رپورتاژ خبری؛
۱۴۰۲/۰۴/۲۰ ۱۲:۰۴ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه

چکیده : تولید صدا مشکلی است که به مرور زمان در یخچال ها ایجاد می شود. مرکز تعمیرات سامسونگ در این مقاله به بررسی علت صدا دادن یخچال سامسونگ می پردازد.

یخچال سامسونگ ممکن است پس از مدتی صدا بدهد. از این رو لازم است دلیل صدای یخچال سامسونگ را شناسایی کنید تا بتوانید اقدامات درستی را برای تعمیر آن انجام دهید.

متخصصین مرکز تعمیرات لوازم خانگی تهران، ادامه این مطلب را به معرفی و بررسی عوامل مرتبط با صدا دادن یخچال سامسونگ اختصاص داده اند و شما را در زمینه رفع یاری کرده اند. با ما همراه باشید.

بررسی 7 عامل که چرا یخچال سامسونگ صدا می دهد؟

صدا دادن یا سر و صدای زیاد و غیر عادی، از جمله مشکلاتی است که می تواند دیر یا زود گریبان گیر یخچال سامسونگ شما شود. برای تشخیص علت صدای یخچال سامسونگ، باید با دقت صدا هایی که توسط این دستگاه تولید می شود را مورد بررسی قرار دهید.

صدا هایی هم چون تیک تیک، تق تق، شرشر آب، جیر جیر و یا صدا از پشت یخچال انواع مختلف صدا هایی هستند که ممکن است از یخچال سامسونگ شنیده شوند. حال عواملی که باعث بروز این صدا ها می شوند، شامل موارد زیر هستند:

 1. معیوب شدن موتور فن اواپراتور

 2. درگیر شدن پره های فن یخچال سامسونگ

 3. خرابی موتور فن کندانسور

 4. تراز نبودن محل نصب یخچال

 5. برگشت گاز

 6. بروز مشکل در لوله های رفت و برگشت کندانسور

 7. ایراد در کمپرسور

با خراب شدن فن موتور اواپراتور، یخچال سامسونگ سر و صدا می کند

عامل مهمی که می توانیم به عنوان علت صدای یخچال سامسونگ معرفی کنیم، خراب شدن فن موتور اواپراتور است. فن موتور اواپراتور، به دلیل برخورد ضربه و یا فرسودگی، کارایی خود را از دست می دهد. البته ممکن است به دلیل برفک بیش از حد، قادر به یخ زدایی نباشد و پروانه های فن را درگیر کند.

به طور معمول این خرابی با صدایی شبیه به تق تق همراه می شود. برای رفع این عامل سر و صدای یخچال سامسونگ، موتور فن جدیدی را جایگزین کرده و جهت جلوگیری بروز مجدد آن باید به صورت دوره ای جهت سرویس یخچال سامسونگ اقدام نمایید.

گاهی درگیر شدن پروانه، دلیل صدا دادن یخچال سامسونگ است

این امکان وجود دارد که درگیری پروانه و شفت فن، منجر به صدا دادن یخچال سامسونگ شود. چرا که فن از میل شفت، آرمیچر و پروانه تشکیل شده است. پره فن وظیفه دارد تا موتور و سیم پیچی آن را خنک کند. شفت نیز میله ای است که پروانه را می چرخاند.

از آن جایی که جنس پره ها لاکی است و با کمی خشک شدن، احتمال شکسته شدن آن وجود دارد، یا با کمی ناهموار بودن یخچال، به درستی کار نمی کنند، لازم است جهت تشخیص دلیل سر و صدای یخچال سامسونگ، پره های فن را بررسی کنید.

در صورتی که مشکلی در ظاهر و یا عملکرد آن ها مشاهده کردید، حتما به فکر پروانه های فن جایگزین سالم و نو باشید. البته با آسیب دیدن میل شفت، باید فن را تعویض کنید. توصیه می کنیم اگر در این زمینه مهارت فنی ندارید، با تعمیرکار یخچال سامسونگ تماس بگیرید.

