آیت‌الله العظمی جوادی آملی با بیان اینکه حفظ وحدت اسلامی از بهترین برکات الهی است، اظهار داشت: نه تنها مواظب باشید که تندروی و کندروی نکنید، بلکه مواظب باشید جامعه را یکجا داشته باشید و از جامعه جدا نشوید، مولا امیرالمومنین در کلامی می فرماید «وَ إِیَّاکُمْ وَ الْفُرْقَهَ، فَإِنَّ الشَّاذَّ مِنَ النَّاسِ لِلشَّیْطَانِ کَمَا أَنَّ الشَّاذَّ مِنَ الْغَنَمِ لِلذِّئْبِ» بر حذر باشید از مخالفت و جدایى و تفرقه، با جامعه باشید، از جمعیت جدا نشوید، «فان ید الله مع الجماعه»، جامعه را با اختلاف ها، اربا اربا نکنید، اربا اربا کردن جامعه، چپ و راست کردن و ایجاد تفرقه، یک سم مهلک است.

گیل خبر/ به گزارش جماران؛ جلسه درس اخلاق هفتگی حضرت آیت الله جوادی آملی که صبح امروز به صورت مجازی برگزار شد. وی به ادامه مبحث شرح نهج البلاغه ـ حکمت 109 ـ پرداختند.

آیت الله جوادی آملی بیان داشت: در حکمت 109 نهج البلاغه به نقل از امیرالمومنین علی علیه السلام آمده است که فرمود: «نَحْنُ النُّمْرُقَهُ الْوُسْطَى، بِهَا یَلْحَقُ التَّالِی وَ إِلَیْهَا یَرْجِعُ الْغَالِی» ما اهل بیت، تکیه گاه معتدلی هستیم که نه تندیم و نه کند و لذا هم کسانی که کند هستند و عقب افتادند باید به ما برسند و هم کسانی که تند رفته اند باید به ما برگردند.

وی اظهار داشت: اهل بیت عصمت و طهارت آن تکیه گاه متوسطی هستند که نظم هر دو طرف به آنهاست و هر دو طرف باید به آنها تکیه کنند.

این مرجع تقلید ادامه داد: این رعایت عدل و هسته مرکزی در بیانات حضرت امیر چه در خطبه ها و چه نامه ها و چه کلمات کم نیست و این اصل را اهل بیت عصمت و طهارت نیز بیان می کنند، امام سجاد در صلوات نیمروز ماه شعبان دارد که « اَلْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مارِقٌ وَالْمُتَأَخِّرُ عَنْهُمْ زاهِقٌ» امام سجاد علیه السلام می فرماید، کسی از اهل بیت جلو برود مارق و منحرف هست و به مقصد نمی رسد و کسی هم که کند هست، زاهق است به هلاکت خواهد رسید.

آیت الله العظمی جوادی آملی اظهار داشت: تنها راه نجات این است که انسان، همراه با اهل بیت، پیرو اهل بیت و با اهل بیت باشد. این مطلب هم از امیرالمومنین آمده و هم در بیانات امام سجاد هست و هم در بیان دیگر ائمه معصومین علیهم السلام آمده، چون این کلام، ریشه در قرآن کریم دارد که انسان را به عدل فرا می خواند و می فرماید عدل باعث قوام یک ملت است و ملت با عدل به مقصد می رسد.

وی با بیان اینکه حفظ وحدت اسلامی از بهترین برکات الهی است، اظهار داشت: نه تنها مواظب باشید که تندروی و کندروی نکنید، بلکه مواظب باشید جامعه را یکجا داشته باشید و از جامعه جدا نشوید، مولا امیرالمومنین در کلامی می فرماید «وَ إِیَّاکُمْ وَ الْفُرْقَهَ، فَإِنَّ الشَّاذَّ مِنَ النَّاسِ لِلشَّیْطَانِ کَمَا أَنَّ الشَّاذَّ مِنَ الْغَنَمِ لِلذِّئْبِ» بر حذر باشید از مخالفت و جدایى و تفرقه، با جامعه باشید، از جمعیت جدا نشوید، «فان ید الله مع الجماعه»، جامعه را با اختلاف ها، اربا اربا نکنید، اربا اربا کردن جامعه، چپ و راست کردن و ایجاد تفرقه، یک سم مهلک است، «ایاکم و الفرقه» مبادا جامعه یکدست را پراکنده کنید و آنگاه فرمود اگر کسی مردم را به تفرقه دعوت کرد، و جامعه را از انسجام انداخت، اگر کسی خواست جامعه را اربا اربا کند، شقاق و تفرقه ایجاد کند، این از ما نیست «وَ لَوْ کَانَ تَحْتَ عِمَامَتِی هَذِهِ» هر چند عمامه من علی بن ابیطالب را داشته باشد، حرفش را گوش نکنید با او هماهنگ نباشید. لذا باید مواظب بود تا همواره جامعه ما و کشور ما و ایران اسلامی متحد باقی بماند و اگر اختلاف نظری هست با مشورت و راهنمایی بزرگان قوم و این جامعه بر طرف شد.

آیت الله العظمی جوادی آملی در پایان دعا کرد تا کشور ایران، متحد و هماهنگ باقی بماند و کاملا در تحت اختیار ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف به آن حضرت سپرده شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code