در بازدید مدیرکل بازرسی استان گیلان از پروژه های شرکت برق گیلان عنوان شد:
۱۴۰۲/۰۵/۰۲ ۱۲:۰۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان و مدیر کل بازرسی استان گیلان از مراحل اجرای پروژه خط چهارمداره رشت – انزلی – پره سر و پست غرب رشت بازدید کردند.

گیل خبر/ بهمن داراب زاده در این بازدید گفت: اجرای همزمان 16 پروژه در بخش خط و پست در صنعت برق گیلان بی سابقه است. با توجه به اینکه شرکت برق منطقه ای گیلان، چهارمین شبکه پربار کشور را دارد، بسیار حیاتی و ضروری است که این پروژه ها در اسرع وقت اجرا و در مدار قرار گیرند.

وی افزود: میزان استاندارد بارگیری از پست ها و خطوط انتقال و فوق توزیع نیروی برق گیلان حدود 70 درصد می باشد. این در حالی است که میزان بارگیری در برخی از پست های شرکت، حدود 100 درصد و حتی بیشتر است که این امر علاوه بر کاهش عمر مفید تجهیزات، می تواند چالشی برای پایداری شبکه برق استان فراهم نماید.
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان در خصوص پروژه پست غرب رشت گفت: این پروژه از نظر ظرفیت سازی و میزان سرمایه گذاری از بزرگترین و مهمترین پروژه های شرکت می باشد. پروژه ملی و زیربنایی پست 230 کیلوولت غرب رشت، پروژه ای با تکنولوژی و فناوری روز و بسیار پیشرفته می باشد.
وی افزود: به علت استفاده از تکنولوژی و فناوری GIS در این پست، مقدار زمین مورد نیاز پروژه از حدود 40 هزار متر مربع به یک سوم کاهش یافت که این موضوع با توجه به اهمیت بالای زمین در استان و گران بودن آن بسیار حایز اهمیت است.
داراب زاده گفت: خوشبختانه این پروژه تاکنون حدود 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و فقط مرحله نصب و راه اندازی آن باقیمانده و پیش بینی می شود این پروژه در شهریور ماه سال جاری به بهره برداری برسد.
داراب زاده با اشاره به قطعی خطوط انتقال ناشی از برخورد درختان به سیم های خطوط گفت: اینگونه مشکلات هم ممکن است منجر به آتش سوزی مناطق جنگلی شود و هم باعث می شود تا در مدیریت شبکه برق با مشکلات اساسی و بحرانی روبه رو شویم.
وی افزود: اداره کل منابع طبیعی استان گیلان علیرغم همکاری خوب و مناسبی که دارد لیکن بدلیل محدودیت صدور مجوز درخت زنی در استان و لزوم کسب مجوز از استان مازندران با فرایندی طولانی رو به رو هستیم که از مشکلات اساسی این بخش می باشد.
وی افزود: انتظار می رود مجوز شاخه زنی با پرو سه ای کوتاهتر به استان گیلان داده شود یا حداقل در سقف مجوز تجدید نظر شود و این میزان افزایش پیدا کند تا بتوانیم در اسرع وقت حریم خطوط انتقال نیروی برق را پاکسازی کنیم.
سجاد ده ده جانی مدیر کل بازرسی استان گیلان درجریان این بازدید گفت: از تلاش شبانه روزی کارکنان شرکت برق منطقه ای گیلان که با جان و دل و عشق و علاقه در اجرای پروژه ها تلاش و فعالیت می کنند نهایت قدردانی را دارم.
وی از آمادگی سازمان بازرسی استان در جهت کمک برای پیشبرد پروژه های استان و کارهای بزرگی که در حال انجام است گفت و افزود: چنانچه در اجرای پروژه ها با مشکل و یا موانع اجرایی برخورد کردید با مشخص کردن ضروریات و اهمیت پروژه و ارائه طرح کارشناسی پروژه به سازمان اقدام لازم را انجام دهید و این سازمان نیز با رعایت موارد قانونی، مساعدت و همراهی لازم در اجرای پروژه ها را خواهد داشت.