۱۴۰۲/۰۴/۲۳ ۱۳:۱۷ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه
سفر وزرای جهاد کشاورزی و فرهنگ و ارشاد اسلامی به گیلان

محمدعلی نیکبخت وزیرجهاد کشاورزی محمد مهدی اسماعیلی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی یک روز میهمان گیلانی هستند.

گیل خبر/ وزیرجهاد کشاورزی برای شرکت در نشست شورای کشاورزی و بازدید چند طرح کشاورزی تولیدی به گیلان سفر کرد.
محمدعلی نیکبخت در بدو ورود به گیلان با حضور در شهدای گمنام آرمیده در بوستان انصاری چابکسر رودسر به مقام شامخ شهدا احترام کرد.
بازدید از موسسه‌ی تحقیقات برنج کشور، بازدید از زنجیره‌ی تولید مرغ سفید ماکیان، مرکز تحقیقات ماهیان خاویاری، کارخانه‌های چایسازی، واحد فرآوری بادام زمینی، شالیکوبی نوین کوچصفهان، دیدار با آیت الله فلاحتی نماینده ی ولی فقیه درگیلان، نشست شورای کشاورزی از برنامه‌های امروز سفر یک روزه‌ی محمد علی نیکبخت به گیلان است.
محمد مهدی اسماعیلی وزیرفرهنگ وارشاد اسلامی هم برای شرکت در اختتامیه‌ی جشنواره‌ی گل آقا به یاد کیومرث صابری فومنی و نشست با نماینده، ولی فقیه به گیلان وارد گیلان شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: توانستیم فضای نشاط و امیدواری را در جامعه احیا کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توانستیم فضای نشاط و امیدواری را در جامعه احیا کنیم و در کنارش برنامه‌ها را به سمت ترویج ارزش‌های انقلابی و دینی سوق ‌دهیم.

محمدمهدی اسماعیلی امروز در دیدار با آیت‌الله رسول فلاحتی، نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به تلاش‌های دشمن برای هدف گرفتن فرهنگ و هنر ایران اسلامی، اظهار کرد: سال گذشته در فتنه، تمام تلاش دشمن این بود که فعالیت‌های فرهنگی و هنری کشور تحت الشعاع اعتراض قرار بگیرد، تحریم نبود؛ بلکه پا را فراتر گذاشته بودند و به دنبال تضعیف بودند و برخی از هنرمندان که در جهت آگاه سازی اقدامی می‌کردند، خودشان و خانواده‌هایشان را مورد هجوم قرار می‌دادند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: خوشبختانه بهترین بهار فرهنگی و هنری را در سه ماه گذشته داشتیم؛ نمایشگاه کتاب امسال بیش از هفت میلیون بازدید کننده داشت، مقام معظم رهبری برای بازدید از نمایشگاه بیش از سه ساعت زمان گذاشتند، مباحث مختلف هنری و نمایشی و فرهنگی استقبال خوبی داشته و دشمن از اینها عصبانی می‌شود.

وزیر ارشاد گفت: این توفیق را داشتیم که توانستیم فضای نشاط و امیدواری را در جامعه احیا کنیم و در کنارش برنامه‌ها را به سمت ترویج ارزش‌های انقلابی و دینی سوق می‌دهیم، در دو شب گذشته برای اولین بار در دهه اخیر سمفونی توسط گروه ارکستر تهران تحت عنوان «خط شکن» برای شهدا اجرا شد که به قدری زیبا بود مخاطبین تحت تأثیر قرار گرفتند.

اسماعیلی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در دیدار با ستاد بزرگداشت شهدای قم مبنی بر اینکه «هیچ چیزی جز هنر نمی‌تواند در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت موفق عمل کند»، بیان کرد: پس از فرمایش ایشان اعلام کردیم هر کنگره شهیدی که در استان‌ها برگزار شود بسته فرهنگی و هنری آن شامل ساخت سمفونی، چاپ کتاب، اجرای تئاتر و سرود با وزارت ارشاد است؛ دولت بنا را بر این گذاشته که حداکثر ظرفیت خود را برای این موضوع به کار گیرد.