معیوب شدن موتور فن کمپرسور باعث صدا دادن یخچال سامسونگ می شود

موتور فن کمپرسور وظیفه خنک کردن کمپرسور را بر عهده دارد. به دلیل محل قرار گیری موتور فن در زیر یخچال سامسونگ، به طور معمول بر اثر ضربه و یا گرد و غبار، دچار ایراد می شود. حال اگر فن کمپرسور دچار آسیب و خرابی شود، یخچال سامسونگ صدای زیادی می دهد. هم چنین دمای کابین دستگاه کاهش پیدا می کند.

حتما تمامی مسیر موتور کمپرسور و کمپرسور را به خوبی تمیز کرده و روغن کاری کنید. در صورت مشاهده خرابی در تیغه های فن و یا پوسیدگی در موتور، حتما آن ها را تعویض نمایید.

خرابی کمپرسور، صدای زیادی در یخچال سامسونگ تولید می کند

بروز ایراد در کمپرسور و یا اتصالات آن، از دیگر عوامل مرتبط با صدای یخچال سامسونگ به حساب می آیند. شل شدن و یا خرابی اتصالات محل قرار گیری کمپرسور در دستگاه، می تواند صدای زیادی ایجاد کند. ضمن این که موتور از قطعات متعددی تشکیل شده است که معیوب شدن یا فرسودگی هر کدام می تواند منجر به صدا دادن یخچال سامسونگ شود. توصیه می کنیم در این زمینه حتما با تکنسین یخچال سامسونگ تماس بگیرید تا در صورت نیاز اتصالات را تعویض، محکم و گاهی نیز ممکن است نیاز به تعویض کمپرسور یخچال داشته باشیم.

تراز نبودن، عاملی مهم برای صدا دادن یخچال سامسونگ

در صورتی که به تازگی به خانه ای دیگر نقل مکان کرده اید، حتما به تراز و مسطح بودن محل قرارگیری یخچال سامسونگ توجه کنید. چرا که ممکن است ناهموار بودن آن منجر به تولید صدا از از یخچال سامسونگ شود.

ایراد در رله اورلود باعث صدای تق تق از یخچال سامسونگ می شود

در زمان استارت زدن کمپرسور، اگر رله اورلود توان انجام این کار را نداشته باشد، صدای تق تق از یخچال سامسونگ شنیده می شود. البته شاتون زدن کمپرسور یا همان خرابی موتور نیز باعث صدای تق تق در این وسیله می شود.

چرا پشت یخچال سامسونگ صدا می دهد؟

صدایی که از پشت یخچال سامسونگ شنیده می شود، می تواند به علت برخورد لوله های رفت و برگشت کمپرسور با بدنه باشد. بررسی کنید که پروانه فن کمپرسور نیز سالم باشد. در غیر این صورت باید آن را تعویض کنید. کندانسور را بررسی کرده و از محکم بودن اتصالات آن مطمئن شوید.

برگشت گاز، علت صدای شر شر آب از یخچال سامسونگ

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، حتما به نوع صدا دقت کنید. با شنیدن صدای شر شر، شک نکنید که گاز در حال برگشت به کمپرسور است. چرا که لوله های کندانسور، برای به جریان درآوردن گاز، به صورت رفت و برگشتی تعبیه شده اند. حال برگشت گاز از لوله های کندانسور به کمپرسور باعث صدای شر شر در یخچال سامسونگ می شود.

البته در زمان عملیات یخ زدایی و دیفراست یخچال سامسونگ، ممکن است این صدا به گوش بخورد که طبیعی بوده و نشانه ای از خرابی و معیوب بودن دستگاه نیست.

