جوابیه اداره کل فرودگاه استان گیلان به گیل خبر؛
۱۴۰۲/۰۴/۱۸ ۱۰:۳۴ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

گیل خبر/ در پی انتشار گزارشی در گیل خبر با عنوان «پرواز مستقیم به عمان،وعده در رشت،عمل در رامسر!»، اداره کل فرودگاه استان گیلان جوابیه‌ای به این پایگاه خبری ارسال نمود.

متن جوابیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

مدیر محترم پایگاه خبری گیل خبر

با سلام و احترام؛

گزارشی با عنوان «پرواز مستقیم به عمان، وعده در رشت، عمل در رامسر» روز شنبه مورخ 1402/04/17 در آن پایگاه خبری منتشر شده؛ مقتضی است بر اساس ماده 23 قانون مطبوعات و به‌ منظور رفع ابهام و روشن‌شدن افکار عمومی، دستور فرمایید این پاسخ در همان صفحه با همان فونت و اندازه و با تیتر فوق در اسرع وقت در آن سایت خبری منتشر شود.

وظیفه فرودگاه تامین زیرساخت های عملیاتی و هوانوردی است لذا اداره کل فرودگاه استان گیلان در راستای انجام وظایف ذاتی خود از لحاظ تجهیزات کمک ناوبری و هوانوردی با نصب سیستم های جدید هوانوردی از قبیل ILS ،RVR و PALS در دو سال گذشته در زمره برترین فرودگاه‌های کشور می باشد و به نوعی آینده عملیاتی آن حداقل تا بیست سال آینده تضمین شده است، از لحاظ سرانه فضای ترمینالی، فرودگاه سردار جنگل رشت تنها از سی درصد ظرفیت خود با توجه به محدودیت ناوگان هواپیمایی کشور استفاده می نماید.

لذا برقراری پرواز توسط شرکت های هواپیمایی که غیر از شرکت هواپیمایی ایران ایر، عمدتا بخش خصوصی هستند، با توجه به ظرفیت های اقتصادی و شرایط هر منطقه و بر اساس سود حاصله از برقراری پرواز صورت می گیرد.

به عنوان مثال در سال گذشته، هفت ماه پرواز رشت _مسقط از طریق فرودگاه رشت صورت گرفت و در حال حاضر هفته ای دو پرواز به مقصد عتبات عالیات از طریق فرودگاه سردار جنگل رشت صورت می پذیرد، نظر به اینکه اکنون بعنوان مثال از فرودگاهای مشهد، شیراز بطور متوسط روزانه حداقل ده پرواز خارجی انجام می شود اما در مقام مقایسه زیرساخت ها و امکانات،فرودگاه رشت نه تنها کمتر از فرودگاه های شیراز و مشهد نیست بلکه در مواردی بخصوص دستگاه های ناوبری به روزتر می باشد.

فرودگاه رشت به صورت 24ساعته آمادگی، ارائه سرویس به تمام شرکت های هواپیمایی داخلی و خارجی را داشته و هیچ گونه محدودیتی ندارد.

لذا با همین روند پروازها در بستر اداره کل فرودگاه استان گیلان در سال جاری از رتبه 18به رتبه 11 از لحاظ تعداد پروازها ارتقاء یافته است و آمار پروازهای فرودگاه رشت از فرودگاه های از قبیل فرودگاه های مازندان، گرگان، اردبیل، ارومیه به مراتب بیشتر می باشد.

فلذا در صورت جذاب بودن اقتصاد هوانوردی منطقه،کامل بودن امکانات گردشگری و وجود سرمایه گذاران جهت حمایت مالی پروازهای خارجی، پروازهای خارجی به هر مقصدی از فرودگاه رشت امکان پذیر است.

در خاتمه پیگیری حقوقی بکار بردن الفاظی از قبیل سهل انگاری، بی تدبیری در انجام وظایف فرودگاه که کاملا غیرمنصفانه و در مقام نادیده گرفتن زحمات شبانه روزی متخصصین هوانوردی گیلان می باشد، برای این مجموعه محفوظ خواهد بود.

روابط عمومی اداره کل فرودگاه استان گیلان