گزارش میدانی از وضعیت اسف بار پایانه مسافربری اتوبوس؛
۱۴۰۲/۰۵/۰۲ ۱۲:۵۴ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه
photo ٢٠٢٣ ٠٧ ٢٥ ١١ ٣٩ ٤٠

گیل خبر/ مطهره احمدی: در چند هفته اخیر تعداد قابل توجهی از پیام‌های شهروندی ارسال شده به گیل‌خبر، حاکی از نارضایتی شهروندان و مسافران از وضعیت پایانه مسافربری اتوبوس واقع در میدان گیل رشت است؛ به همین علت برای بررسی شرایط به این مکان مراجعه کردم.

مشاهدات خود را به صورت مرحله به مرحله برای شما بازگو می‌کنم:

۱. ورودی

در قدم اول برای ورود به ترمینال گیل رشت با خودروی شخصی، شما موظف به پرداخت مبلغ ۶۰۰۰ تومان هستید که شاید امروزه مبلغ قابل توجهی نباشد، اما پس از مشاهده محیط ترمینال متوجه خواهید شد این مبلغ ناچیز، پولیست که شما فقط برای رفتن به داخل محیط پرداخت می کنید و در ازای آن حتی از یک مسیر صاف برای عبور برخوردار نخواهید بود.

۲.فضای باز

پس از ورود به محیط داخلی اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند، مصالح انباشته شده به روی هم و کنده کاری های زمین دور ساختمان ترمینال است، به طوری که باید از میان خاک و سنگ و مصالح برای خرید یک بلیط اتوبوس عبور کنید.

از سویی مشکل رفت و آمد از محوطه به ساختمان و از سوی دیگر سد معبر مصالح در مسیر رفت آمد مردم و حتی کارگرانی که با گاری بار مسافران را حمل می کنند، تصویر زشت این مکان را زشت تر کرده و به طور کلی احساس می‌کردم در یک خرابه که به حال خود رها شده است قدم می‌زنم.

در فضای سبز این مکان نیز المان هایی به اصطلاح برای زیباسازی قرار داشت؛ اما آن تخم مرغ های عید رنگ و رو پریده که مشخص نیست در نوروز کدام سال در این مکان قرار گرفته و دیگر به فراموشی سپرده شده است، تصور این که ترمینال رشت انباری المان های شهری برای شهرداری است را برایم رقم زد و لازم به ذکر است که این المان ها اولین تصویریست که مسافران از رشت خواهند دید...

۳.سالن‌های انتظار

در فصل تابستان انتظار کشیدن در محیط بدون کولر کار طاقت فرساییست و من با نگاه کردن به تمام سالن های انتظار موفق نشدم حتی یک کولر روشن پیدا کنم. ولی افراد زیادی را دیدم که با بادبزن، کاغذ و هر چیز که دم دستشان بود سعی می‌کردند گرما را کنار بزنند.

مطمئن باشید این مکان نظر شما را درباره تفاوت های انباری و سالن انتظار تغییر می‌دهد. در گوشه و کنار این سالن‌ها تشک رها شده، یخچال قدیمی و... که هر کدام علاوه بر سد معبر، بسیار غیر بهداشتی بوده و منشا تولید آلودگی هستند رها شده است و از ظاهر فرسوده‌شان می‌توان متوجه شد که مدت زمانی طولانیست که در همان وضعیت قرار دارند و حتی نگاه کردن به آن‌ها حالتان را بد می کند، چه برسد انتظار کشیدن بر روی صندلی‌های مجاور این وسایل.

۴.سرویس بهداشتی، آب سرد کن، نمازخانه

در این بخش از مشاهداتم می خواهم به همان ۶۰۰۰ هزار تومان ورودی اشاره کنم؛ پولی که در ازایش شما حتی نمی‌توانید به صورت رایگان از سرویس بهداشتی استفاده کنید و دو نفر مقابل سرویس بهداشتی مجهز به کارتخوان در انتظار شما هستند تا پس از استفاده از سرویس بهداشتی خراب، بدون شلنگ آب، کثیف و... هزینه آن را پرداخت کنید!

البته در این مکان سرویس بهداشتی فرنگی که نیاز سالمندان است تغییر کاربری داده و می‌توانید همچون سالن‌های انتظار، انباری از وسایل عجیب را مشاهده کنید!

در این گرمای تابستان، کار خوب ترمینال گیل رشت تهیه آب سرد کن برای استفاده عموم است که همان طور که تا اینجای مشاهداتم از این مکان انتظار می‌رفت، آن هم خراب از آب در آمد و با سنگ ریزه و خاک پوشیده بود!

برای مراجعه به نمازخانه این مکان نیز شما باید پیش از شروع اذان حرکت کنید تا بتوانید قبل از قضا شدن نمازتان، از ساختمان اصلی به آنجا برسید!

علاوه بر فاصله زیاد بین سالن‌های انتظار و نمازخانه، من با در بسته این مکان رو به رو شدم و با نگاه کردن از میان شیشه شکسته به داخل این مکان، چیزی به جز یک موکت پوسیده و دیوارهای رنگ و رو رفته به چشمم نخورد. در این گرما حتی مسافران برای چند دقیقه استراحت نیز نمی‌توانند به این مکان مراجعه کنند.

ترمینال اولین مکانیست که مسافران با ورود به شهر با آن رو به رو می شوند و همواره نیازمند توجه و رسیدگی است؛ اما شهرداری رشت بر خلاف این مهم عمل کرده و با رها کردن این مکان به حال خود، از آن متروکه‌ای که در شان شهر اولین ها نبوده ساخته است. دود این عملکرد مسئولین مربوطه در مدیریت شهری، به چشم گردشگری گیلان رفته و قطعا آبروی استان را نیز خدشه دار خواهد کرد.
لازم به ذکر است که پیام‌های شهروندی ارسال شده به گیل خبر علاوه بر رشت با گله‌مندی هایی درباره ترمینال شهر‌های انزلی، آستارا و لاهیجان نیز همراه بوده است.
امید است با این گزارش میدانی رسیدگی به این ترمینال ها در اولویت قرار گیرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code