۱۴۰۲/۰۵/۰۴ ۰۰:۴۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

یک متخصص تغذیه گفت: یک رژیم غذایی سالم باید روزانه شامل ۴ واحد میوه ( هر واحد ۱۰۰ گرم) باشد.

گیل خبر/ به گزارش باشگاه خبرنگاران، گلبن سهراب، متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گفت: اگر چه مصرف نوشیدنی‌ها و مواد غذایی شیرین انتخاب‌های محبوب افراد برای صبحانه به شمار می‌روند؛ مصرف زیاد از حد این مواد غذایی در وعده صبحانه، می تواند چالش هایی برای سلامت فیزیکی و روانی افراد ایجاد کند.

وی ادامه داد: وقتی افراد نوشیدنی‌ها و یا مواد غذایی شیرین مانند مربا و عسل را در مقادیر بالا مصرف می‌کنند، ترشح انسولین در خون به شدت افزایش می‌یابد و به دنبال آن، افت سریع قند خون اتفاق می‌افتد که باعث افزایش اشتها و گرسنگی می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود :مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین در وعده صبحانه می‌تواند باعث تغییرات خلقی منفی و اختلالات تمرکز در طول روز شود. بنابرین با جایگزین کردن کربوهیدرات‌های پیچیده مانند نان سبوسدار به همراه تخم مرغ یا پنیر به جای مواد غذایی شیرین، می‌توان از افت و خیز ناگهانی قند خون در طول روز جلوگیری کرد.

وی تاکید کرد: اگر چه اثرات منفی مصرف مواد غذایی شیرین در وعده صبحانه ثابت شده است؛ ولی پزشکان هرگز خودداری کامل از این نوع مواد غذایی را توصیه نمی‌کنند. مطالعات علمی، افراد را مجاز به تامین ۱۰ درصد از انرژی روزانه خود از طریق مواد غذایی شیرین می دانند.

 سهراب افزود: با این که مصرف مواد غذایی شیرین با آزاد ساختن سروتونین در مغز و ایجاد احساس آرامش در فرد همراه خواهد بود، مصرف بیش از حد این گونه مواد در طولانی مدت، از عوامل ایجاد افسردگی در افراد محسوب می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: اولین ماده غذایی مهم پروتئین است که یکی از بهترین منابع آن، تخم مرغ است. ماده مهم بعدی فیبر است. سبزیجات باید در یک صبحانه سالم حضور پر رنگی داشته باشند.

او همچنین از نان های فیبردار به عنوان بهترین نوع نان مصرفی، نام برد.

وی خاطر نشان کرد: یک رژیم غذایی سالم باید روزانه شامل ۴ واحد میوه( هر واحد ۱۰۰ گرم) باشد تا املاح و ویتامین های لازم بدن تامین شوند.

وی همچنین افزود:کره بادام زمینی به دلیل نداشتن مقادیر بالای نمک و داشتن اسیدهای چرب مهم ، جایگزین بسیار مناسبی به جای پنیر در وعده صبحانه محسوب می‌شود. به ویژه اگر همراه با نان سبوس‌دار مصرف شود.

وی در مورد تاثیر بخشی و ایمنی رژیم های غذایی نوین(فستینگ یا روزه) افزود: به خاطر حمایت مقالات علمی از این رژیم‌ها، استفاده از این روش ها در جامعه افزایش یافته است. یکی از انواع این رژیم‌ها، رژیم ۱۶ ساعته است که در این ۱۶ ساعت تنها ماده غذایی مجاز برای استفاده فرد، مایعات بدون کالری است.

او همچنین افزود: برخی از مخاطبین اصلی این رژیم‌ها عبارتند از مبتلایان به سرطان که در حال شیمی درمانی هستند و می‌خواهند اثرات مطلوب تری از درمان خود مشاهده کنند و حتی در افرادی که در کم کردن وزن با مشکل روبه‌رو شده اند و نمی‌توانند از وزن خود بکاهند. 

این متخصص تغذیه ادامه داد: این گونه رژیم ها ذاتا موقتی هستند و نمی توان از آن ها به عنوان شیوه زندگی (لایف استایل) استفاده کرد.

 سهراب هشدار داد: روش های نوین فستینگ برای کودکان و نوجوانان در سن رشد و مبتلایان به دیابت اکیدا توصیه نمی‌شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code