شما از خوشبختی بستگی دارد. اگر آن را در ثروتمند بودن می‌بینید، این احساس درون شما شکل می‌گیرد که بدون داشتن ثروت هنگفت، هیچ‌وقت احساس خوشبختی نخواهید کرد. اگر شهرت تمام آرزوی شماست، بخشی از خوشبختی را در شهرت تجسم می‌کنید. با این حال نکته‌ای که بسیاری از ما از آن غافل می‌شویم، این است که برای خوشبخت بودن، لازم است تغییراتی را در نگرش خود ایجاد کنیم.

بسیاری از مشکلات ما در زندگی راه‌حل‌های ساده‌تری هم دارند؛ راه‌حل‌هایی که می‌توان آن‌ها را مقدمهٔ رسیدن به خوشبختی دانست. به‌عنوان مثال، نکتهٔ بسیار مهم در احساس خوشبختی، دوست داشتن خود است. مادامی که خودتان را دوست نداشته باشید، نمی‌توانید احساس این‌که خوشبخت هستید را عمیقاً حس کنید. افرادی که از خودشان غافل می‌شوند و احساس ارزشمندی ندارند، تحت هیچ شرایطی خوشبختی را لمس نخواهند کرد.

احساساتی که از اتفاقات اطراف دریافت می‌کنید، به احساس درونی‌تان مربوط است. به‌عنوان مثال، زمانی که حقوق یک ماه کار کردن را دریافت می‌کنید، در صورتی که دوست داشتن خود را تمرین کرده باشید، به احساس ارزشمندی خواهید رسید و ارزش این تلاش را درک می‌کنید؛ اما اگر عزت نفس کافی نداشته باشید، احتمالاً خود را ناکافی می‌دانید و از نتیجه رضایت ندارید.

دلایلی که باید خودمان را دوست داشته باشیم

اگرچه دوست داشتن خود را به‌عنوان رمز و راز خوشبختی بیان کردیم؛ اما ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شود که این تکنیک چگونه احساس خوشبخت بودن را به ما القا خواهد کرد؟ مواردی که در ادامه بیان می‌کنیم، نتایج دوست داشتن خود هستند:

 • اگر خودتان را دوست داشته باشید، هر آنچه هستید را قبول می‌کنید. به این ترتیب احساس نارضایتی از خودتان ندارید. البته این به آن معنا نیست که از برطرف کردن ایرادات و پیشرفت غافل شوید، بلکه به معنای دور شدن از احساسات منفی و سرزنش خود است.

 • با دوست داشتن خود می‌توانید اعتمادبه‌نفستان را افزایش دهید و رفته‌رفته به توانایی‌هایتان ایمان پیدا می‌کنید. افزایش اعتماد به نفس خود باعث تقویت کیفیت زندگی شما و احساس خوشبختی خواهد شد.

 • حقیقت این است زمانی که خودتان را دوست داشته باشید، در نظر دیگران نیز بهتر به نظر می‌رسید. افرادی که احساس ناکافی بودن دارند، این احساس را به دیگران نیز منتقل می‌کنند.

 • دوست داشتن خود رابطهٔ مستقیم با افزایش عزت نفس دارد. عزت نفس در حقیقت همان «احساس ارزشمندی» است که می‌تواند تأثیر فوق‌العاده‌ای بر زندگی شما داشته باشد. بنابراین دانستن راه‌های افزایش عزت نفس اهمیت ویژه‌ای دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عزت نفس عبارت مقابل را در گوگل جستجو کنید: عزت نفس چیست اعظم صادقیان

 • هر گاه خودتان را باور کنید و عشق ورزیدن را یاد بگیرید، دید شما به جهان اطراف تغییر خواهد کرد. در این صورت با دیدگاه بهتری نسبت‌ به اتفاقات تصمیم می‌گیرید.

دوست داشتن خود

روش‌هایی برای دوست داشتن خود

حالا که با مزایای دوست داشتن خود آشنا شدید، چند روش کاربردی برای تمرین عشق ورزیدن به خود را بررسی می‌کنیم. با تمرین مداوم این روش‌ها خواهید دید که پس از مدتی احساس بهتری نسبت‌به خودتان پیدا کرده‌اید و در نتیجهٔ آن، احساس خوشبختی بیشتری نیز خواهید داشت:

 • باید تلاش کنید خودتان را بپذیرید. اگر دائماً در حال مقابله با خودتان هستید، بهتر است دست از این تلاش بی‌پایان بردارید و با خودتان به صلح برسید. شما قادر به تغییر دادن گذشته نیستید؛ اما نباید آینده را از دست بدهید.

 • قضاوت کردن خود را کنار بگذارید. وقتی به‌صورت مداوم خود و کارهایی که انجام داده‌اید را قضاوت می‌کنید، به یک جنگ دائمی با خودتان دعوت می‌شوید.

 • سعی کنید برای کوچک‌ترین موفقیت‌هایی که در این مسیر به‌دست می‌آورید، خودتان را تشویق کنید. این یک فریم از دوست داشتن خود است.

 • خودتان را بابت تمام اتفاقات نامطلوب ببخشید. باید قبول کنید همهٔ ما اشتباهاتی داشته‌ایم و این نباید مانعی برای احساس خوشبختی باشد.

 • برای دوست داشتن خود لازم است حتماً زمانی از روز را به خودتان اختصاص داده و کارهای موردعلاقه‌تان را انجام دهید.

 • نقاط قوت خود را بشناسید و روی آن‌ها تمرکز کنید. البته نباید از تلاش برای برطرف کردن نقاط ضعف خود دست بکشید. تمرکز کردن بر نقاط قوت به شما اطمینان می‌دهد که به اندازهٔ کافی ارزشمند هستید و این سبب افزایش عزت نفس شما خواهد شد.

 • در صورت نیاز، برای آن‌که بتوانید در این مسیر پیشرفت مطلوبی داشته باشید، می‌توانید از یک مشاور کمک بگیرید. افراد متخصص با شنیدن حرف‌های شما، درنهایت راه‌حل‌های بهتری ارائه می‌کنند. برای آن‌که از نتیجهٔ این گفتمان مطمئن باشید، می‌توانید به «دکتر اعظم صادقیان» مراجعه کرده و از ایشان کمک بگیرید. دکتر صادقیان با سال‌ها تجربه در این حوزه، می‌توانند شما را در جهت برطرف کردن مشکلاتتان راهنمایی کنند. به این منظور می‌توانید به سایت ایشان در لینک زیر مراجعه کنید.

https://azamsadeghian.com/

افزایش عزت نفس

کلام آخر

درنهایت باید گفت همه‌چیز از یک تصمیم آغاز می‌شود. برای آن‌که خوشبختی را عمیقاً احساس کنید، باید یک تصمیم جدی بگیرید و برای آن تلاش کنید. افزایش عزت نفس و عشق ورزیدن به خود، احوالات شما را دگرگون می‌کند و خواهید دید که زندگی با دید مثبت چقدر زیباتر است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code