راهنمای آموزشی تعویض موتور یخچال سامسونگ در 8 مرحله

خراب شدن کمپرسور، کارایی یخچال سامسونگ را تا حد زیادی کاهش می دهد. برای این که مجدد کارایی آن را بازگردانید، با انجام مراحل زیر در جهت عوض کردن موتور دستگاه اقدام کنید:

 1. ابتدا کمپرسور خراب شده را از جای خود خارج کنید.

 2. کمپرسور جدید، روغن جدید نصب نموده و درایر جدید در خط ساکشن را قرار دهید.

 3. حتما درایر خط مایع تعویض شود.

 4. اسیدیتی روغن را بررسی کنید.

 5. در صورت مناسب بودن، نیازی به تمیز کردن آن نیست.

 6. درایر خط مکش و درایر خط ساکشن برداشته شود.

 7. درایر جدید در خط مایع، در جای قبلی نصب گردد.

 8. در آخر باید سیستم وکیوم و شارژ گاز یخچال سامسونگ انجام پذیرد.

7 اقدام برای شارژ گاز یخچال سامسونگ

شارژ کردن گاز یخچال، در واقع تزریق گاز به داخل سیستم محسوب می شود که بهتر است به واسطه افرادی متخصص انجام شود. اما اگر مهارت کافی در انجام این کار را دارید، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. با محلول آب و صابون، مطمئن شوید که کویل ها سوراخ نشده باشند.

 2. در صورت مشاهده نشتی، حتما آن را برطرف کنید.

 3. پس از رفع نشتی، برای شارژ گاز یخچال سامسونگ، لوله گیج را به کپسول گاز وصل نمایید.

 4. سمت دیگر لوله که به گیج وصل شده است را شل کرده تا مقداری از گاز خارج شود.

 5. حال والف گیج را باز کرده و اجازه دهید تا گاز وارد یخچال سامسونگ شود.

 6. به منظور بررسی مقدار گاز وارد شده به یخچال سامسونگ، باید شارژ گاز در زمان فعالیت کمپرسور و به آرامی انجام شود.

 7. با مشاهده عدد 10 در فصل تابستان و عدد 7 یا 8 در فصل زمستان بر روی گیج، گاز یخچال سامسونگ پر شده است.

جمع بندی

تمامی عواملی که به عنوان علت صدا دادن یخچال سامسونگ شناخته می شدند را مورد بررسی قرار دادیم. برای رفع هر کدام، نیاز به دانش فنی و مهارت وجود دارد. به همین خاطر شرایطی از سوی مرکز تعمیرات یخچال سامسونگ فراهم شده است تا کاربران این وسیله امکان استفاده از خدمات نمایندگی تعمیرات یخچال سامسونگ در تهران را داشته باشند.

این خدمات شامل تعمیر یخچال سامسونگ در محل می شود تا از جا به جایی این دستگاه و اتلاف وقت کاربران جلوگیری شود. نمایندگی مجاز تعمیر یخچال سامسونگ در تهران، با ارائه این خدمات به شما کمک می کند تا مراحل عیب یابی این وسیله را نیز از نزدیک مشاهده کنید.

همرسانی کنید:

نظرات شما:

احسان مروجی 23 شهریور 1402 ساعت 01:06

سلام. من خودم تعمیرکار یخچال هستم و نکات درستی داخل مقاله ذکر شده. لازمه به این مورد هم اشاره کنم که معمولا یخچال سامسونگ نسبت به سایر برندهای چینی و حتی کره ای کمتر متقاضی برای تعمیر داره و انصافا محصولات خیلی خوبی به بازار ارائه می کنه.

نظر دهید - پسندیدم 0

محسن نجاتی 10 مرداد 1402 ساعت 12:05

یخچال چون مدام روشنه اگر صدا بده خیلی رو مخ میره. صداها هم با توجه به مشکلات مختلف متفاوته. طبق چیزی که نوشته شده بیشتر صدای یخچال مربوط به عملکرد بد فن هاست. پس در نتیجه خیلی هزینه بالایی نخواهد داشت تعمیر یخچال

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code