وی با بیان اینکه کار در عرصه فرهنگی از حساسیت بالایی برخوردار است و با کوچک‌ترین اقدام ممکن است معترضینی داشته باشد، تصریح کرد: رسالت کار همکاران من در مجموعه وزارت ارشاد ایجاد نشاط، رونق فعالیت‌های فرهنگی و هنری بوده و باید مراقبت کنند تا کوچک‌ترین خدشه‌ای به ارزش‌ها و هنجارها وارد نشود، این مأموریت را با دقت انجام می‌دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در قانون بودجه برای اجرای سندهای مهندسی فرهنگی در استان‌ها و مصوبات شورای فرهنگ عمومی ردیفی اختصاص یافته که در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.

اسماعیلی افزود: برای اولین بار دولت با همکاری مجلس اقدام مؤثری را انجام داد و آن این است بانک‌ها و شرکت‌های دولتی موظف و مکلف شدند که یک درصد از بودجه جاری خود را در حوزه‌های فرهنگ و هنر متناسب با نظام‌نامه وزارت ارشاد هزینه کنند که این یک انقلاب جدیدی در حوزه بودجه‌های فرهنگی است و بنا بر این است که با دقت این اعتبار در حوزه تقویت جریان فرهنگی هزینه شود.

وی با اشاره به اینکه دولت قرار نیست تصدی‌گری کند بلکه باید به نظارت و تسهیل‌گری بپردازد و اجرا بر عهده مردم باشد، مانند جشن‌های مردمی عید غدیر، گفت: برنامه ریزی بعدی برای ایام ولادت پیامبر(ص) است، فضایی را در کشور ایجاد کنیم تا در اعیاد و شادی‌ها هم مانند ایام عزاداری که ایجاد انسجام ملی می‌کند، یک نشاط دینی و الگوی شادی در کشور در حوزه اعیاد هم ترویج دهیم. امسال هم ارتقای شاخص‌های فرهنگی را در جلسه شورای فرهنگ عمومی مطرح کردیم، دنبال تغییر شاخص‌های فرهنگی به سمت الگوهای ایرانی اسلامی هستیم

بازدید وزیر جهاد کشاورزی از مجتمع تولید گل و گیاهان زینتی در چابکسر

محمد علی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی در جریان سفر یکروزه خود به گیلان با همراهی اسدالله عباسی استاندار و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی از مجتمع تولید گل و گیاهان زینتی گلیران واقع در منطقه چابکسر (قطب تولید گل در استان) بازدید کردند.

بر اساس آمار سالانه بیش از ۱۳ میلیون شاخه و گلدان گل، گیاه و درختچه زینتی در چابکسر تولید و ۹۰ درصد آن صادر می‌شود.

مقصد این محصولات کشورهای حاشیه خلیج فارس، حوزه دریای خزر و ترکیه بوده و ۱۰ درصد دیگر نیز در ایران توزیع می‌شود. ، همچنین با صادرات گل و گیاه از شهرستان رودسر، سالانه بیش از ۳۰ میلیارد تومان ارز وارد کشور می‌شود که ۲۰ میلیارد تومان این مبلغ حاصل دسترنج تولیدکنندگان گل و گیاه زینتی چابکسر است.

محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی در سفر یک روزه به استان گیلان و در جمع خبرنگاران این استان، گفت: صیادی و آبزی‌پروری در کشور یکی از استعدادهای بی‌نظیر برای سرمایه‌گذاری و اشتغال بوده که مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی است.

وی ادامه داد: امیدواریم با برنامه‌ریزی، مردم بتوانند از این ظرفیت بهتر استفاده کنند و این مهم در وضعیت اقتصادی صیادان و کشور تاثیر داشته باشد.

نیکبخت تصریح کرد: تصمیمی نخواهیم گرفت که تاثیر منفی در تولید و زندگی تولیدکننده داشته باشد.

وی ادامه داد: بررسی‌های لازم در زمینه واردات و صادرات انجام می‌شود تا اینگونه تصمیمات به نفع تولید و تولیدکننده باشد

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code