رسول سعیدی زاده؛
۱۴۰۲/۰۴/۲۵ ۱۳:۲۱ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

گیل خبر/ رسول سعیدی زاده

تعهد یعنی وظیفه یا ضمانت در مقابل کس یا چیزی و خود را ملزم به انجام کاری دانستن؛ تعهدِ شخصی یعنی کارهایی که به خاطر وظایف و التزام‌هایی انجام می‌شوند. این وظایف و التزام‌ها ممکن است توسط خود شخص تعیین شده، یا وظایفی دو طرفه و دوجانبه باشند و یا به روشنی مکتوب شده باشند. واژه تعهد به اقتضای موضوع آن، معادل «شرط»، «التزام»، «عهد» و «ضمان» استعمال می شود. تعهد انواع مختلف دارد مانند تعهد شخصی، تعهد سازمانی، تعهد مالی، تعهد کاری و غیر آن ها. در این یادداشت منظور دو نوع اول یعنی تعهد شخصی و تعهد سازمانی است.

فقدان قانون، بی اعتنایی به قوانین موجود، ضعیف بودن نظارت دولت بر سازمان ها و نهادها، سودجویی افراد، ترس از وضعیت فعلی اقتصاد کشور یا ترس از آینده نامعلوم اقتصاد کشور، اعتماد به نفس کاذب و خود را باهوش و زرنگ دانستن و تلقی پیمودن راه صدساله در یک شب، از جمله عوامل عدم تعهد گروهی از مردم است. وقتی پزشک بیمارش را به چشم مشتری می بیند و مثلاً رادیوتراپی را که برای چهل درصد از موارد سرطان کاربرد دارد، برای تمام انواع سرطان ها تجویز می کنند؛ و مدّعی برای به کرسی نشانیدن ادعایش، اگرچه به ناحق باشد، نزد وکیل دادگستری می رود تا از او راهکار خلاف رسیدن به مقصود را مشاوره بگیرد؛ عضو شورای اسلامی شهر، یا کارمند شهرداری با گرفتن رشوه از شهروندان، مشکل ارباب رجوع را حلّ و فصل می کند؛ مامور راهنمایی و رانندگی با گرفتن رشوه گواهی نامه رانندگی تحویل متقاضیان می دهد؛ دانش آموزان به جای تلاش و کوشش به دنبال راهی، مثل استخدام یک نفر با گریم صورت، یا حتی استفاده از دستگاه شنود از راه دور، به دنبال تقلب در آزمون کنکور سراسری دانشگاه ها هستند؛ که همگی از مصادیق تعهد نداشتن در جامعه فعلی کشور ایران است.

برای سلامت جامعه و رسیدن آن به تعالی به جز رعایت تعهد راه دیگری نیست. معیار واقعی تعهد عمل است، اگر می خواهیم پیشرفتی در جامعه حاصل شود باید متعهد بود. اولین قدم در تعهد، رجوع به وجدان خویش است و این که آیا به راستی شخص متعهد و مسئولیت پذیر هستیم یا نه. مرحله بعدی نظارت شدید دولت از طریق قوانین و ناظران قانونی بر حُسن انجام کار اشخاص در سازمان ها و اداره ها است. در مثال شیمی درمانی، بیمار باید در بیمارستان یا مراکز درمانی مشخص، رژیم شیمی‌درمانی دریافت کند که نظارت بیمه دراین‌باره هم به‌راحتی صورت می‌گیرد، و جلوی هرگونه سوءاستفاده احتمالی گرفته خواهد شد. در مثال گریم صورت در کنکور سراسری دانشگاه ها، علاوه بر هوشیاری و آگاهی خانواده‌ها و داوطلبان، پیگرد محاکم قضایی لازم است تا بتوان جلوی سودجویی یک عدّه و پایمال شدن حق اکثریت گرفته شود. 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code